boeren een rijkere oogst zeeland 121 Stresstest kerncentrale Borssele gaat Greenpeace niet ver genoeg brieven dinsdag 23 augustus 2011 1 centimeter is hooguit de afwijking die via het geavanceerd navigatiesysteem aan de tractor wordt doorgegeven. „Het is absoluut waar dat deze technieken bijdragen aan een efficiënte manier van werken." Sam de Vlieger, van Rusthoeve, innovatie en kenniscentrum in Colijnsplaat middelen op. Daar hebben het mi lieu en de boer baat bij." Door het gespecialiseerde 'tom-tom-systeem' kunnen de ma chines ook zelf hun kortste weg op een akker kiezen. „Dan hoeft er niet meer telkens gekeerd te wor den met die zware machines, waar door de bodem onnodig verstoord wordt en bodemverdichting op treedt. Dat is niet goed voor de structuur van de bodem. Door slim gebruik te maken van de tom-tom wordt het verbruik van brandstof teruggebracht." Deze technieken zijn een belang rijk hulpmiddel voor de boer. Hij moet echter zelf de keuze maken wat hij met alle gegevens doet. Je vertelt de boer niets nieuws als hij hoort dat de oorzaak van de slechte plek in zijn akker veroor zaakt wordt door een zanderige kreekrug. Maar als het grillig ver loop van de zwakke plek haar scherp in beeld wordt gebracht door Remote Sensing dan krijgt de boer een bevestiging. „Hij kan besluiten om die plek extra aan dacht te geven. Want je wilt er toch alles aan doen om de op brengst van de gewassen groter te maken. Maar hij kan die zwakke plek ook voor lief nemen en juist alle aandacht geven aan de rest van zijn akker." Zouden alle boeren niet besluiten om de onvruchtbare plek zolang te bemesten totdat er weer volop graan ruist? „Dat zit wel in de aard van de boe ren, denk ik, maar het advies kan evengoed zijn om die plek te laten bekommeren." Boeren mogen nu alweer een aan tal jaren niet ongelimiteerd mest stoffen als fosfaten en stikstof uit rijden. Alle aankopen worden ge noteerd. Zij kunnen dus niet zo maar ergens shoppen en ongecon troleerd meststoffen kopen. „Dus als je weinig meststoffen tot je be schikking hebt, dan kan het zinvol zijn om juist de beste grond de meeste meststoffen te geven. Dat is aan de boer en dat zijn geen ge makkelijke keuzes. Kortom: hoe meer gegevens hij krijgt over zijn land, hoe afgewogener zijn keuze zal zijn." door Nadia Berkelder borssele - De stresstest voor de kerncentrale in Borssele is te ma ger van opzet. Dat vindt Green peace. De milieuorganisatie vindt dat eigenaar EPZ zich minimaal in spant. „Het is hard hollen, snel thuis", zegt Jorien de Lege. Alle Europese kerncentrales moe ten hun installatie aan een veilig heidstest onderwerpen naar aanlei ding van de ramp met de kerncen trale in het Japanse Fukushima. In Borssele is de test op dit moment aan de gang. De term stresstest klinkt spectaculair, maar dat is het niet: het is een papieren test, perso neel van de centrale rekent de ef fecten van bepaalde situaties door. „We moeten duidelijk maken wat de centrale kan hebben zonder dat het tot een nucleaire lozing komt", zegt woordvoerster Monique Lin ger van EPZ. „Zo is de centrale be stand tegen een overstroming van 7.30 meter. We kijken of er een vei ligheidssysteem kapot gaat als het water hoger komt, en nog wat ho ger, net zo lang tot we een lozing niet meer kunnen voorkomen." EPZ moet veel meer scenario's tes ten dan nu gebeurt, stelt Green peace. „Belgische kerncentrales gaan veel verder", zegt De Lege. „Die onderzoeken bijvoorbeeld ook wat er gebeurt als een gastan ker in de buurt explodeert. Dat zijn natuurlijk dingen die kunnen gebeuren in een havengebied." „Ze kijken nu naar dingen die al eens gebeurd zijn. Terwijl zich in Fukushima nou juist een onver wachte gebeurtenis voordeed. Je moet combinaties onderzoeken, de gekste dingen, met een beetje creativiteit kun je die verzinnen. De Belgen kijken bijvoorbeeld ook naar cyberaanvallen. En dat is hele maal niet zo gek, omdat kerncen trales voor het grootste deel com putergestuurd zijn." Volgens Linger doet de kerncentra le precies wat is opgedragen door de Europese regelgevers. „Wij hou den ons aan de scenario's die we moeten onderzoeken. En dit is al behoorlijk veel. werk. En er ko men, als het goed is, op termijn, nog andere testen bij." Greenpeace vindt dat EPZ experts van buiten moet betrekken bij de test. „Nu is het een beetje als de slager die zijn eigen vlees keurt. Het lijkt erop dat EPZ het zelf wil doen om de kosten te drukken." Volgens Linger zorgt de controle door de Kernfysische Dienst voor een voldoende objectieve blik. Sam de Vlieger toetst een bestemming in op de DGPS (Differential Global Positioning System), een plaatsbepalings systeem, dat nauwkeuriger dan de bekende GPS werkt. foto Willem Mieras Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Recreatiewoningen Weer meer dan vierhonderd recrea- tiehuizen erbij op Schouwen-Dui- veland. En om tegemoet te komen aan de wensen (eisen?) van de pro jectontwikkelaar om de verkoop te bevorderen, is de gemeente wel zo flexibel om de helft van die huizen uit de verhuurplicht te houden. Maar ondertussen negeert diezelf de gemeente nog steeds de huidi ge, groeiende problematiek in het bestaande bestand aan kwalitatief goede recreatiewoningen in oudere parken, die niet verhuurd of ver kocht worden omdat er alleen be langstelling voor bestaat als ze per manent bewoond mogen worden. Het getuigt van kortzichtigheid om in deze belangrijke branche op Schouwen-Duiveland alleen maat staven als 'arbeidsplaatsen en belas tingopbrengst' te hanteren en voor andere sociale en economische as pecten de ogen te (blijven) sluiten. I. van der Linden Grevelingenhout 81, Bruinisse Recreatiewoningen? 2 Wethouder Verseput van ruimtelij ke ordening verbindt een merk waardige conclusie aan een onder zoek waaruit blijkt dat Schou wen-Duiveland meer dan voldoen de recreatiewoningen heeft. In een behoefteonderzoek in opdracht van de gemeente werden er liefst 4.000 op het eiland geteld. Schou wen-Duiveland blijkt de meeste re creatiewoningen van heel Neder land te hebben. Als er geen behoef te is aan meer huisjes, dan maken we het bestaande aanbod kwalita tief beter, zou je denken. Dat is ook een belangrijke aanbeveling. „Herstructurering heeft prioriteit", stelt de nota. Maar de wethouder redeneert an ders: er is nog ruimte voor uitbrei ding op kleine schaal, vindt hij. Nieuwe parken, precies op de plaat sen die nu nog rust en ruimte bie den: aan de zuidkust en langs de Grevelingen aan de noordkant. Een slecht voorstel. Want daarmee zou de gemeente een belangrijke kwaliteit aantasten, waar juist al die toeristen in de vierduizend nu reeds gebouwde huisjes en dé per manente bewoners zo van kunnen genieten. Vernieuwing en verbete ring is prima, maar geen nieuwe parken graag. Paul Koopman, Bastian Mathijssen, Anja van der Bijl, Jasper v.d. Wal (Behoud Bommenede) Rietdijk 31, Zonnemaire NS In de krant van 19 augustus was te lezen dat we in de toekomst nog maar één keer moeten overstap pen van Zeeland naar Schiphol. Een hele verbetering ten opzichte van onze laatste twee treinreizen naar en van Schiphol. In juli, op weg naar Schiphol, reisden we over dit traject van 200 kilometer precies 4 uur. De oorzaken waren onderhoud en een trein die niet bleek te rijden. Resultaat: 5 verschil lende treinen plus een bus. Op de terugreis deze week stopte de trein vlak voor Zwijndrecht en er werd omgeroepen dat vanwege een stroomstoring de trein terug zou gaan naar Rotterdam. De reizigers mochten kiezen uit: Mee terug naar Rotterdam en dan via Utrecht en 's Hertogenbosch in Roosendaal zien te komen of wach ten op het perron van Zwijn drecht, of naar de straatkant, want mischien wordt een bus ingezet. Niemand kon informatie verschaf fen. Uiteindelijk reisden we deze keer in 5 uur van Schiphol naar Middelburg. We kwamen thuis van 1 maand China waar we met alle mogelijke vormen van openbaar vervoer ge reisd hebben. Slechts 1 keer kwam een trein.circa 15 minuten te laat, maar die had 2300 kilometer afge- legd. Heieen Houterman Vlissingsestraat 34, Middelburg Parkeren, evalueren Het betaald parkeren wordt terug gedraaid van alle zondagen naar al leen de koopzondagen, dit in ver band met protest van de horeca. Betaald parkeren gaat op alle koop zondagen alleen gelden vanaf 13.00 uur, dit in verband met protest van -de kerken. En de detailhandel? Ach die sturen we gewoon met een kluitje in het riet, van 1 naar 2 uur parkeren. Beste gemeente Middel burg, wel eens gehoord van de commissie gelijke behandelingen? Etienne van der Sloot van der Sloot Schoenmode Lange Delft 48, Middelburg Parkeren, evalueren 2 Het lijkt wel of de gemeente Mid delburg een beleid aan het voeren is om mensen te ontmoedigen de binnenstad te bezoeken. Het stukje gaat over zondag parkeren en ter loops wordt meegedeeld dat de eindtijd naar 21.00 uur gaat. Dat de horecaondernemers tegen het par keerbeleid op zondag protesteren begrijp ik volkomen. Maar volgens mij zijn deze ook niet echt blij met de eindtijd. Ook de bewoners van de binnenstad ondervinden hier van veel nadeel. Denk aan bezoek bij de bewoners. Krijg zelf heel re gelmatig 's avonds mensen op visi te, waar ik dan ook regelmatig mee uit eten ga in de binnenstad en die moeten dus nu gaan betalen. Dat er tot nu toe overdag betaald moest worden had ik nog best wel begrip voor. Maar straks ga ik met mijn visite uit eten en moet er op de klok gelet worden om te gaan betalen. Nel Reynierse Papenstraat 8, Middelburg Geloven in Zeeland In de zomerkrant van 18 augustus stond een mooi artikel over toeris tenpastoraat, toeristenkerken. He laas was de foto van de kerk van Zoutelande een misser. Dit was de kerk van de protestantse gemeente de Catharina kerk, maar niet de St. Catharinakerk. De protestantse ge meenten Zoutelande, Biggekerke en Meliskerke dragen wel bij aan het christelijk recreatiewerk. Aan de duinweg in Zoutelande ligt "de boshut", waar sinds 1964 recreatie- werk wordt gedaan. Naast de weken dat er door jonge ren uit het hele land allerlei leuke dingen worden georganiseerd voor vakantiegangers en inwoners van Zeeland zelf, worden er jaarlijks 7 recreatiediensten gehouden. Marja van Keulen L. Simonsestraat 17, Biggekerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47