81 buitenland Toekomst Pukkelpop nog onzeker 9 Premier vraagt Noren op elkaar te letten Pausbezoek verloopt tumultueus DRAMA Emotionele herdenkingsdienst 'Nieuwe Gandhi' in hongerstaking maandag 22 augustus 2011 NEW DELHI - De Indiase activist Anna Hazare (74) is mid denin New Delhi bezig met een publieke hongerstaking. Op de achtergrond hangt een poster van zijn grote voor beeld Mahatma Gandhi. Duizenden medestanders, veel al jongeren uit de middenklasse, kwamen naar hem toe om hem te steunen. Hij wil met de actie een strengere wet tegen de wijdverbreide corruptie in India afdwin gen. foto Tsering Topgyal/AP Na het drama tijdens Pukkel pop is onduidelijk of en hoe het festival volgend jaar doorgaat. De organisator wordt niets verweten. Hij kreeg een daverend applaus. Het is onduidelijk of er volgend jaar weer een editie zal zijn van het Belgische festival Puk kelpop. „Als het voortgaat, zal het in een heel andere vorm zijn", al dus burgemeester Hilde Claes_ van de gemeente Hasselt. Organisator Chokri Mahassine stel de eerder ook al niet te weten hoe het verder moet met het festival. Donderdag trok een zeer plaatse lijk noodweer over het festivalter rein. Daardoor kwamen vijfBel- gen om het leven en raakten er 140 gewond. Drie zwaargewonde Nederlanders liggen nog steeds in het ziekenhuis. Kritiek op de organisatie heeft Claes niet. De burgemeester stelt dat niemand had kunnen voor zien dat het noodweer zo hevig zou worden. Ook justitie in Has selt heeft al laten weten dat de or ganisatie niet nalatig is geweest. De manier waarop de organisatie met de crisis is omgegaan, behoeft volgens Claes ook geen kantteke ningen. „Volgens mij waren de be slissingen juist. We hebben naar eer en geweten gehandeld", aldus de burgemeester, die ten tijde van het noodweer zelf ook op de festi- valweide aanwezig was. De komende maanden moet dui delijk worden of en hoe het festi val in de toekomst vorm gaat krij gen. „Het is nu nog te vroeg om te beslissen", aldus Claes. In de Sint-Lambertuskerk in het Belgische Kiewit zijn gisteren de slachtoffers herdacht van het dra ma op Pukkelpop. De dienst werd bijgewoond door honderden men sen, onder meer nabestaanden en hulpverleners. De gebedsdienst verliep emotioneel. Een aantal aanwezigen kreeg het te kwaad. Zij werden naar buiten geholpen en opgevangen door hulpverleners. Onder de aanwezi gen was ook de organisator van het festival, Chokri Mahassine, die zichtbaar aangeslagen was. Hij kreeg aan het einde van de dienst een daverend applaus. Ook de Vlaamse vicepremier In- grid Lieten was bij de dienst aan wezig. „Het was een zeer aangrij pende en emotionele herdenking, iedereen werd geconfronteerd met zijn eigen gevoelens", aldus Lieten. Donderdag, precies een week na het drama, is er opnieuw een her denking. In het centrum van Has selt treden dan enkele bands op. Bij de hekken van het festivalter rein werden ook gisteren weer bloemen neergelegd. De gemeente en de organisatie zijn begonnen met het opruimen van de chaos. Op de camping konden festivalgan gers zaterdag hun achtergelaten spullen ophalen. Volgens Bel gische media gebeurt dit met wis selend succes: sommigen vinden alles terug, terwijl bij anderen veel spullen zijn verdwenen. Eerder werd al duidelijk dat na het drama tenten op de camping zijn leegge roofd. Merkkleding, audio-appara- tuur en andere waardevolle spul len zijn weggenomen. Ooggetui gen meldden dat de dieven van tent naar tent gingen. De politie stelt overigens nog geen aangiftes van diefstal te hebben ontvangen. zie onze website:buitenland Veel emotie tijdens de herden king van slachtoffers Pukkelpop mmimmmmmmmm OSLO - De Noorse premier Jens Stoltenberg heeft de Noorse bevol king gisteren, tijdens de herden kingsdienst voor de slachtoffers van de bloedige aanslagen die het land een maand geleden troffen, opgeroepen op elkaar te letten. De Noren moeten waken voor intole rantie. „We hebben jullie nodig. Het maakt niet uit waar je woont, het maakt niet uit in welke god je ge looft, iedereen kan verantwoorde lijkheid nemen en de vrijheid be waken", aldus Stoltenberg. De premier voegde daaraan toe dat 'we samen een onbreekbare ke ten van zorg, democratie en veilig heid zijn - dat is onze bescher ming tegen geweld'. „Vandaag wordt de tijd stilgezet om de do den te herdenken. We doen dit als een natie. Elke kaars heeft warmte geboden, elke gedachte heeft troost gegeven, elke roos heeft hoop gegeven. We zijn een klein land, maar een groot volk." Stolten berg kreeg een staande ovatie van de 6700 aanwezigen. Ook de Noorse koning Harald zei mee te voelen met de pijn die ie dereen in Noorwegen ervaart, maar ook te geloven dat Noorwe gen deze pijn te boven kan ko men. Bij de dienst waren veel na bestaanden aanwezig. MADRID - De Wereldjongerenda gen zijn gisteren afgesloten met een openluchtmis voor honderd duizenden jonge pelgrims op een luchtmachtbasis bij Madrid. Paus Benedictus XVI werd toegejuicht toen hij op de basis aankwam, waar ook de Spaanse koning Juan Carlos en koningin Sofia hun op wachting maakten. De kerkvorst vroeg de jonge katho lieken het geloof te delen en te ver spreiden. Benedictus (84) riep de jongeren in Madrid op hun geloof niet voor zichzelf te houden, maar deel te nemen aan het leven in hun parochie en betrokken te blij ven bij de kerk. „Houd Christus niet voor jezelf! Deel met anderen de vreugde van je geloof', zei hij. De paus maakte bekend dat de vol gende editie van de Wereldjonge rendagen in 2013 wordt gehouden in het Braziliaanse Rio de Janeiro. Het evenement wordt om de 2 of 3 jaar gehouden. In 2008 waren ze in Sydney. De jongerendagen zijn vervroegd naar 2013 omdat in 2014 de Wereldkampioenschappen voet bal in Brazilië worden gehouden. De Wereldjongerendagen verlie pen tumultueus. Duizenden tegen standers gingen de straat op uit protest tegen de kosten van het pauselijke bezoek. Ook homoacti visten uitten hun onvrede. Daarnaast werd een orthodox-ka tholieke Mexicaanse student gear resteerd omdat hij een aanslag op de demonstranten zou beramen. De 24-jarige verdachte zegt echter dat hij slechts een grap heeft ge maakt over een aanval met gas. Te vens ontsierde een wolkbreuk za terdagavond een wake van de paus. Zeven mensen raakten ge wond toen een lichtmast instortte door het slechte weer. De installa tie nam in haar val meerdere ten ten mee. Windvlagen beschadigden enkele tijdelijke kapellen, waardoor veel pelgrims gisteren de heilige sacra menten niet konden krijgen. Ze kregen in plaats daarvan geeste lijke communie tijdens de mis. Voor het katholieke evenement in Madrid hadden zich ongeveer 500.000 rooms-katholieke jonge ren ingeschreven, onder wie ruim 1200 uit Nederland. Zij volgden een programma met muziek, vie ringen, gebed en catechese.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8