een kijkje in het 4l Museumschatt maandag 22 augustus 2011 06-53225401. www.defestijn.nl info@defestijn.nl West-Handelshaven, Haven Westzijde 1, van 16:00 tot 17:00 uur Arrangement 'Visserijmuseum en Het Vlaemsche Erfgoed'. Dit arrangement is opgedeeld in twee groepen, startend in Croede of Breskens. In Croede geeft het Slijkstraatje een prachtig histo risch beeld van het dagelijks leven van een eeuw ge leden terwijl de Lutherse Kerk zelfs teruggaat tot 1741Wie wil, kan proeven van koffie met de be roemde echte Groese Paptaart. Deelname: €16,00 p.p. (excl. lunch). Boerenlunch is op reservering verkrijgbaar voor €10,00 (excl. drankjes). Aanvang: 10.00 uur. Het Visserijmuseum in Breskens geeft een beeld van de zeevisserij in de laatste eeuw, maar u vindt er ook fossielen van honderden miljoenen jaren oud, een vogelzaal met 850 vogels, een zeeaqua rium en talloze modellen van de bruine vloot. Er zijn demonstraties van mijnen met de oude mijn- klok uit de Vismijn. U wordt uitgedaagd mee te doen. Dezelfde kans loopt u ook bij de netten- breier, die demonstraties geeft. In de wisselzaal is een thematentoonstelling ingericht over "Breskens 500 jaar". Deelname: €16.00 p.p. Aanvang: 10.15u. Het vervoer tussen de twee locaties gaat per toeris tentreintje en daarvoor zijn twee verschillende rou tes gekozen, ieder met een eigen verhaal, dat de gids u graag zal vertellen. Kaai 1van 10:00 tot 16:45 uur Brouwershaven Zomer weekmarkt, van 10.00 - 17.00 uur. Er rijdt ook een boe- meltrein van Park Port Creve in Den Osse naar Brouwershaven en terug. Voor de kinderen is er zweefmolen. t Boemeltreintje. Rondritten in en om Brouwershaven/Den Osse. Vertrek 11.00 uur uit Port Greve, daarna elk heel uur, laatste rit om 16.00 uur; vertrek uit Brouwershaven 11.50 uur, laatste rit om 15.50 uur. Tijdens de rit wordt live uitleg gegeven over de geschiedenis van Brouwers haven. De rit duurt 30 min. Tijdens de stop in Brou wershaven kunt u ook nog fijn de markt bezoeken. Burgh-Haamstede ZomerBridge, Dorpshuis de Schutse. Aanvang 13.30 uur. Inschrijving tot 13.15 uur. Kosten 1.50 p.p Julianastraat 22 Damme, Vlaanderen Dagelijkse boottocht met de "Lamme Goedzak" over de Damse Vaart naar en van Brugge. Inscheping Damme: Damse Vaart Zuid 12 Sleepnetvissen, Breskens De complete agenda is ook te vinden op de website van de VW: www.vwzeeland.nl MAANDAG 22 AUGUSTUS Biervliet Dorpswandeling/rondleiding. De wandeling begint bij de maquette van Biervliet. We bezoeken de bei de kerken, de molen, zeesluis en het standbeeld van Willem Beukelszoon, de uitvinder van het ha ringkaken. Verder is er veel aandacht voor de ge brandschilderde ramen van Cornelis van Berlaer, die deze zomer 350 jaar oud zijn. Rondleiding op aan vraag, min. 5 deelnemers. Aanvang in overleg. Gra tis deelname. Meer info: T.0115-481521 0115-482880. Kerkstraat 4, gehele dag Rondvaarten op de Westerschelde. Vanuit de haven van Breskens kunt u met ons mee voor een rondvaart. We varen ongeveer een uur over de Westerschelde, langs o.a. de Zandplaten. Tijdens de vaart hopen we naast zeehondjes, vele soorten vogels te zien. Verder krijgt u uitleg over de Westerschelde, scheepvaart, de beloodsing van de zeeschepen, enz, enz. Verrekijkers zijn aan boord te huur. Aan boord is een ruime bar waar u naast eten als broodjes, frites, soep en biefstuk, ook allerlei frisdranken en alcoholische dranken kunt kopen. Deelname: €9,- p.p. kinderen t/m 12 jaar €7,- p.p. Aanmelden verplicht, dit kan telefonisch via Breskens Sleepnetvissen, rondvaarten op de Westerschelde Bij het "sleepnetvissen" willen we graag laten zien wat er nu eigen lijk allemaal op de zeebodem rondkruipt en -rzwemt. We vertrekken vanuit de Handelshaven/Westhaven en varen de Westerschef- de op, richting Hoofdplaat. Net als bij de rondvaart hopen we ook nu weer vele vogels en zeehondjes te zien. Na ongeveer 20 minuten laten we het vis net zakken om het na een tijdje weer op te halen. Na het sorteren van de vangst, bekijken we deze met z'n allen in speciaal daarvoor opgehangen bak ken, zodat iedereen de gevangen vissen, krabben, garnalen, enz. goed kan zien. Deze vaartocht duurt ongeveer 1,5 uur! Vertrek vanaf het ponton aan de West-/Handelshaven in Breskens, Haven Westzijde. Elke maandag, woensdag en vrijdag afvaarten om 9:00 uur én om 10:30 uur. Deelname: €10,- p.p. kinderen tot 12 jaar €8,- p.p. Aanmelden verplicht, dit kan telefonisch via 06-53225401. www.defestijn.nl info@defestijn.nl door Ellen Jobse Als je Streek- en landbouwmuseum Goe- manszorg in Dreischor binnengaat, lijkt het of je terug in de tijd stapt. De geres taureerde achttiende-eeuwse boerderij waar het museum in huist, is volledig ingericht in de stijl van begin 1900. De inrichting, spullen en geur, alles aan het museum ademt vroeger. In de huiskamer heet de stem van de op Schouwen-Duiveland gebo ren televisiepresentator Harmen Siezen bezoe kers welkom. Daarna is het een kwestie van rondlopen en kijken, of uitkijken. Het kelder plafond is namelijk zo laag dat je er makkelijk je hoofd kunt bezeren. Vroeger waren de men sen beduidend kleiner! Sommige voorwerpen in het museum trekken extra de aandacht, bijvoorbeeld de gehaakte bustehouder, het gietijzeren wafelijzer en de 'spektonne'. Met behulp van de handleiding leer je een hoop bij over het boerenleven rond 1900. Zo woonden de mensen in die tijd in de keuken, en niet in de huiskamer. Die werd al leen gebruikt voor specjale gelegenheden. Naast het leven binnenshuis is er ook een ge deelte van het museum gewijd aan de vlas- en meekrapteelt. De teelt en bewerking van mee krap en vlas zijn in het verleden van grote eco nomische waarde geweest voor Dreischor. „Eén bundel vlas gaat in het totaal 33 keer door de handen heen voor het van begin- naar eind product is verwerkt", licht bestuurslid Anton van den Hoek toe. Poppen en machines beel den de verschillende stappen uit die de vlas plant doorloopt voor zij tot het eindproduct linnen is verworden. Op de zolder kun je zien hoe de mensen vroe- De voorloper van de wasmachine.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 68