'Vorm is belangrijk bij acteren, i21 zeeland Slapen in boomhutten Zonnemaire Kostuum gestolen Mosselsushi uit Renesse wint eerste prijs in culinaire wedstrijd Yerseke Op trappen en plein van de Nieuwe Kerk in Zierikzee wordt komende maand zeven keer het historisch spel De Vrouwe van de Toren opgevoerd Mobiele site PZC vernieuwd! maandag 22 augustus 2011 zonnemaire - Recreatiebedrijf Zee- landérij aan de Trambaan in Zon nemaire mag uitbreiden met vijf tig vaste standplaatsen en twee boomhutten waarin overnacht kan worden. Daar zijn enkele jaren van onder handeling aan vooraf gegaan. Een verzoek tot uitbreiding werd in 2007 afgewezen. Een nieuw plan in 2009, haalde het ook niet, maar leidde bij B en W wel tot een 'posi tieve grondhouding'. De onderne mer wilde aanvankelijk een ver dubbeling van het aantal stand plaatsen, maar neemt nu genoe gen met uitbreiding van 102 naar 152 én twee boomhutten. Verder worden de standplaatsen groter; van 150 vierkante meter naar 240 tot 300 vierkante meter. Het ter rein wordt landschappelijk inge past, waarbij het groen doet den ken aan de boomgaard die het vroeger was. Als 'verevening' moet de ondernemer een plas aanleg gen ten behoeve van de waterop- vang, meebetalen aan een wegge tje naar de Blooisedijk, een open baar wandelpad aanleggen en een picknicktafel plaatsen. De uitbrei ding wordt in fasen uitgevoerd. In een overeenkomst komt te staan dat eventuele planschade claims door de gemeente op de on dernemer worden verhaald. B en W gaan akkoord met de uit breiding. Naar verwachting doet het provinciebestuur dat ook. HISTORISCH SPEL door Ton van den Nouweland Aansluiten! Aanslui ten! Ik wil geen ge rommel. Die tekst gaat van tak, tak, tak! Zorg dat het er woensdag inzit, anders ga ik er met de grasmaaier over." Regisseur André van Hest heeft de wind eronder bij de stichting His torische Spelen: „Moet ook wel. Het is een grote groep die in korte tijd veel moet leren." Tilburger Van Hest (32), heeft aan het conservatorium muziektheater gestudeerd. Hij acteert en zingt in musicals van Van den Ende pro ducties. Zijn strenge aanpak wordt gewaar deerd in Zierikzee. „André heeft indruk gemaakt door meteen van af de eerste repetitie alle tachtig na men uit zijn hoofd te kennen", zegt voorzitter Aad van der Wou den van de Historische Spelen. „En tijdens de repetities is het muisstil. Dat hebben we nog niet eerder meegemaakt." „Hij doet het heel leuk, maar wel anders," vindt hoofdrolspeelster Carina Kik (27) uit Zierikzee. „Vroeger begonnen we met het spel. Het doorgronden van de tekst kwam naarmate de re petities vorderden." „Amateurtoneel", oordeelt Van Hest. „Dan speel je alleen 't plaat je. Je bent woorden aan het oplepe len. Je kunt er pas emotie inleggen als je weet wat je zegt. Vorm is be langrijk, maar de test is de basis. Daarom beginnen we met tekstanalyse." Al te streng wil Van Hest nu ook weer niet zijn. „Dit is een gezelligheidsvereniging. De mensen doen het voor hun ple zier. Maar het moet wel goed zijn." Van de vroege ochtend tot laat in de middag werd za terdag in sporthal Onder dak gerepeteerd voor het spel De Vrouwe van de Toren. Het verhaal speelt in 1520. Reder en schepen van de stad Zierikzee, Jacob de Huybert laat zich door de geestelijkheid overhalen de hoog ste kerktoren van de Nederlanden te bouwen. Daarvoor gebruikt hij geld van zijn adellijke vrouw Jo hanna. Zij had haar centen liever De Vrouwe van de Toren Het spel wordt opgevoerd op 14, 15,16,17,22,23 en 24 septem ber. Aanvangstijd is telkens 21.00 uur. Tekst: Cees Möhlmann, muziek: Mar van der Veer. Aan de Vrouwe van de Toren doen tachtig acteurs mee. De kaartverkoop begint vandaag. Een kaartje kost 24 euro, inclusief een consumptie. www.historischespelen.nl gebruikt om de armoe onder het volk te bestrijden. Ze voorspelt dat de hoogmoed van haar man en de ken niet onbestraft kan blijven en ze krijgt op verschillende manie ren gelijk. De ene ramp is nog vre selijker dan de ander. Het volksspel wordt opgevoerd op het plein voor de de Nieuwe Kerk in Zierikzee. „Behalve wat attribu ten op de grond, is er geen decor", zegt voorzitter Van der Wouden. „In plaats daarvan maakt Nufor- mer projecties op het kerkgebouw. Omdat we voor die projecties heb ben gekozen komt er geen dak op de tribune. Het publiek zou dan driekwart van de projecties niet kunnen zien. Als het gaat regenen delen we poncho's uit." Het zou fijn zijn als ik naar huis kon," klaagt zaterdag om vijf uur een acteur. „Oké, ik hou het kort", antwoordt Van Hest „Maar hou er rekening mee dat het volgende keer gerust zes uur, half zeven kan worden." heinkenszand - Uit een winkel aan de Dorpsstraat in Heinkens- zand is gisteren tussen 12.00 en 14.00 uur een herenkostuum gesto len. Dat maakte de Zeeuwse politie gis teren bekend. Het kostuum hing bij de ingang van de winkel aan een hanger en is in een onbewaakt ogenblik uit de winkel weggenomen. Wat de waarde van het pak is is niet be kend. Dagelijks het nieuws in twee minuten videojoumaal Gedurende de zomer op maandag t/m vrijdag om 12.00 en 20.00 uur. mmjuii door Lilian Dominicus Altijd actueel Compact en overzichtelijk Persoonlijk instelbaar yerseke - Dat mogen ze nog eens doen op Mosseldag in Yerseke: een Culinair Plein organiseren. Het nieuwe onderdeel van het evene ment, waar ieder jaar weer duizen den bezoekers op afkomen, waai de als een frisse wind door het ver trouwde programma. Chefkoks van Zeeuwse restaurants en cateringbedrijven hadden een kamp opgezet aan de Beatrixha- ven, waar vandaan ze de meest creatieve gerechten - met de mos sel als hoofdingrediënt natuurlijk - in elkaar sleutelden. Zo was er pae lla van Zeeuwse Vlegel-tarwe, met een steak van gemalen mosselen en kweekzalmforel, bedacht door cateringbedrijf Plat de Zélande. Ca fé-restaurant 't Kraaijenest uit Wolphaartsdijk deed de mosselen 'en papilotte' op de barbecue, Amadore hotels en restaurants maakte een heuse bavarois van mosselen en strandrestaurant Our Seaside uit Renesse stopte de mos selen, tezamen met wat zeekraal en lamsoor in een sushivelletje. De jury, bestaande uit commissa ris van de koningin Karla Peijs, burgemeester Jan Huisman en voorzitter van de Stichting Vrien den van de Mossel Cees van Liere, beloonden de mosselsushi met de eerste prijs. De mosselsoep 'mit 'n mekrêêlmousse in bróód' van res taurant De Zeelandbrug in Zierik zee werd tweede en een derde plek kregen de gewokte Zeeuwse mosselen 'mediterraanse stijl' van Vis aan de Markt uit Scherpenisse. Natuurlijk kwamen de bezoekers niet alleen voor culinair vermaak. Vanaf tien uur was het druk bij de havens, de oesterputten en in de winkelstraten. Bij dorpshuis De Zaete was het smartlappenfestival, overal bliezen fanfares hun deun tje en voor wie dat te luidruchtig was, traden her en der jazz-ensem- bles op. Het feest werd afgesloten met een taptoe. Vrouwen en kinderen bouwen mee aan de St. Lievensmonstertoren. Regisseur André van Hest geeft aanwijzingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 34