binnenland 17 Bier en bijbel gaan goed samen Dierenpartij zwicht voor dreigement Aan onzekerheid Europa moet nu echt een einde komen STUDENTENVERENIGINGEN Christelijke clubs zijn populair onder studenten Amsterdam viert Hartjesdag Eijffinger CDA: houding PW in eurocrisis onverantwoord maandag 22 augustus 2011 Bijbellezen en bidden, maar ook: bier drinken en bral len. Christelijke studenten verenigingen groeien uit hun jasjes. door Maaike Boersma De terrasboot van de christelijke Navigators Studentenvereniging Leiden (NSL) blijft van wege de regen vandaag gesloten. Binnen in de sociëteit is gelukkig ook een bar en de eerste studen ten druppelen langzaam binnen. De NSL doet het goed, in zes jaar tijd is het aantal leden verdubbeld en ook deze introductieweek heb ben zich al meer dan vijftig nieu we studenten aangemeld. Imheel Nederland groeien de chris telijke studentenverenigingen ex plosief In totaal waren er vorig jaar zo'n 38.000 studenten in Ne derland lid van een vereniging, waarvan 6.000 van een christelij ke. Vooral de interkerkelijke vereni gingen van de Navigator Studen tenvereniging Nederland (NSV) doen het goed. Zij zijn de afgelo pen tien jaar vervijfvoudigd van 600 naar 3.000 leden in twaalf ver schillende steden. In Groningen bijvoorbeeld, waar tien jaar gele den nog maar twaalf leden waren, staat de teller inmiddels op 450 studenten. In Utrecht gold de afge lopen twee jaar een ledenstop. Afdelingsdirecteur Joost van Heus- den van NSV weet waar de groei vandaan komt. „Jongeren die ker kelijk zijn opgevoed, gaan in deze fase bewuster nadenken over wat ze met het geloof willen. Voor stu denten die niet kerkelijk zijn opge voed, geldt dat Jezus niet langer sy noniem staat voor kerk, waardoor de negatieve connotatie is wegge vallen." Maar de grootste kracht van de Na vigators is misschien wel de combi natie van Bijbel en bier. „We staan middenin de studentencultuur", zegt Van Heusden. „Kerken staan soms afwijzend tegenover de leu ke dingen van het leven. Wij zoe ken dat spanningsveld juist op." Maar er zijn ook verschillen met de andere verenigingen, zegt Len- naert Dorlas van de Leidse NSL. „De basis van de vereniging is de Bijbelkring. Elk lid zal met geloofs zaken bezig gaan. Ook heerst hier een andere moraal. Men duikt hier niet met elkaar het bed in om weer een streepje op je lijstje te kunnen zetten." mBBmmmSiBSBgi2Sg^8Z2S& AMSTERDAM - Uitbundig uitgedoste mannen lo pen over de Zeedijk in Amsterdam. De optocht, waarbij ook vrouwen verkleed gingen als man nen, was gisteren onderdeel van de Hartjesda gen. De oorsprong van dit evenement ligt in de middeleeuwen, toen het gewone volk een keer per jaar op hertjes mochten jagen op landgoede ren in de wijde omgeving. Voor de Tweede We reldoorlog droegen meisjes matrozenpakjes en jongens jurken. De bezetter verbood het festijn in 1942, maar in 1997 werd de traditie in ere her steld. foto Marcel Antonisse/ANP ENSCHEDE - De Partij van de Die ren Overijssel heeft de protestactie tegen het zogenoemde 'zwientie tikken' in Luttenberg gisteren op het laatste moment afgeblazen. „De reacties op internet waren zo fel. We werden nota bene be dreigd met fysiek geweld. Daar zijn we erg van geschrokken", al dus Sjaak Piest uit Hengelo, secre taris van de werkgroep Overijssel van de Partij voor de Dieren. „On ze bedoeling was om ter plekke met mensen in discussie te gaan. Het was niet onze bedoeling om te provoceren." Zwientie tikken is een Twents volksvermaak waarbij de kandida ten geblinddoekt een varken in een modderpoel moeten opjagen en aantikken. Wie dat het snelst doet is de winnaar. De Partij van de Dieren vindt het zwientie tikken weinig respectvol voor varkens. „Een dergelijk ge bruik is uit de tijd", aldus Theo de Backer, woordvoerder van de werk groep in Overijssel. Volgens hem raakt een varken bij het spel ge strest. De Partij van de Dieren wil vol gend jaar opnieuw een poging doen om de organisatie ervan te overtuigen dat het welzijn van die ren belangrijker is dan een spel voor mensen. HILVERSUM - CDA-fractievoorzitter Sybrand van Haersma Buma vindt dat gedoogpartner PW zich 'heel onverantwoord' opstelt in het de bat over de aanpak van de eurocri sis. Dat zei hij zaterdag in het ra dioprogramma Tros Kamerbreed. ■Partijen moeten volgens hem na denken hoe ze de crisis samen kunnen bestrijden. Van Haersma Buma hoopt dat de PW en ande re partijen die tegen steun aan Griekenland zijn, zoals de SP, als nog andere keuzes durven maken om te voorkomen 'dat we de af grond van een crisis ingaan'. Sylvester Eijffinger over de crisis door Anita de Haas Wat voor zin heeft het om Griekenland te hel pen en dan garanties te vragen in de vorm van geld, zoals Finland doet? Het is te bizar voor woorden. Ik heb geen probleem met een onderpand in ruil voor garanties die landen afgeven aan het Europe se noodfonds en waarmee, met behulp van het Internationaal Monetair Fonds, Grieken land wordt geholpen. Maar dan moeten het garanties zijn voor iedereen en fysiek in de vorm van een haven of eiland of noem maar op. Maar een financiële compensatie voor een financiële garantie kan echt niet. Als alle landen dat gaan doen zijn we helemaal te rug bij af. Dit is een fout in de overeenkomst van 21 juli (Noodfonds nieuwe stijl). Die clausule had er nooit in mogen staan. Kan Finland de goedkeuring van het Nood- fonds-akkoord van 21 juli blokkeren als het niet doorgaat Ja, wat is Finland? Eenderde van Nederland. De Finse bijdrage aan het bruto binnenlands product van de eurozone (de waarde van al le geproduceerde goederen en diensten) is i procent; die van Nederland 6,4 procent. De clausule is erin gekomen omdat Finland het noodfonds dreigde te blokkeren vanwege grote aversie tegen het fonds. Maar dit kan ook niet. In feite wordt nu de zwakheid van het hele systeem blootgelegd: de een-twee tjes tussen landen en afspraken op regerings niveau. Zaken moeten lopen via de institu ten die we daarvoor in het leven hebben ge roepen: de ECB, het Noodfonds, de Europe se Commissie, EU-Raad en EU-Parlement. Nederland moet daar ook op aandringen, an ders wordt onze invloed marginaal. Staan we op de rand van een recessie? De groeicijfers zijn heel laag. Dat is niet zo erg zolang maar sprake is van groei. Het ver velende is dat alles tegenwerkt: door dalen de koersen voelen mensen zich minder rijk en besteden ze minder, er is sprake van be zuinigingen op lonen en uitkeringen en de verwachtingen worden negatief beïnvloed door de manier waarop met de crisis wordt omgegaan. Dat laatste is het ergste. Het maakt mensen onzeker en beurzen zijn daar nog gevoeliger voor. Je kunt zoiets even heb ben, maar niet te lang. Het enige dat op kor te termijn het vertrouwen van consumenten en producenten positief kan beïnvloeden, is een daadkrachtig en effectief antwoord van de Europese politici op de schuldencrisis. Prof.dr. Sylvester Eijffinger is hoogleraar finan ciële economie aan de Universiteit van Tilburg. Heeft u vragen over de crisis? schuldencrisis@wegener.nl of per post: Eijffinger, Centrale Redactie Wegener Media Postbus 36, 6500 DA Nijmegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7