221 sport Ambities Kruijswijk krijgen een knauw Willeboordse zal zich niet nog een keer laten VUELTA Materiaalpech nekt Rabo-renner Billy Bakker goud waard voor Oranje dinsdag 23 augustus 2011 door Patrick Delait totana - Als de favorieten in de Vuelta elkaar vandaag voor het eerst diep in de ogen zullen kijken in de bergrit naar de Sierra Neva da, kan Steven Kruijswijk maar be ter niet te veel terugdenken aan de rit van gisteren naar Totana. Op een plek waar niemand het ver wachtte, kregen de klassementsam bities van de Rabo-renner een flin ke knauw. Terwijl Pablo Lastras op de slotklim wegreed uit een kop groep van vier en naar de ritzege soleerde, werd Kruijswijk in het achtervolgende peloton geconfron teerd met materiaalpech. Door een spaakbreuk verloor de Brabander zijn plaats in het pelo ton met bijna alle grote favorieten dat op t.43 minuten na Lastras over de finish kwam. Terwijl Rabo- bank-ploegmaat Bauke Mollema (elfde) attent mee voorin streed, bolde pechvogel Kruijswijk bijna anderhalve minuut later als 53e over de streep in een tweede groep met onder anderen ook Wout Poels en Denis Mentsjov. Een forse streep door de rekening voor de klimmer die in de Vuelta wil voortborduren op zijn fraaie prestaties in de Giro en de Ronde van Zwitserland. „Doodzonde dat Steven tijd verliest, want hij mar cheerde goed", zei Rabo- bank-ploegleider Erik Dekker. „Aan de voet van de slotklim reed hij zijn achterwiel kapot. Als je zo iets overkomt, sta je machteloos. Gelukkig is Steven een jongen die de knop snel kan omzetten." Lang krijgt Kruijswijk niet de tijd om te treuren over de opgelopen schade. In de eerste bergrit, die Pablo Lastras vandaag eindigt op de 2126 meter hoge Sierra Nevada, wordt het dak van de Vuelta bereikt. Met meteen na de start ook nog de beklim ming van de Sierra de Filabres (ie categorie), zullen de klassements renners al vroeg in de Vuelta kleur moeten bekennen, verwacht Dek ker. „Of de strijd nu al echt zal los branden, is koffiedik kijken. In de Tour werd er ook veel verwacht van de Pyreneeën, maar daar ke ken de favorieten vooral naar el kaar. Misschien gebeurt nu hetzelf de." Over de paraatheid van Mollema en Kruijswijk maakt Dekker zich geen zorgen. Det twee Rabo-troe- ven voor een hoge klassering ma ken op de ploegleider een goede indruk. Dat Kruijswijk kostbare tijd verloor, zou op de Sierra Neva da wel eens in zijn voordeel kun nen spelen, hoopt Dekker. „Nu hij in het klassement geen bedreiging vormt, laten ze Steven misschien iets makkelijker wegrijden in een klein groepje." In afwachting van het klimmersge- weld werd de derde etappe naar Totana gekleurd door een lange vlucht van vier: Sylvain Chavanel (Quick-Step), Pablo Lastras (Movi- star), Markel Irizar (RadioShack) en Vacansoleil-renner Ruslan Pyd- gorni. Na een demarrage op de Al to de la Santa vocht Lastras in de laatste twaalf kilometer een mee slepend gevecht uit met zijn drie achtervolgers. Het trio naderde de Spanjaard tot op tien seconden, maar omdat Irizar en Pydgorni op zichtig weigerden om nog langer met Chavanel door te rijden, boek te Lastras al voor de vijfde keer in zijn carrière een ritzege in een gro te ronde. Eerder zegevierde de 35-jarige rou tinier in de Giro (2001), de Tour de France (2003) en de Vuelta (twee etappes in 2002). Als klap op de vuurpijl nam de Spanjaard ook de rode leiderstrui over van Daniele Bennati. Met zijn halsketting in de mond en met twee handen omhoog wij zend, liet Lastras voormalige ploeg maat Xavier Tondo postuum de len in de vreugde. Tondo veronge lukte in mei toen hij thuis klem kwam te zitten tussen zijn auto en de garagepoort. MONCHENGLADBACH - Billy Bakker viert zijn eerste doelpunt voor Oran je. De Nederlandse hockeyers won nen gisteravond bij de Europese kampioenschappen in Mönchen- gladbach ook de tweede groepswed strijd. Oranje was met 4-3 te sterk voor titelverdediger Engeland. Billy door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Judoka Eliabeth Wil leboordse komt donderdag waar schijnlijk voor de laatste keer in ac tie op een WK. In Parijs, waar van af vandaag al gejudood wordt, is zij één van de titelfavorieten in de klasse -63 kilogram. Aan de voora vond van haar optreden praat ze vrijuit over haar concurrente Anicka van Emden, het mooie ju do van de Japanse vrouwen en een toekomstige carrière bij de ma rine. ANICKA VAN EMDEN „Ik heb er in de voorbereiding op het wereldkampioenschap reke ning mee gehouden dat ik Anicka in Parijs tegenkom. Vorig jaar, voor het WK in Tokio, had ik dat niet gedaan. Ik was met allerlei tegenstandsters extra aan de slag gegaan, maar niet met haar. En toen ik dus in de kwartfi nale tegenover haar stond, kon ik ineens niks meer. Ik verkrampte totaal. Ze was een bekende voor me en dat maakte het heel lastig voor me. Het was de gevestigde or de tegen het aanstormende talent Anicka van Emden (links) en Elisa beth Willeboordse en daar kon ik dus niet mee om gaan. Vandaar dat ik verloor. Heel jammer, want ik was die dag eigen lijk heel goed. Drie weken later versloeg ik haar overigens wel, tijdens de Grand Prix in Rotterdam. Toen was ik wel klaar voor de partij tegen haar. Anicka en ik zitten al jaren bij de zelfde sportschool, Budokan Rot terdam. Zij wordt daar getraind door Chris de Korte en ik door Marjolein van Unen. We gaan el kaar niet uit de weg. Als het kan, proberen we niet met elkaar te sparren. Maar soms is dat niet mo gelijk. Daar doen we dan ook niet moeilijk over." KWALIFICATIE VOOR LON DEN „Ik heb in de afgelopen jaren vaak bewezen dat ik gevestigde orde ben. Als ik de komende maanden goed blijf presteren, gaat Anicka van Emden echt niet over mij heen. Maar als ik dat niet doe en zij schiet omhoog, dan zou ik ook niet eens naar Londen willen gaan. Ik wil niet dat de buiten wacht zegt: waarom gaat Elisabeth eigenlijk naar de Spelen en moet Anicka thuisblijven? We willen allebei hoog op de ranking komen, maar de ranking zegt niet wie beter is. Ik vind dat ik een soort beschermde status heb. Het gaat er volgens mij om wat je hebt laten zien in het hele voortraject. Voor mij is het duidelijk: ik weet wat ik moet doen om naar de Olympische Spelen te gaan. Ik hoop dat Anicka dat ook weet, ik hoop dat de bond dat duidelijk ge communiceerd heeft. Als de bond een keuze tussen ons maakt, is dat ook de goede keuze, lijkt mij. Ik denk niet dat het al eens is gebeurd dat de verkeerde judoka naar een eindtoernooi is ge stuurd. Ook niet toen Dennis van der Geest in 2008 naar de Spelen mocht en Grim Vuijsters een rechtszaak aanspande tegen de bond, omdat hij vond dat hij de beste was in de klasse +100 kilo. Dennis had in de jaren daarvoor veel meer laten zien. Hij had dus ook een beschermde status." JAPANNERS VERSLAAN „Ik heb nog niet vaak van Japan ners gewonnen, hè? Eén keer maar? Ja, dat zou wel kunnen. Mijn probleem is dat ik een judoënde judoka ben, dat ik het precies doe zoals ze de sport in Ja pan bedacht hebben. Judo bete kent 'zachte weg'. Ik zoek altijd de mooie oplossing, net als zij. Maar je kunt het op die manier niet van de Japanners winnen. Zij trainen zes uur per dag. Judo is zo geïnte greerd in hun leven, dat je die ach terstand nooit in kunt halen. Andere West-Europese judoka's ju doën heel tactisch tegen Japan ners. Die kijken niet naar wanneer ze een aanval van de tegenstand ster kunnen overnemen, maar staan meer berekenend op de mat. Ik ga dat vanaf nu ook doen. Hoe wel ik de laatste tijd geen Japanse vrouwen meer in mijn handen heb gehad, heb ik wel veel op tac tisch judoën getraind. Ik weet nu wat ik moet doen als ik tegenover Kana Abe of Yoshie Ueno kom te staan. En ik weet nu ook dat ik hen kan verslaan. Op het wereldkampioenschap van 2007 was ik heel dicht bij de winst De Japanse Yoshie Ueno is in 2009 te sterk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38