io| opstand libië Libië staat voor Van idealist naar steunpilaar I De Libische leider Kaddafi trekt in de strijd om de macht aan het kortste eind. Maar een land zonder hem wordt niet gegarandeerd een vreedzame natie. Tijdperk Muammar Kaddafi 1969-2011 dinsdag 23 augustus 2011 door Annemieke Kooper Noem het hoop, noem het een vooruitziende blik, maar achter de schermen werd al een poos je gediscussieerd hoe het verder moet met Libië wanneer Muam mar Kaddafi verdwijnt. De Natio nale Overgangsraad, de politieke en militaire leiding van de op stand, heeft er de afgelopen tijd flink over vergaderd, vertelt Vere nigde Naties-deskundige Dick Leurdijk. En dat waren zeker geen zinloze bijeenkomsten. Een dag duurt het misschien nog, twee hooguit, voorspelt hij, voordat Kad dafi valt en de vraag daadwerkelijk aan de orde zal zijn. „Weliswaar kent niemand de de tails van de gesprekken, de kans is groot dat er straks verkiezingen zullen worden gehouden", denkt Leurdijk. „Want dat is nu eenmaal wat de raad al heeft beloofd." Geen loze belofte, zegt hij, want de raad wordt nu door andere lan den, waaronder Nederland, ge steund, geaccepteerd en wettelijk erkend. „Die statuur zal hij niet graag willen verliezen." Maar het is ook de vraag of de be lofte kan worden nagekomen, meent generaal-majoor Frank van Kappen. „De toekomst van Libië is uiterst onvoorspelbaar", zegt hij. „Want het is moeilijk inschatten in hoeverre het land na de val van Kaddafi coherent reageert of in ri valiserende groepen uiteen valt." Dat laatste scenario is niet ondenk baar, zegt ook Gerbert van der Aa, Afrikadeskundige en auteur van het boek Khadaffi's Woestijn. Niet alleen kent Libië veel verschillen de stammen met elk hun eigen op vattingen. „Van oudsher bestaan tussen oost en west grote proble men die ook nu zichtbaar kunnen worden. Het westen werd tot de ja ren zeventig vrijwel verwaarloosd door de toenmalige koning. Het was Kaddafi die vond dat het land als eenheid moest worden behan deld." Toch is de tweedeling nooit hele maal weggeweest, meent Van der De belangrijkste gebeurtenissen tij dens het bewind van Muammar Kaddafi. 1969: De 27-jarige kapitein Kaddafi pleegt op 1 september een staats greep en zet koning Idris af. .1970: Sluiting Amerikaanse en Brit se luchtmachtbases. 1971: Een referendum over de vor ming van een federatie met Egypte en Syrië leidt tot niets. 1973: Nationalisatie buitenlandse oliebedrijven, eerste militaire inter ventie in Tsjaad. 1974: Libië en Tunesië willen een staat vormen. Het leidt tot niets. 1976: Kaddafi publiceert zijn Groe ne Boek waarin hij kapitalisme en communisme vermengt met islam. 1977: Een volksrevolutie wordt in gang gezet. Het land krijgt de naam Libisch-Arabische Socialistische Volks Jamahiriyah. 1980: Kaddafi wil zijn land met Sy rië fuseren, ook hier komt niets van terecht. Grootschalige interven tie in oorlog in Tsjaad. 1986: VS bombarderen Tripoli en Benghazi. Er vallen 101 doden, waaronder de aangenomen doch- Kaddafi en koning Idris in 1969. De ravage na de bomaanslag op een discotheek in Berlijn. foto ANP De ineenstorting van het bewind van Muammar Kaddafi heeft zich uit eindelijk verbazend snel voltrokken. Minder dan twee maanden geleden leek de maan denlange opmars van de rebellen naar de hoofdstad Tripoli vast te lopen in het zand van de Libische woestijn. En nu dansen en juichen de inwoners van Tripoli op het be kende Groene Plein, inmiddels omgedoopt tot het Martelaren plein. Hetzelfde plein waar dezelf de inwoners van Tripoli zich de voorbije maanden geregeld verza melden om hun steun te betuigen aan Kaddafi. Velen ongetwijfeld op bevel van de toenmalige macht hebbers, ze hadden geen andere keus. Meer dan dertig jaar is Kaddafi aan de macht geweest. Hij werd in 1942 geboren in de buurt van Sir- te, 380 kilometer ten oosten van Tripoli, studeerde in zijn jonge ja ren aan de militaire academie en volgde een militaire training in Groot-Brittannië. Als kapitein leid de hij in 1969 een militaire staats greep en begon daarna aan de vor ming van de Grote socialistische Li bisch-Arabische volksrepubliek. Hij was toen pas 27 jaar. De basis van zijn bewind werd het Groene Boek, waarin de idealen van de nieuwe Libische machtheb ber waren vastgelegd. Dat was een cocktail van ideeën ontleend aan communisme, kapitalisme en de is lam. Maar in de decennia die volg den, zijn al die idealen door Kad dafi zelf om zeep geholpen. In ei gen land onderdrukte hij elke op positie en in het buitenland was hij betrokken bij zo ongeveer elke Palestijnse, Arabische en Afrikaan se verzetsbeweging. Kaddafi steunde de PLO in de strijd tegen Israël en onderhield nauwe banden met de Sovjet- Unie en haar satellietstaten in Oost-Europa. Die leverden hem ook de modernste wapensyste men. Geleidelijk groeide Libië uit tot steun en toeverlaat voor op standelingen en strijders waar ook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10