In de bunker bij de molen Bijkomen van de'aardschokken in Van Enigma tot Apple 2 maandag 22 augustus 2011 Bunkers spreken tot de verbeelding. Ze doen denken aan een verleden, die voor steeds meer mensen vooral wordt geschetst door zwart-witbeelden en verhalen van opa's en oma's. De heringerichte Duitse artilleriewaarnemingspost onder de Oranjemolen in Vlissingen maakt de Tweede Wereldoorlog ook voor jonge mensen een stukje tastbaar der. Zomerverslaggeefster Jessie Scheele begaf zich er in de wereld van tweederangssol daten, de Enigmacode en pin-up modellen. door Jessie Scheele De oren en ogen van het geschut in het achterland. Dat is, kort omschreven, de bunker onder de Oranjemolen in Vlissingen. Deze observatiebunker (type 143) maakte onderdeel uit van de Atlantikwall; een ver dedigingswerk tegen de geallieerden, vertellen voor zitter Cor Heijkoop van de Stichting Bunkerbe- houd en bunkerbeheerder Ton van Nunen. De ver dedigingslinie liep in ruim vijfduizend kilometer van de Noordkaap in Noorwegen tot aan de Pyre neeën bij de Spaans-Franse grens. De Atlantikwall is uiteindelijk maar op twee punten doorbroken: in Vlissingen en Westkapelle én tijdens D-Day in Nor- mandië. De Vlissingse bunker werd in 1942 gebouwd door dwangarbeiders. De Duitsers zochten mensen uit die goed met hun handen konden werken. Zij wer den uit huis geplukt en tewerkgesteld. Weigerde je te werken? Dan had je letterlijk een 'levensgroot' probleem. Op 1 november 1944 landden de geallieerden vlak bij de bunker en de molen. Veel tegenstand was er niet. De Duitse soldaten in de bunker waren allang gevlogen. Bij de inundatie (het onder water zetten) van Walcheren waren namelijk veel bunkers onder water gelopen. Munitie kon niet meer worden aan geleverd aan de bunkers in het achterland en zo doende was de observatiebunker niet langer nodig. Deze bunker, die overigens niet was ondergelopen, heeft later nog dienst gedaan als eerste hulppost en woning. Opvallend aan deze observatiepost is de gietstalen koepel. Vanuit die koepel hadden de Duitsers zicht op de Westerschelde, de toegang tot de veerhaven, het arsenaal en Breskens. Het observeren gebeurde aan de hand van een periscoop, die 360 graden kon draaien. Dit optisch instrument werd goed be schermd door de twintig ton wegende koepel van dertig centimeter dik. De 'beobachter' (observator) van deze koepel gaf getallen door aan de rekenkamer, die op haar beurt deze getallen - door middel van speciale meetlatten - omzette in coördinaten. Deze werden doorgege ven aan de in het achterland gelegen batterij Bas- kensburg. De communicatie verliep via radio en te lefoon. De bunker is een zogenoemde St-bunker. St is de af korting voor standig (permanent/vast). Simpeler ge zegd: permanente bomvrije bunkers. Soldaten die deze geelgekleurde letters op een bunker zagen, wis ten dat ze daar veilig zouden zijn tijdens een aanval van de vijand. Maar eenmaal in het bouwwerk ervaar je pas echt hoe het leven in de bunker was. Twee stapelbed den, een klaptafeltje en een krukje: meer meubels hadden dë zes soldaten niet. De officier had een aparte (woon)ruimte. Hij leefde vrijwel niet samen met zijn bemanning. De soldaten die in deze bun ker werkten, waren in feite 'tweederangs' militai ren. Deze mannen waren bijvoorbeeld gewond of om andere redenen niet geschikt om zich op het strijdveld te bevinden. Maar ze kwamen wel in aan merking voor observatiewerk in de bunkers. Het bouwwerk is in een redelijk goede staat be waard gebleven. De bunker heeft nog al zijn pant serdeuren, gasdeuren en de 'Lüfter', die tijdens de Ooit gedacht dat we iets uit de 1\veede Wereldoorlog tegen woordig gebruiken als compu terlogo? Toch is het zo. Althans, zo gaat het verhaal, vertelt Cor Heijkoop. „De Enigma is een apparaat om boodschap pen in cijfercoderingen om te zetten. Je zou het apparaat als een voorloper op de computer kunnen zien. In de Twee de Wereldoorlog werd het gebruikt door het Duitse leger. Een groep gealli eerde wiskundigen probeerde deze co des te ontcijferen. De Brit Alan Turing maakte deel uit van dat team. Hij was homoseksueel, maar dat werd in Enge land niet geaccepteerd. Hij zou vanwe ge zijn geaardheid verplicht zijn om zelfmoord te plegen door een hap te ne men uit een giftige appel. Het gerucht gaat dan ook dat het logo van de heden daagse computergigant Apple, een ap pel met een hap eruit, een verbloemd eerbetoon is aan deze man. Maar dat is nooit bevestigd." De letters ST staan voor 'standig', ofwel 'permanent bomvrij'. foto Ruben Oreel 'Lees eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer' Ruud van den Brink uit Christchurch. PASPOORT Naam: Ruud van den Brink. Woonplaats: Christchurch, Nieuw-Zeeland. Gespot: op een bankje aan de Vlissingse kust. door Tom Vennink Ruud van den Brinks woonplaats Christchurch wordt al een jaar zwaar geteisterd door aardbevingen. Een van de hevigste schokken, op 22 februari, eiste 181 mensenlevens. Nog iedere dag trilt de grond onder zijn huis in Nieuw-Zeeland. „Het is even wennen aan vaste grond onder mijn voeten." Vorig jaar september schrok de in Utrecht ge boren emigrant voor het eerst wakker. „Om half vijf 's ochtends begon alles te trillen. Het leek net of iemand het huis door elkaar rammelde. Na 45 seconden hield het op en ben ik naar buiten gelopen. Het was dood stil op straat, alleen autoalarmen piepten. Dat moment is me heel góed bijgebleven", zegt Van den Brink. Sinds die nacht zijn de platen onder Nieuw-Zeeland voortdurend in beweging. „De bevingen hebben de halve stad platge legd. Tweederde van de huizen is onbewoon baar verklaard, maar de bewoners kunnen nergens anders wonen. Er is hun verzeke ringsgeld beloofd, maar dat komt maar niet. Herbouwen is niet aan de orde, want de grond is daar te instabiel voor. Toch panike-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 66