zware opgave internationaal terrorisme 'Het is moeilijk inschatten in hoeverre het land na de val van dinsdas 23 augustus 2011 Kaddafi coherent reageert of in rivaliserende groepen uiteen valt' 11 Gerbert van der Aa, Afrikadeskundige Aa. „Zo begon de opstand in Ben ghazi, in het oosten van Libië. De rebellenraad heeft vooral daar aanhangers. In het westen, in Tri poli, hebben ze echt nog niet het gevoel dat die ook voor hun mensen vecht." Dat niet iedereen zich achter de re bellenbeweging schaart, wordt me de in stand gehouden doordat zich bij de raad mensen hebben ge voegd met 'bloed aan de handen'. Strijders die eerst nog aanhanger van Kaddafi waren, vervolgt Van der Aa. „Het is maar de vraag of de raad daarom alle Libiërs aan zich kan binden." Misschien, denkt Van der Aa daar om, valt het land - net als Sudan - wel uiteen. Maar voor het zover is, wordt mogelijk eerst afgerekend met Kaddafi en zijn knokploegen. 'Van oudsher bestaan tussen oost en west grote problemen' Al zou 'bijltjesdag' ook zomaar kunnen uitblijven, stelt Dick Leur- dijk. Andere landen willen Kad dafi berecht zien in het Internatio naal Strafhof in Den Haag. „Gaan Libiërs zelf zorgen voor ver gelding, dan kan de Navo zich weer tegen de overgangsraad gaan keren. Dan is die zijn aanzien kwijt en daar zit de raad ook niet op te wachten." De Nationale Overgangsraad heeft in een 37 artikelen tellend docu ment vastgesteld hoe de overgangs periode moet verlopen naar een nieuwe regering. Binnen dertig da gen na de verhuizing vanuit de huidige thuisbasis Benghazi naar de hoofdstad Tripoli zal de raad een interim-uitvoerend comité - of een overgangsregering - benoe men om het land te runnen. Deze regering moet binnen acht maan den na de val van Kaddafi verkie zingen organiseren voor een twee honderd leden tellende nationale overgangsassemblee of'nationale conferentie'. Daarna wordt de Nationale Over gangsraad ontbonden. De assem blee is dan de legitieme vertegen woordiging van de ruim 6 miljoen inwoners. Deze gekozen overgangsregering moet verder binnen een maand na haar benoeming een premier aan wijzen en een commissie in het le ven roepen die binnen twee maan den na haar oprichting een grond wet moet hebben opgesteld. De be volking mag zich vervolgens in een referendum over de grondwet uitspreken. Vanaf de eerste sessie heeft de as semblee dertig dagen om een kies wet op te stellen en een datum voor parlementsverkiezingen te prikken. De stembusgang moet dan binnen zes maanden plaats vinden. De verkiezing moet 'trans parant' en 'democratisch' verlopen onder toezicht van de Verenigde Naties en andere internationale or- .ganen. De assemblee heeft 30 da gen om de resultaten van de ver kiezingen goed te keuren en nog eens dertig dagen om het nieuwe parlement bijeen te roepen. Daar mee komt dan een einde aan de overgangsperiode. ter van Kaddafi. Het is een reactie op Libische betrokkenheid bij een aanslag op een Berlijnse disco, die veel Amerikaanse bezoekers trok. 1988: Amerikaans passagiersvlieg tuig stort neer boven Lockerbie: 270 doden. 1992: VN-sancties tegen Libië om aanslag Lockerbie. 1999: Libisch regime draagt ver dachten Lockerbie over voor pro ces, VN-sancties worden opge schort. 2002: Libische agent Abdelbaset al-Megrahi wordt in hoger beroep veroordeeld tot levenslang wegens aanslag Lockerbie. 2003: Regering in Tripoli neemt verantwoordelijkheid voor aanslag Lockerbie en betaalt nabestaanden 2,7 miljard dollar. VN-sancties wor den opgeheven. Libië geeft produc tie massavernietigingswapens op. 2006: VS herstellen diplomatieke banden met Libië. 2009: Megrahi wordt op humanitai re grond vrijgelaten. Heldenont vangst in Tripoli. 2011: In februari breken rellen uit in verscheidene steden. ter wereld. Of het nu ging om mili tanten in de landen ten zuiden van de Sahara, de IRA in Noord- Ierland of het Iraanse leger in de oorlog tegen Irak (1980-1988), het maakte Kaddafi niets uit. In de cember 1985 was hij betrokken bij aanslagen op de vliegvelden van Rome en Wenen, in april 1986 bij de aanslag op een door veel Ameri kanen bezochte disco in Berlijn, in december 1988 bij de aanslag op een Amerikaans passagiersvlieg tuig boven Lockerbie (Schotland) en tot slot in december 1989 bij aanslag op een Frans vliegtuig bo ven Niger. Mondiale sancties brachten Kad dafi uiteindelijk tot inkeer. Eind 2003 liet hij weten af te zien van de ontwikkeling van biologische-, chemische- en kernwapens. Hij gaf aan bereid te zijn de schade ver oorzaakt door eerdere aanslagen te vergoeden. Kaddafi keerde zich af van het ter rorisme en opende zijn land voor westerse investeringen. En tal van westerse leiders wisten niet hoe snel ze de voormalige vijand in de armen moesten sluiten - en zaken met hem doen. Want Libië beschikt over immen se grote olie- en gasreserves. Kadd afi was niet langer 'de dolle hond van het Midden-Oosten', zoals de Amerikaanse president Ronald Reagan hem ooit omschreef Toen eind 2010, begin 2011 de Ara bische Lente in de buurlanden Tu nesië en Egypte de dictators van hun troon verdreef, toonde Kad dafi weer zijn ware gezicht. Hij was niet van plan om te zwichten voor de wensen van zijn eigen volk. De opstand, die in de oostelijke stad Benghazi begon, werd met bruut geweld bestreden, waarbij de troepen van Kaddafi - onder wie ook talrijke Afrikaanse huur lingen - er niet voor terugschrok ken aanvallen uit te voeren op de burgerbevolking. Maar het verzet, inmiddels gesteund door bommen werpers van de Navo, bleek uitein delijk onbreekbaar. Abdelbaset al-Megrahi Kaddafi zat ook achter de aanslag op het vliegtuig boven Lockerbie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11