Harnas wil wapenstilstand voorspelt buitenland 19 Advocaat einde zaak tegen DSK Assad belooft verkiezing LUCHTAANVALLEN Arabische Liga roept op tot actie van Verenigde Naties tegen Israël Amerikanen vechten celstraf in Iran aan 125 doden in Z-Sudan Gif voor toeristen Turkse luchtaanval Kim Jong-il in Rusland Vliegtuig neergestort 'Kattenleger' in China maandag 22 augustus 2011 H-w-".* BMNSMSI ',v n., Staakt-het-vuren moet eind maken aan drie dagen van ge weld in Gaza en Israël. Arabische Liga veroordeelt luchtaanvallen van Israël. Egypte roept ambassadeur te rug na dood van vijf agenten bij vergeldingsactie van Israël. RAMALLAH - De Palestijnse radicaal- islamitische beweging Harnas heeft Israël een wapenstilstand aangeboden. Mocht Israël op het voorstel ingaan, dan zou het staakt-het-vuren gisteravond nog in kunnen gaan. Alle Palestijnse facties zouden be reid zijn te stoppen met het af schieten van raketten, als Israël op houdt met de luchtaanvallen. Vei ligheidstroepen van Harnas zullen aan Palestijnse kant gaan toezien op handhaving ervan. Volgens een Hamas-functionaris, die anoniem wil blijven, heeft Egypte bemiddeld. Egypte zou de milities hebben laten weten dat Is raël alleen stopt met de luchtaan vallen als de Palestijnse groepen eerst hun beschietingen beëindi gen. De Arabische Liga heeft gisteren de luchtaanvallen van Israël op de Gazastrook veroordeeld. Daarnaast riep de Liga de Verenigde Naties op actie te ondernemen. Er werd niet bij gezegd wat de VN zouden moeten doen aan het offensief De internationale gemeenschap zou druk moeten uitoefenen op Is raël, 'om een einde te maken aan deze aanvallen', stelde het ver bond van Arabische landen. De verklaring volgde na een spoedver gadering in de Egyptische hoofd stad Cairo. Sinds donderdag is het onrustig in het zuiden van Israël. Een aanval door Palestijnse militanten op een reeks voertuigen nabij Eilat, kostte acht Israëli's het leven. Daarop voerde Israël een aantal aanvallen uit, waarbij behalve de Palestijnse aanvallers ook drie Egyptische agenten om het leven kwamen. Uit woede over het incident be sloot Egypte zaterdag zijn ambassa deur terug te roepen uit Jeruza lem. De Israëlische gezant in Cairo werd op het matje geroepen. De afgelopen dagen beschieten Is raël en de Palestijnen elkaar. Daar door kwamen vijftien Palestijnen en één Israëli om. De Arabische Li ga steunt de Palestijnse Autoritei ten in hun zoektocht naar interna tionale erkenning. Op de jaarlijkse Algemene Vergadering, dit keer op 20 september, zullen de Pales tijnen een verzoek indienen bij de Verenigde Naties om lid te wor den. Het zal erom spannen of zij voldoende steun krijgen voor hun verzoek. Israël en de VS zijn tegen het ver zoek van de VN. Nederland heeft laten weten enkel staten te erken nen, geen regeringen. Een vrouw omhelst het dode lichaam van een familielid dat overleed bij raketaanvallen van Palestijnen in de buurt van Eilat, in het zuiden van Israël. Vier van de acht Israëlische doden werden gisteren begraven in Kfar Saba. foto Oliver Weiken/EPA TEHERAN Twee Amerikanen die eergisteren in Iran zijn veroordeeld tot acht jaar cel voor onder meer spionage, gaan in hoger beroep; Dat heeft de aanklager in Teheran gisteren be vestigd tegen lokale media. Ook de advocaat van de Amerikanen gaf aan het beroep te zullen indienen. „Ik geloof dat mijn cliënten on schuldig zijn." Shane Bauer en josh Fattal (beiden 29 jaar oud) hebben altijd ontkend te hebben gespioneerd. De Ameri kanen werden in juli 2009 aan de grens met Irak aangehouden. Ze waren aan het wandelen in Irak en verklaarden per ongeluk de grens met Iran te zijn overgestoken. Het vonnis zal zeer waarschijnlijk leiden tot nog meer frictie tussen de Verenigde Staten en Iran. JUBA Bij aanvallen op acht dorpen in Zuid-Sudan zijn 125 mensen ge dood en tweeduizend stuks vee ge stolen. De dorpen werden ver woest toen strijders van de Murle- stam leden van de Lou-Nuer-stam aanvielen. De twee stammen raken regelmatig met elkaar slaags om land en vee. Zuid-Sudan is een van de armste landen ter wereld. MADRID Een vermoedelijk lid van Al Qaeda wilde in Spanje watervoorzienin gen op kampeerterreinen en toeris tenoorden vergiftigen. Dat zegt een Spaanse rechter die de man heeft laten opsluiten. Op radicaal- islamitische internetfora zou hij in formatie hebben verzameld over het maken van gif en explosieven. ARBIL Een Turkse luchtaanval op een dorp in Noord-Irak heeft gisteren zeven burgers het leven gekost. Dat heeft een burgemeester in het ge bied laten weten. Onder de doden zouden vrouwen en kinderen zijn. De aanvallen in Irak begonnen woensdag na een aanslag van de PKK in Turkije, waarbij acht Turk se militairen werden gedood. MOSKOU De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il is zaterdag per trein in Rus land aangekomen. Op de agenda staat een overleg met de Russische president Medvedev. Het bezoek duidt op hernieuwde pogingen van Noord-Korea om eco nomische hulp en diplomatieke steun te vinden. RESOLUTE BAY Een Boeing 737-200 is neergestort toen de piloot probeerde te landen op een vliegveld in het poolgebied van Canada. Twaalf inzittenden kwamen daarbij om het leven. Er vielen drie gewonden. Het vlieg tuig zou vlak bij de landingsbaan van het vliegveld tegen een heuvel aan zijn gevlogen. Mogelijk mistte het. PEKING De West-Chinese stad Bole heeft een 'kattenleger' gevormd om een rattenplaag op de landbouwgebie den rond de stad te bestrijden. „De autoriteiten hebben zo'n honderd- vijftig straatkatten geronseld om dienst te doen als infanterietroe- pen", meldde het staatspersbureau Nieuw China. NEW YORK - Het einde van de juri dische strijd van de oud-IMF-top- man Dominique Strauss-Kahn in de VS lijkt in zicht. Het Openbaar Ministerie in New York heeft van daag een afspraak met de vrouw die hem beschuldigt van verkrach ting. Zij krijgt dan waarschijnlijk te horen dat justitie de aanklach ten tegen Strauss-Kahn geheel of gedeeltelijk zal laten vallen. Dat vermoeden hebben de advoca ten van het kamermeisje, Nafissa- tou Diallo, zaterdag uitgesproken. „Als ze de aanklachten niet zou den intrekken, zouden ze haar niet hoeven te spreken", stelt raads man Kenneth Thompson. Strauss-Kahn, alias DSK, was in mei gearresteerd. Diallo zei dat hij haar had belaagd in een hotel in New York. Kort na de arrestatie stapte Strauss-Kahn op als direc teur van het Internationaal Mone tair Fonds (IMF). Hij moest boven dien zijn ambities bij de komende Franse presidentsverkiezingen op een laag pitje zetten. In afwachting van de rechtszaak werd Strauss-Kahn onder huis arrest geplaatst, maar' de rechter hief die beperking begin juli op. Justitie zou namelijk twijfelen aan de geloofwaardigheid van Diallo. Diallo zou een dag na de vermeen de verkrachting in een telefoonge sprek de indruk hebben gewekt DSK geld te willen aftroggelen. DAMASCUS - President Bashar al-Assad van Syrië heeft gisteren gezegd dat hij in februari volgend jaar parlementsverkiezingen ver wacht. Dat zal gebeuren na een se rie hervormingen waarbij ook an dere partijen dan zijn Baath-partij aan de stembusgang mogen deel nemen, zei hij op de staatstelevi sie. Zijn regering loopt volgens Assad niet het risico te vallen. De situatie in Syrië 'mag er dan dreigend uit zien, in realiteit zijn we in staat er mee om te gaan', aldus de presi dent. Hij vond dat de onrust in Sy rië 'militanter' van aard was gewor den in de afgelopen weken, maar zei zich 'geen zorgen' te maken. Assad zei verder dat hij jongeren bij de politiek wil betrekken. Ze voelen zich volgens hem buitenge sloten. In Syrië wordt al maanden geprotesteerd tegen het regime van Assad. Leger en politie treden keihard op met veel slachtoffers tot gevolg. De toespraak komt vier dagen na de oproep van Westerse groot machten aan Assad om op te stap pen. Ook legden ze nieuwe sanc ties op aan zijn bewind. De presi dent noemde die oproep 'waarde loos'. Dit was zijn vierde tv-toe- spraak sinds de protestdemonstra ties in maart uitbraken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9