Zeeuwse havens stevenen af op record H 21 zeeland Minister: geen bezwaar privékliniek De dag van vandaag PZC dinsdag De krant 6 weken voor 18 euro! ZEELAND SEAPORTS De Zeeuwse havens stevenen af op een recordomzet. Naar verwachting wordt dit jaar 35 miljoen ton overgeslagen. Maritieme overslag dinsdag 23 augustus 2011 door Marleen Blommaert Aan de dag van vandaag is het allemaal anders, ver zuchtte mijn moeder wel eens. Ik betrap me zelf er op dat ik het beruchte 'vroe ger' ook steeds vaker met weemoed in de mond neem. Eén van mijn dochters had een abonnement van de NS nodig. Vroeger ging je dan naar een loket met twee pasfoto's, nietje erdoor en hup klaar. Maar toen werd bedacht dat het makke lijk zou zijn als we met 1 kaartje overal mee konden reizen: tram, trein, bus, bezemsteel, u noemt het. Ik ging naar de site van de NS en heb daar getracht uit te zoeken wat de voordeligste manier was om te reizen, hetgeen niet meeviel want ze waren net alles aan het om gooien, oftewel de prijzen aan het verhogen. Dus een telefoontje eraan gewaagd. Je moest eerst een account aanmaken, compleet met wacht woord, het veertienhonderste. Als u dacht dan te kunnen bestellen: mis, want dan krijgt u daarna een brief met een inlogcode. Okee, die kwam enige dagen later. Dus mijn queeste op zoek naar het voordeelabonne ment voortgezet Nu dan bestellen, COLOFON ■BH PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nr Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persooi isgegevens. In hel colofon treil u nadere informatie aan, ja dat ging. De kaart inclusief OV-chip zou binnen twee weken ar riveren. En aldus geschiedde. Maar dan moet u nog de kaart aan de OV-chip koppelen. Daarvoor moet u dan weer een account aanmaken bij OV-chip met, inderdaad het veertien- honderdeneerste wachtwoord. En hoe keurig ik ook de instructie volg, het werkt niet. Dus maar weer ge beld. De meneer aan de andere kant is uiterst vriendelijk en zegt dat ik die instructies moet negeren en ge woon A moet doen. Nou ja?! Aldus gedaan, graag met automatisch opla den, want je wilt je kind daar niet er gens op zo'n verlaten perron laten staan. Het meest lachwekkende is nog wel dat ik expliciet akkoord moet gaan met alle voorwaarden. Alsof ik een keus daarin heb? Is het dan klaar? Nee, want dan moet u naar een oplaadpunt om één en ander te activeren. Axel in mijn geval. Thuisgekomen gecheckt of al les werkt. De site van OV-chip meldt doodleuk: 'Wijzigingen wor den niet weergegeven, hier wordt aan gewerkt'. Of het werkt? Geen idee, we zullen zien of ze vrijdag thuiskomt Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ondine van der Vleuten ij zegt het nog een beetje voorzichtig, maar Arno Dirkzwa ger van Zeeland Seaports zégt het wel: „We stevenen af op een over slagrecord van 35 miljoen ton. En dat is dan nog een behoudende schatting, als je kijkt dat we op dit moment een plus hebben van zo'n 10 procent. Een groei van zeg maar 6 procent aan het eind van het jaar moet haalbaar zijn." De aan- en afvoer van goederen over zee is de belangrijkste graad meter voor de havens. Wat stukgoed betreft is Zeeland Seaports nu de derde haven in de regio van de Hamburger haven Range, met ruim 7,352 miljoen ton (na Bremen en Antwerpen). Wordt de totale overslag gerekend (32 miljoen ton), dan komen de Zeeuwse havens op de tiende plaats, blijkt uit cijfers van de Na tionale Havenraad. In de Zeeuwse havens worden vooral aardolie en aardolieproduc- In 2009 werkten volgens de laatste cijfers van de Nationale Havenraad in totaal 15.101 mensen in de ha vens van Vlissingen en Terneuzen. In 2009 hadden de havens van Vlis singen en Terneuzen (Zeeland Seaports) een terugval, maar vorig jaar was er 14,5 procent groei. Door een toename van 4,2 miljoen ton kwam de maritieme overslag weer op het recordniveau van 33 miljoen ton in 2008. Deze werd vooral veroorzaakt door de gestegen aanvoer. Zeeland Seaports deed het ook in vergelijking met andere havens goed: Rotterdam bleef in het eer ste halfjaar nog onder de 1 pro cent groei, Amsterdam zat op 3 procent en Gent boekte een toena me van 5 procent. De Antwerpse haven mag met 11 procent groei ook niet mopperen. ten verladen; verder landbouwpro ducten, chemische producten, ko len, meststoffen, mineralen, meta len en erts. In het eerste halfjaar steeg de in- en uitvoer van goede ren met tl procent ten opzichte van het eerste halfjaar van 2010. Vooral in de categorieën land bouw (met name aardappelen en cellulose) en voedingsproducten werd groei geboekt, maar ook ert sen (ijzererts), metalen (alumini um) en meststoffen deden het goed. Als oorzaken voor de toename noemt Zeeland Seaports alleerst de wereldwijde groei van de han del, met uitzondering dan van die in bouwmaterialen. Ook profiteert Zeeland Seaports van de investe ringen die de afgelopen jaren ge daan zijn, zoals de aanleg van de Scaldiahaven. Deze haven is be langrijk voor de overslag van cellu lose uit Zuid-Amerika. Met zo'n vijfhonderd werknemers in de havens is Verbrugge Termi nals de belangrijkste werkgever bij Zeeland Seaports. Een werkgever die vol vertrouwen naar de toe komst kijkt, blijkt uit de investerin gen ter waarde van 40 miljoen eu ro, die Verbrugge dit jaar doet. Sinds 1 januari zijn er 45 werkne mers in vaste dienst bijgekomen. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan nieuwe loodsen in de Scaldiahaven (8) en Zeeland Ter minal (4). In de Scaldiahaven zijn er nu zeven klaar, en alweer volge stouwd met cellulose en alumini um, de twee in Zeeland Terminal die af zijn, liggen vol houtpulp. Bovendien wordt in Terneuzen de opslag van buik-producten verder uitgebreid. Johan van Waarde (55) uit Middelburg. Shiftleader bij Verbrugge Termi nals in Vlissingen-Oost. Als shiftleader is Johan van Waarde een soort 'opperploegleider': hij stuurt zijn eigen ploeg aan, maar hij is tegelijkertijd het aanspreekpunt als zich problemen voordoen bij de andere ploegen. Komt de eigen ploegleider er niet uit, dan staat de 'troubleshooter' klaar om te helpen. Een van de be langrijkste taken is ervoor te zorgen dat er altijd veilig wordt gewerkt. door Nadia Berkelder ZIERIKZEE - Minister Edith Schip pers van Volksgezondheid heeft geen bezwaar tegen de Victoria- kliniek in Zierikzee als daardoor de zorgvoorzieningen in stand ge houden kunnen worden. Dat schrijft Schippers in antwoord op Kamervragen van de SP. De mi nister zegt geen oordeel te willen vellen over de rechtsvorm van de zorgaanbieder, vooral niet omdat het zorgaanbod in de regio zal groeien door de komst van de nieuwe kliniek. „Patiënten kun nen voor meer behandelingen te recht in Zierikzee." De Victoriakliniek is onderdeel van Zeeland Care, een samenwer kingsverband tussen het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) en Zeeland Invest, een bedrijf waarin recreatieondernemer Henk van Koeveringe een meerderheidsaan deel heeft. De SP had vragen ge steld omdat de partij het niet eens is met de ontwikkelingen, waarbij private partijen winst kunnen ma ken met gezondheidszorg. Schip pers wijst de socialisten erop dat een ziekenhuis nu ook al een privé- ondememing is. De minister wil het private finan ciers makkelijker maken om te in vesteren in ziekenhuizen, schrijft ze in de brief aan de Kamerleden. Ze wil nog dit jaar een wetsvoor stel indienen waardoor het voor het ziekenhuisorganisaties en kli nieken makkelijker moet worden om vermogen aan te trekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2