Noors weekeinde vol herdenkingen Aanval op Brits kantoor in Kabul buitenland9 Kasten opruimen en een stijgend banksaldo? TERREUR BREIVIK Nabestaanden naar plek waar dierbaren stierven Kroonprinses verbiedt saluutschoten zaterdag 20 augustus 2011 Een maand na de terreurda den van Anders Breivik, die 77 mensen het leven kost ten, houdt Noorwegen dit weekeinde grootscheepse herdenkingsbijeenkomsten. door onze correspondent Windy Kester De afgelopen maand wer den er al op veel plaat sen in het land kerk diensten en rozenop- tochten gehouden, maar de offi ciële herdenkingsdag morgen be looft een ongekend spektakel te worden. Bekende Noorse artiesten treden op en acteurs dragen tek sten voor. De vorig jaar opgeheven popgroep A-ha komt voor de gele genheid weer bij elkaar. Het negentig minuten durende programma wordt gehouden in het Oslo Spektrum met 8500 zit plaatsen. Daarnaast zenden alle Noorse televisie- en radiostations de show rechtstreeks uit. De pre sentatie is in handen van één van de dames die twee jaar geleden het Eurovisiesongfestival presen teerde. Aanwezig zijn naast de koninklijke familie, parlementsleden, de rege ring en hulpverleners ook repre sentanten van verschillende bui tenlandse koningshuizen en bui tenlandse diplomaten. Ook de na bestaanden en de slachtoffers van de aanslag in het centrum en van de schietpartij op Utaya krijgen een plaatsje in de zaal. De show vormt de afsluiting van een grote herdenking die gisteren op Utaya begon. Zo'n 600 nabe staanden reisden onder begelei ding van de politie en hulpverle ners naar het eiland om te zien waar hun dierbaren op 22 juli wer den neergeschoten. Ze legden bloe men neer en staken kaarsjes aan. Vandaag kunnen de overlevenden en hun begeleiders Utaya bezoe ken. Aansluitend is er voor alle be trokkenen een bijeenkomst en lunch met premier Jens Stelten berg. De nabestaanden en slachtoffers van de bomaanslag in Oslo kun nen vandaag op excursie in de nog steeds afgesloten regeringswijk. Morgen is ook de eerste bijeen komst van de lotgenotengroep voor alle betrokkenen. Al deze bij eenkomsten zijn besloten. Volgens psychologen is het belangrijk voor het verwerkingsproces de periode van rouw op deze manier af te ron den. Maandag beginnen de scho len en het studiejaar in Noorwe gen en veel betrokkenen zullen dan weer het gewone leven moe ten oppakken. OSLO - De Noorse kroonprinses Mette-Marit werd gisteren 38 jaar en daarom zouden in heel Noorwe gen de kanonnen bulderen als eer betoon aan de toekomstige konin gin. Ook in kamp Rena, nota bene op schootsafstand van de boerderij van Breivik. Mette-Marit wist de traditie van saluutschoten op het nippertje te voorkomen. KABUL - In de Afghaanse hoofd stad Kabul is het gebouw van de British Council gisteren aangeval len door strijders van de taliban. Daardoor kwamen zeker negen mensen om, aldus het Afghaanse ministerie van Binnenlandse Za ken. Volgens de internationale troepen macht Isaf begon de actie om 06.00 uur plaatselijke tijd met twee explosies. De BBC meldde dat een zelfmoordcommando met een autobom de muur van het complex ramde, waarna de zwaar bewapende opstandelingen naar binnengingen. De rebellen voerden een hevige strijd met Afghaanse militairen die steun kregen van de militairen van de Isaf Alle taliban-strijders zijn bij de actie gedood, verklaarde de Britse ambassadeur William Patey na uren van gevechten. Alle Brit ten bleven ongedeerd. De aanval kwam op de dag dat Af ghanistan viert dat het 92 jaar gele den onafhankelijk werd van Groot-Brittannië. De British Coun cil is de internationale culturele in stelling van Groot-Brittannië die de taal en cultuur van het land pro moot. De radicaal-islamitische talibanbe- weging zei met de aanslagen een waarschuwing te willen geven aan Londen en de Afghaanse overheid. „We herinneren hen eraan dat we wederom onafhankelijk zullen worden van alle buitenlanders, vooral van de Britten", aldus een woordvoerder van de taliban. Na de Verenigde Staten heeft Groot-Brittannië de meeste militai ren in Afghanistan: circa 9500. Het was alweer even geleden dat er een grote aanslag werd gepleegd in Kabul. In juni vielen twaalf do den bij een aanval op het Intercon tinental Hotel, dat geliefd is bij westerlingen en Afghaanse over heidsfunctionarissen. De 'lafhartige' aanval op het ge; bouw van de British Council zal er niet toe leiden dat Groot-Brittan nië het 'vitale werk' in het land staakt. Dat zei David Cameron gis teren. De Britse premier zei verder dat zijn ambtgenoot van Nieuw-Zeeland heeft gebeld om hem te bedanken voor de steun bij het beëindigen van de aanval. Een moskee in de Pakistaanse stammenregio Khyber aan de grens met Afghanistan is gisteren tijdens het gebed getroffen door een zelfmoordaanslag. Ten minste veertig mensen kwamen om, 85 raakten gewond. De verantwoorde lijkheid voor de aanslag is nog niet opgeëist. De taliban en andere op standelingen vallen echter vaker doelwitten aan in deze stammen- gebieden. Heeft u ook dozen achter in uw kast liggen waar u nauwelijks of nooit meer naar om kijkt? Misschien wordt het tijd dat wel te doen, vaak zitten er zaken van waarde in opgeborgen, zoals juwelen of oude horloges. Weg gestopt vanwege de emotionele waarde, maar u zult versteld staan van wat deze sieraden u kunnen opleveren! Volgens een Brits bedrijf zijn deze stukken vaak meer waard dan men denkt. Mome Botes, directeur van Roadshow EU, een bedrijf dat door geheel Europa reist om oud goud, antieke sieraden en horloges in te kopen, vertelt dat nu de goudprijs recordhoogtes heeft bereikt en het nu de perfecte tijd is voor mensen om vergeten stukken goud te verko - pen. Ook oudere horloges van merken zoals Omega, Rolex, Breitling en andere premium merken brengen ongeacht hun staat vaak meer geld op dan ze destijds nieuw kosten. Tijdens een recent bezoek in Sittard maakten we kennis met enkele le - zers die na hun bezoek aan de Road - show aangenaam verrast waren en met een goed gevulde portemonnee naar huis gingen. Erfstukken van moeder verkopen zonder emotie van eigenaar. Een kleine schat aan ringen en armban - den. Twaalfhonderd euro, handje contantje. "Spijt? Welnee!" La - chend: "Behalve als mijn zus het ontdekt." Annemarie Bonfrere is samen met haar man vanuit Geleen naar het Oranje Hotel Sittard gekomen. Met de halve inhoud van de juwelen - kist uit de slaapkamer. "Het meeste is van mijn moeder geweest." Emotioneel verdeeld na haar dood. Nu zonder tranen verpatst. "Je weet hoe dat gaat bij het verdelen van een erfenis: jij de armbanden, ik de trouwring. En vervolgens ligt het stof te vangen. Dragen doet niemand die troep." Vooral daarom, meer nog dan om het geld ('ach, het is een leuk ex - traatje') verkopen ze de snuisterijen aan Roadshow EU. Een klant wiens plaatselijke juwelier hem had verteld dat zijn kapotte Baume Mercier horloge niet meer was te repareren, was uitermate verrast toen Road - show EU hem een aanbod deed van €800. Betaling is altijd contant en prijzen zijn over het algemeen hoger dan de marktwaarde. Dit is vaak tot erger - nis van traditionele juwelierszaken welke niet met deze groothandel prijzen van de Roadshow kunnen concurreren. "Ja, ik heb ze verkocht." Met toch iets van opwinding keert mevrouw van Bommel uit Sittard terug van het taxatietafeltje. Haar oud goud is op de tafel achtergebleven. 1.560 zit in de knip. Dit bedrag is circa 15% hoger dan bij haar juwelier werd aangeboden. De bedragen varieerden tussen de 60 voor een kleine hoeveelheid tandgoud tot bijna 12.000 voor een zeldzame Rolex horloge uit het jaar 1964. 23 Augustus 9.00 - 17.00 Hotel De Dikke Van Dale, Sluis 24 Augustus 9.00 - 17.00 Brasserie Truffino, Hulst 25 Augustus 9.00 - 17.00 Hotel Terminus, Goes www.europeanroadshow.net

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9