Soldaten van de DDR Liefdesbrief PZC maandag De krant 6 weken voor 18 euro! DIENSTPLICHT OP HERHALING Op de Axelse Vlakte streken afgelopen weekeinde zo'n honderdvijftig mannen en vrouwen in ge vechtstenue neer. Terug naar de Koude Oorlog! Politie zoekt man die in Breskens op crossmotor op agent inreed Druk weekeinde reddingsdiensten maandag 22 augustus 2011 door Wim Hofman Op zolder vond ik een doos met oude papie ren. Ertussen vond ik een bladzijde van een oude Scheldebode. Er stond geen datum op, maar uit de verschillen de artikelen bleek dat het blad van vlak na de oorlog was: een te langzame berechting van N.S.B - ers, het te licht straffen van Mof fenmeiden, Engelse lessen voor soldaten die Indië moeten gaan bevrijden en getraind gaan wor den door Engelsen of Amerika nen, een anoniem gedicht: Euro pa, vernietig Japan! In een hoekje was een brief opge nomen van een meisje dat ver liefd was geworden op een Engel se soldaat, maar die was nu naar Duitsland (Germany, in de brief aangeduid met Schuime) was ver trokken. Ze deed haar best om de brief in het Engels te schrijven. Misschien heeft ze het Engels (mondeling) van haar Bill opgepikt. De brief heeft wel iets treurigs, maar dat ligt niet aan het zogenaamde En gels. Ik neem hier de brief zoals die in COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie - Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.n! Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 -17.00 uur 08.00- 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar.maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal inamj ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-0139910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere Informatie aan het blad stond, letterlijk over: Hawaai you, mebie goed. Aim denk so aai you hef drie letter ge raaid, you no raait Wot you for get. Wan kom you bek. Efridee au- tomobil langs streeft me denk Bill. Wo niks neffer. You verre goed. Un litlle sjik sjik. Aai no on der soolje Aai not leikt dat, you is the looliest Boi in woreld. Aai loof you. Plies go toe de shoup voor fotograaf. Kom kwik bek uit Schuime. Schuimen no koet. Kur- rels no koet allen slets. Dis peper koet voorraait ander thank Aai lykt to merrie you soen Wen aai denk an you aai plandi kraayen moeten. Aai stik soms vrom kraaien. Wo koet. Asai kan wraait Englsy wel. Aai thenk aai go fin nis met wryd raaiten. Aai em he- pie woor is finish Wy vlym- boomen no. No piepel ded mor. Mach kessen goed lak in Schui men. Remember an de fotograaf. You Kurrel. Jongelui kunnen nu wel beter En gels, maar of ze ook nog zulke brieven schrijven... Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jan van Damme Alles ademt groen. De au to's, de tenten, de men sen, de camouflagenet- ten. Een leger op oefe ning. Meteen na de ingang van het terrein wappert de Hollandse drie kleur aan een hoge mast. Ergens achter de eerste zandheuvels klinkt geweervuur. Een soldaat - hoofd opzichtig in het verband - hinkt naar een hospitaaltent. En dan is de echte confrontatie nog niet eens begonnen. Zaterdagmiddag, een uur of één. Dienstplicht op Herhaling, meldt de uitnodiging. Een dag met 'een waaier aan gedenkwaardigheden omtrent de periode waarin de Mili taire Dienstplicht in Nederland nog volop speelde'. We moeten op een terrein zijn westelijk van Axel, dat ingeklemd ligt tussen het ka naal naar Gent en de Tractaatweg. Van het omringende platteland af bezien, is het een stukje bebost heuvelland. Een oude vuilnisbelt? Bijna goed, zegt Jo van Kemseke (57) uit Hei kant even later. Het was een stort plaats voor bouwpuin, en er werd vervuild slib uit het kanaal opgesla gen. Bij elkaar zo'n 7 tot 8 hectare. Inmiddels is het al twintig jaar het speelterrein van de General Army Green Foundation (GAF), een ver zamelaarsclub voor oude legervoer tuigen. Van Kemseke is oprichter en voorzitter van die club, en laat het graag over aan enthousiaste deelnemers om te zeggen dat het GAF-terrein uniek is in Neder land. De in DDR-gevechtstenue ge stoken Jaap Stamboom (57) van de Vereniging Levende Geschiedenis Hoek van Holland zegt het zo: „Hier kun je echt met oude leger voertuigen rondcrossen, kun je schuttersputjes graven. Dat krijg je nergens anders voor elkaar." Het evenement Dienstplicht op Herhaling wordt voor het vierde achtereenvolgende jaar op de Axel- se Vlakte gehouden. Zo'n honderd vijftig deelnemers - jong en oud, man en vrouw - in het legergroen, afkomstig uit heel Nederland, die met z'n allen negentig voertuigen hebben meegenomen. Variërend van een soort jeeps die je geen jeeps mag noemen - het zijn name lijk kleine vrachtwagens - tot trucks met opleggers, die je bij wij ze van spreken nog in actieve dienst zou kunnen tegenkomen. Groene DAF-trucks die bestemd waren voor het vervoer van man schappen, maken nu met publiek rondritjes over het terrein.- Igor van Rooijen (41) uit Ouwer- kerk zetelt in uniform bij een tent, schenkt koffie voorzien van gecon denseerde, gesuikerde melk uit een tube. Van zijn achttiende tot zijn achtendertigste was hij be roeps. Hij zat eerst bij.de Vijfde groep geleide wapens van de lucht macht. Na 1995 werd hij sergeant geneeskundige verzorging. In 2002-2003 nam hij deel aan een missie in Bosnië, bij de infanterie- dienst. „Ik ben daar als chauffeur van een ziekenauto midden in een mijnenveld terechtgekomen. Een kaartleesfoutje. Ik heb met mijn collega 46 uur op hulp moeten wachten, we konden geen kant op." Van Kemseke en Van Rooijen ver zorgen een rondgang door het kamp. Nostalgie, zeggen ze. Het ge- klapper van het tentdoek, de geur van de vrachtwagens. En natuur lijk de kameraadschap: mannen - en vrouwen - die bij een veldkeu ken rondhangen, een stukje mar cheren, hun geweer nog eens op poetsen. Van Kemseke: „Het is een volledig kamp, zoals dat er tijdens een oefening in de tijd van de Kou de Oorlog uitzag." We passeren een slagboom en ko men op het DDR-deel van het ter rein. Daar huist een complete mari ne-eenheid uit Oost-Duitsland, die straks slag zal leveren met de Nederlandse militairen. Dat het Oostblok zo goed is vertegenwoor digd - tot en met voertuigen met tweetaktmotoren - heeft een prak tische reden. Na de val van de Muur in 1989 werd het DDR-leger opgeheven. Tot op de dag van van daag zijn uniformen en alles wat daarbij hoort relatief goedkoop op de kop te tikken. Jaap Stamboom kocht zijn hele tenue - inclusief laarzen, helm en gasmasker - voor amper honderd euro. Stipt 14.30 uur begint de veldslag tussen de DDR en de Nederlandse troepen. Rookbommen, oprukken- De Kalashnikov, oftewel de AK-47: de A staat voor Avto- De FAL: Fusil Automatique Léger - Belgisch geweer, nog mat, de K voor Kalashnikov, 47 is het ontwerpjaar 1947. steeds in gebruik bij de Nederlandse marine. BRESKENS - De politie is op zoek naar mensen die afgelopen vrijdag om 17.30 uur getuige waren van on veilig rijgedrag op de Langeweg in Breskens. Ook de bestuurder wordt gezocht. Bikers zagen iemand rijden op een crossmotor zonder kentekenplaat. Zij wilden de bestuurder controle ren, maar die negeerde hun stopte ken. Vervolgens reed hij in op een agent die nog net opzij kon sprin gen. Daarna ging de bestuurder in de richting van de Dorpsstraat en reed nog tegen de fiets van een vrouw die net om de hoek kwam aangereden. Zij kon op tijd afstap pen en heeft geen letsel opgelo pen. Tenslotte reed de bestuurder de Dorpsstraat in en verdween uit het zicht. De politie zoekt getuigen van dit incident of mensen die weten wie de bestuurder van de crossmotor is. Misschien wil de bestuurder zich zelf melden. Men kan bellen naar 0900-8844. MIDDELBURG - De Kustwacht en hulpverleners hebben een druk weekeinde achter de rug. In de di- verse werkgebieden (Noordzee, Waddenzee, IJsselmeer en Zeeuw se- en Zuid Hollandse Stromen) werd 22 maal hulp verleend aan re- creatievaarders. Hiervoor werden 23 eenheden van de KNRM en 10 eenheden van diverse reddingbri gades ingezet. Ook bergingsvaartui- gen, politievaamiigen en de Kust wacht verleenden assistentie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2