61 binnenland Sluipschutter van Arafat predikt vrede effeweg.nl Portugal en Spanje M supervoordelige busreizen 15 daagse busreis Portugal en Spanje nÏSIAnnulerinc, MET €50,. KORTING! Kijk op viviw.effeweg.nlof bel 0529 - 46 96 67 maandag 22 augustus 2011 Tass Saada vindt dat kerken niet moeten kiezen tussen in Palestijns-Israëlisch conflict Kerken hebben er fout aan gedaan om in het Pales tijns-Israëlische conflict een van beide kanten te kiezen, vindt Tass Saada. De gewe zen sluipschutter van de PLO - nu christen - sprak za terdag op het Xnoizz Flevo Festival. Morgen doet hij dat om 20.00 uur in de Ontmoe- tingskerk in Middelburg. door Aaldert van Soest Vroeger haatte hij elke Jood, nu komt hij op voor het bestaansrecht van Israël. Maar Tass Saa da vindt dat de Palestijnen net zo veel recht hebben om in het land te wonen, en baseert dat op de Bij bel. „In Ezechiël 47, waar het gaat over de verdeling van het land, staat dat Israël het land moet de len met vreemdelingen en dat die gelijke rechten moeten hebben. Want God is een rechtvaardige God. Nietwaar? Ja? Prijs de Heer!" Tass Saada trad kort na de oorlog van 1967 in dienst van PLO-leider Yasser Arafat. Hij werd opgeleid tot sluipschutter en deed dienst als chauffeur van Arafat. Ruim twintig jaar later ontmoette hij - inmiddels bekeerd tot het christen dom - Arafat nog eens en vertelde hem dat hij het vreselijk vond 'schepselen van God' te hebben ge dood. „Arafat kende me nog goed en wist nog details uit die periode die ik me zelfs niet meer kon her inneren. Ik heb hem ook verteld dat er voor mijn daden vergeving was, dankzij Jezus. Toen begon hij wat te trillen en vroeg me op te houden met praten." Met zijn organisatie Seeds of Hope zet Saada zich nu zowel in Israël als op de Westbank in om Joden en Palestijnen met elkaar te verzoe nen. Hij stelde zijn levensverhaal te boek. De titel van de Nederland se versie luidt: Arafat was mijn held. Hij is momenteel te gast in Nederland. Vandaag spreekt hij op initiatief van de Christenunie in de Tweede Kamer met politici en vertegenwoordigers van hulporga nisaties. Zaterdag vertelde hij zijn verhaal aan jongeren op het Flevo Festival. „Ik ben in 1951 geboren in een vluchtelingenkamp in de Ga- zastrook, maar op jonge leeftijd vertrok ik met mijn ouders naar Qatar. Na de oorlog van 1967 ging ik terug. Ik wilde vechten, want ik vond dat ons volk verraden was. Dus sloot ik me aan bij de Fa- tah-beweging van Arafat. Daar leidde een Noord-Koreaan mij op tot sluipschutter. Ik was erg goed. Of beter gezegd: ik was in die tijd heel, heel erg slecht" „Na een aan tal jaren ging ik terug naar Qatar, omdat mijn moeder ziek was. Maar op verzoek van mijn vader werd mijn pas me afgenomen. Hij vond dat ik een studie moest vol gen. Ik ging naar school, maar was opstandig. Nadat ik probeerde mijn leraar neer te schieten werd ik van school gestuurd. Toen ben ik naar de Verenigde Staten ver trokken, hoewel ik Amerikanen haatte. Maar de Amerikanen accep teerden me en ik bén er gebleven." Saada trouwde met een Ameri kaanse en vond werk in een restau rant. Daar bediende hij eens de rij ke zakenman, Charlie Sharpe, die hem bedankte voor het afruimen van zijn tafel. „In mijn land is het ondenkbaar dat iemand zijn ge sprek onderbreekt om het bedien end personeel te bedanken. Dus ik besloot ervoor te zorgen dat hij voortaan uitstekend werd be diend." Ze hielden contact en in 1993 zei Sharpe tegen hem dat hij zou moeten leren Joden lief te heb ben om echt vrede te ervaren. „Daarna vertelde hij dat Jezus Gods zoon was. Voor mij was dat blasfemie", zegt Saada. Niettemin stond hij het Sharpe toe een stuk voor te lezen uit het Bijbelboek Jo hannes. Dat maakte zo'n indruk dat Saada zich bekeerde tot het christendom. Hij stichtte Seeds of Hope, een organisatie die zich in Israël en de Palestijnse gebieden in zet voor verzoening tussen de be volkingsgroepen. „Het land be hoort toe aan Israël, maar wel zó dat er twee volken in kunnen le ven." Saada verwijst naar Izaak en Ismaël, twee zonen van Abraham. „De kerken hebben in het conflict altijd een kant gekozen, of die van de Joden of die van de Palestijnen. Maar de 'kant van God' is precies in het midden. Tussen de partijen in. Dit is geen politiek maar een geestelijk conflict. Mijn roeping is proberen een brug te slaan, verzoe ning te brengen, niet meer met wa pens maar met de Bijbel als wa pen. „Ik hoop vooral op de jonge Palestijnen. De Arabische lente is begonnen bij jongeren die in ver zet kwamen tegen dictators. Ik denk niet dat jongere generaties nog nieuwe dictaturen zullen ac cepteren." Dag 1 Heenreis Vanaf onze verzamelplaats rijden via Luxemburg naar ons over nachtingshotel in Frankrijk. Dag 2 Andorra Dwars door het ruige bergland schap van de Pyreneeën rijden we naar ons hotel in Andorra. Dag 3 Burgos Maak een stadswandeling door Burgos samen met een gids en zie de schitterende kathedraal en rijk versierde stadspoort. Dag 4 Salamanca Ontdek één van de oudste univer siteitssteden van de wereld. Dag 5 Coimbra en natuurpark Bucaco Vandaag bezoeken we Coimbra, een fraaie bovenstad met smalle straatjes. In de middag rijden we naar het Bucacopark, waar u heerlijk kunt wandelen. Dag 6 Porto Bezoek Porto onder leiding van een gids. De middag is vrij te besteden. Neem bijvoorbeeld een kijkje in een wijnkelder en proef de Port Dag 7 Vrije dag Viseu U kunt de dag naar eigen inzicht indelen, 's Avonds organiseert het hotel een traditionele Portugese muziekavond. Dag 8 Vrije dag of Natuurtocht Serra da Estrela U kunt vandaag deelnemen aan de dagtocht Serra da Estrela. Een echte aanrader voor natuurliefhebbers! Dag 9 Fatima Bekijk één van de belangrijkste Mariabedevaartplaatsen, Fatima. Dag 10 Aveiro Vandaag gaan we naar Aveiro, een sfeervol vissersplaatsje beroemd om zijn binnenmeer. Dag 11 Madrid Maak samen met een Nederlands sprekende gids kennis met de Spaanse hoofdstad. Dag 12 Santa Susanna Via Zaragoza rijden we naar Santa Susanna, waar we 2 nachten verblijven. Dag 13 Vrije dag of dagtocht Barcelona U kunt vandaag lekker aan het strand blijven of deelnemen aan de dag tocht Barcelona. U bekijkt dan samen met een gids de stad van Gaudl. Dag 14 Vertrek Santa Susanna We verlaten Santa Susanna en rijden naar ons hotel in Frankrijk. Dag 15 Terugreis Laatste dag van deze indrukwek kende reis. In Nederland kunt u deelnemen aan een afscheidsdiner, voor u met de servicelijn naar uw opstapplaats wordt gebracht. Inclusief: 14 hotelovernachtingen 14x ontbijt en diner Portugese muziekavond Stadswandeling/rondrit Burgos, Porto en Madrid o.l.v. een gids Vervoer per Comfort Class touringcar Optioneel: Dagtocht Serra da Estrela €20,- Dagtoeht Barcelona €25,- Data en prijzen: 12 september van €769,-voor €719,- Boek met de boekcode 2134 en de korting wordt automatisch verrekend. Overige data en prijzen: 14 oktober vanaf €699,-. Hiervoor geldt geen korting. Toeslag 1-pêrsoonskamer €250,- De korting is alleen geldig op nieuwe boekingen gemaakt met de boekcode 2134. Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon, excl. €17,- reserveringskosten. Diverse opstapplaatsen mogelijk. Een Palestijnse demonstrant wordt zaterdag staande gehouden tijdens een betoging bij Hebron tegen Israëlische aanvallen op de Gaza-strook. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6