De satelliet bezorgt 2oI zeeland Jongens bekennen overval op Goese tabakswinkelierster (84) Bestuurders inspecteren strandposten Jonge vandalen opgepakt m k^\ BILJART TO IP iWliT KAPELLE ES HOGE PRODUCTIVITEIT Boeren gebruiken veelal innovatieve technieken, zoals Remote Sensing, om de oogstopbrengst te verhogen. I i Dieven nemen informatiebord Napoleon mee tssn NSS dinsdag 23 augustus 2011 door Claudia Sondervan goes - Twee jongens van vijftien en zestien jaar uit Noord-Beveland hebben bekend de tabakswinkel van lo van Kalmthout (84) aan de Voorstad in Goes te hebben over- - vallen. De politie is de twee op het spoor gekomen door de goede verklarin gen van getuigen die zich hebben gemeld naar aanleiding van alle media-aandacht en het passanten- onderzoek. Uit de negentien verklaringen die zijn opgenomen, kwamen de twee namen van de verdachten naar vo ren. De vijftienjarige verdachte is zon dagavond omstreeks 17.30 uur door zijn familie aan de Zeeuwse politie overgedragen. De zestienja- - rige jongen is gistermorgen tegen 6.30 uur door de politie aangehou den in de woning waar hij ver bleef Allebei de jongens zitten nu in een politiecel in Torentijd. Ze worden nu verder door recher cheurs gehoord. Een klein gedeelte van de buit is teruggevonden. Dat laatste geeft tabakswinkelierster Jo van Kalmthout de hoop dat ze wel licht haar 'uuledoosje' terugkrijgt: een klein doosje met een uiltje er op dat nog van haar moeder is ge weest. „Misschien dat ze willen vertellen waar of ze het wegge gooid hebben. Als ik dat terug krijg, is mijn dag goed!" Eén van de jongens is door zijn va der naar het politiebureau ge bracht. „Daar heb ik respect voor", vindt de onderneemster, die al vijf keer eerder overvallen werd. De winkel komt nu onder cameratoe zicht en mevrouw Van Kalmthout opent voortaan later, om 09.00 uur. door René Hoonhorst breskens - Burgemeester Jacques Suurmond en wethouder Peter Ploegaert inspecteerden maandag middag vernieuwde en aangepaste mobiele strandposten in Groede (bij strandpaviljoen Puur) en Bres kens (bij 't Halve Maentje). Strandwachten praatten de twee Sluise bestuurders bij over hun werkzaamheden en het nut van het nieuwe brandweervoertuig dat zij 'kregen' voor het optimaliseren van de strandbewaking. De twee bezochte posten zijn niet alleen comfortabeler voor de strandwach- ters, maar bieden ook meer servi ce aan de badgasten. Bij de plaat sing is er rekening mee gehouden dat de posten niet het directe uit zicht vanaf de terrassen van strand paviljoens belemmeren. Door de posten wat hoger en verder naar achteren te zetten, hebben de strandwachten ook een beter uit zicht op een groter stuk strand wat de veiligheid ten goede komt. De veiligheid is ook gediend met de aanschaf van het nieuwe strand voertuig. Dat kan niet alleen ge bruikt worden om mensen in vei ligheid te brengen, maar kan ook ambulancepersoneel ter plaatse brengen en een motorspuitaanhan- ger om zeewater op te pompen voor bluswerkzaamheden van de brandweer. Ook de strandposten bij het Zwin (Zeemeeuw), Cadzand (Caricole) en Nieuwvliet (Saint Pierre) wor den de komende jaren zodanig aangepast dat ze voldoen aan de Interreg-eisen voor 120 kilometer kustkwaliteit. door Edith Ramakers Het is een onmisbaar instrument gewor den voor de moder ne boer, de GPS, DGPS, de RTK-GPS en binnenkort de Move RTK. Alle maal besturingstechnieken, die in combinatie met de Remote Sen sing kan worden gebruikt (op af stand waarnemen met behulp van de satelliet). Het zijn eigentijdse technieken waarop de boer mede zijn inzichten baseert. Tot op de centimeter nauwkeurig kan de tractor manoeuvreren op een akker en met de vertaling van de beeldopnames door satellieten kan de boer met een efficiëntere inzet van mineralen (meststoffen) en minder bewerkingen meer pro ducten van zijn akker halen. Dit zijn hieuwe methoden die volop in ontwikkeling zijn. Het voert ver om te zeggen dat dit het antwoord is op het wereld voedselprobleem, maar dit soort technieken zorgt er wel voor dat de oogst rijker wordt. „Het is absoluut waar dat deze technieken bijdragen aan een effi ciënte manier van werken", zegt Sam de Vlieger, van Rusthoeve, agrarisch innovatie en kenniscen trum in Colijnsplaat. Wie kent niet het beeld van de boer die over zijn akker kijkt. Hij weet exact waar zijn land het vruchtbaarst is en waar het graan jaar op jaar armetierig opkomt. Waarom zou dezelfde boer dan toch gegevens willen ontvangen via de satelliet over zijn akker? De Vlieger: „Remote Sensing is een management tool voor de boer, of liever een instrument. De boer wordt een handje geholpen. Hij kan gemakkelijk beelden over een lange periode met elkaar vergelij ken: hoe ontwikkelt het gewas zich en waar moet ik extra bemes ten? Waar kan ik de structuur van de bodem verbeteren om ook daar de opbrengsten te optimaliseren? Ook kunnen percelen met hetzelf de gewas onderling met elkaar ver geleken worden." Hoe goed bijvoorbeeld staan de aardappelen erbij op een perceel ki lometers verderop? „Maar let wel: De boer blijft zelf kijken naar zijn land. Hij komt misschien nog wel vaker op zijn land dan voorheen. De satellietgegevens kunnen ook een bevestiging zijn van dat wat hij al wist." En hij kan zeker eer der onderkennen waar problemen zijn en maatregelen op maat tref fen, zoals alleen daar mineralen uitstrooien waar het nodig is en al leen daar bewateren waar de grond smeekt om water. Agrariërs kunnen zich abonneren op ww.mijnakker.nl en krijgen ge gevens over hun percelen van de satelliet. Het is niet heel gemakke lijk om de data naar werk te verta len. Daar heb je naast wat compu tervaardigheden ook kennis nodig voor een juiste interpretatie van de beelden." Via het GPS-systeem, ofwel de tom-tom, wordt de sturing van machines tot op de centimeter nauwkeurig geregeld. „De GPS in de auto roept tientallen meters voor het bereiken van de bestem ming al dat 'u de eindbestemming hebt bereikt'. Die onnauwkeurig heid is te verwaarlozen als je in de auto zit. Maar landbouwmachines moeten zorgvuldiger gestuurd wor den", zegt de Vlieger. Stel dat er veel onkruid tussen een gewas zit. Onkruid kun je bestrij den met bestrijdingsmiddelen, maar door een nauwkeurige bestu ring via RTK GPS in de tractor, kan het onkruid ook machinaal ge schoffeld worden. De RTK-GPS sig nalen worden doorgegeven aan de tractor. „Dan mag je er natuurlijk niet te veel centimeters naastzit- ten. Want dan is bijvoorbeeld de bietenplant weg. Deze methode le vert een besparing aan bestrijdings- renesse - Maandagochtend vroeg zijn drie jongens van 16 en 17 jaar aangehouden op de Hoogeboom- laan in Renesse. Ze vernielden auto's. De drie - allen afkomstig uit Enschede - wa ren rond half vijf in de morgen be trapt door een beveiligingsmede werker. Hij kon één jongen in de kraag vat ten, twee anderen vluchtten weg maar die zijn even later door bevei ligingsmedewerkers aangehouden. Terwijl de jongens werden meege nomen door de politie bekende één van het drietal de vernielin gen. Eén van de jongens heeft gezegd bereid te zijn om.de aangerichte schade te vergoeden. terneuzen - Het informatiepaneel over het bezoek van Napoleon aan Temeuzen eind september 1811 is afgelopen weekend van de dijk bij de Margarethapolder gestolen. Ed win Hamelink, voorzitter van de Heemkundige Vereniging Terneu- zen, is er flink pissig om. „Ze kun nen kennelijk nergens meer vanaf blijven." Het paneel is in 2008 geplaatst, te gelijk met een oud kanon en een vogeltelpost. Napoleon liet er in 1807 een kustbatterij bouwen in de Margarethapolder, ter verdedi ging van de Westerschelde. In 1811 kwam de Franse keizer er zelf een kijkje nemen. Het hoge wordt eind september en in oktober her dacht met tal van activiteiten. Ha melink vindt het om die reden 'extra zuur' dat het informatiepa neel sinds zaterdag weg is. EP 26 augustus ?roqfdrrrr.3: 14.00 -15.00 uurClinic voor basisscholen gem. Kapelle o.l.v. J.P de Bruijn, M. Spoor/nans en G. Hofman 15.15 16.15 uurInterland jeugdspelers Nederland - Belgié door Glenn Hofman Ar.oyde Bondt 16.30 - 17.30 uurInterland rclstoeibi'jarten Nederland - België door Jan Versprille - Johan Grimon 13.00 -19,30 buffet voor genodigden 20.00 - 20.30 uurDemonstratie bandstoten door Dick Jaspers en Jean Paui de Bruijn 20.30 -22.30 uur: Demonstratie driebanden door Europees en Wereldkampioen Dick Jaspers 3 abonnees van de Prov. Zeeuwse Courant spelen een set tegen Jaspers ■aCIHSTIICT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 20