wonen32 In de vensterbank Herinneringen Westerland een toproos? Wie met eigen ogen ziet hoe iets wordt gemaakt, krijgt meer waardering voor het product. Dat geldt ook voor het interieur. Diverse (meubel-) fabrieken openen deze weken de deuren voor hun klanten. door Suzanne Dijkstra SI SI SI Zaterdag 20 augustus 2011 wonen@wegener.nl 024-3650509 Van beeldjes tot bidprentjes: we zetten de gekste dingen in onze 'huisetalage'. Vandaag de vensterbank van Nel Ton uit Serooskerke. door llze Rike De vensterbank is goed gevuld. „Er staan vooral souvenirs uit lan- den waar we graag komen. Het meeste uit Suriname, dat voelt als mijn tweede vaderland. Onze j jongste pleegzoon komt er van- daan en indertijd gingen we er heen om zijn land te leren ken nen. Ik was er al zeven keer. Dan ga ik een paar maanden om er ontwikkelingswerk te doen. Ik maak ook foto kalenders die ik verkoop. De opbrengst onder steunt projecten op gebied van onderwijs en gezondheidszorg." Wat voor souvenirs zijn het? „Onder meer een masker van keramiek en een aardewerken bak, gemaakt door de Surinaam se indianen. Maar er staat ook een schaal van kurk uit Portugal, waar we een paar jaar terug eens hebben overwinterd. Daarin ligt nu een schelp met een ba by'tje van parels, omdat mijn jong ste dochter ons binnenkort opa en oma maakt." Ik zie ook een soort knop. '„Een Zeeuw se knoop, onderdeel van het Zeeuws kostuum. Dat wordt in allerlei f vormen gebruikt om Zeeland te I promoten. Deze is gemaakt door Bram Francken, een bevriend kunstenaar. Ik woon hier 12 jaar, maar ik kwam hier al vanaf mijn 17e op vakantie. Mijn man komt hier wel vandaan, zijn opoe liep p ook nog in klederdracht." En al die kaarten? „Die wisselen nogal eens. Ik hou erg van kaarten, een ansichtkaart is veel persoonlijker dan mail of sms. Ik vind het ook zonde ze in een la te leggen of na een dag of twee weg te gooien. Daarom zet ik ze in het raam. Ook rouwkaar ten of bidprentjes zet ik er graag neer, om de persoon nog wat va- ker te herinneren. De inrichting I verandert met de seizoenen." Zien mensen de vensterbank wel? „We wonen in een doodlopend 5 straatje, van buiten ziet niemand het. Vrienden en familieleden j die op bezoek komen, kijken er f wel altijd naar. Al was het maar om te zien of de kaart die zij heb- ben gestuurd er wel bij staat." Reageren? wonen@wegener.nl --11j fW door Jan van Mullem fcJAr'; wonen@wegener.nl 024-3650509 Volgens de verkoper was klimroos Westerland een 'toproos', maar dat betwijfelt lezer A. Wenting. 'Ik heb deze roos nu ruim een jaar in de tuin. De bladeren krullen om, en er zit maar een enkele roos aan. Hij staat in de zon, en ik geef hem rozenvoeding volgens de beschrij ving op het pak. In het voorjaar heb ik koemestkorrels gestrooid. We hebben zandgrond; wellicht is dat niet geschikt. Maar dan nog; de overige klimrozen doen het wél goed, met dezelfde verzorging.' „Zandgrond is niet optimaal voor rozen", weet deskundige Romke van de Kaa. „Westerland is een mooie, sterke struikroos met oran je bloemen. Behandel de roos als andere rozen: veel humus door de grond werken en liever gewone koemest dan korrels. Een jaar is te kort om de prestatie te beoorde len. Verwen de roos met compost en het zal op den duur beter gaan. Het krullende blad wijst op luis of bladrollers, maar die hoeven de groei niet in de weg te staan." www.leolux.nl/bezoekerscen- trum-via-creandi Een bank zit nóg lekkerder als je zelf hebt gezien met hoeveel liefde hij wordt gemaakt. En een vloer waard£er je extra als je eens van dichtbij hebt bekeken hoe die uit eenvoudige, losse grondstoffen ontstaat. Een aantal grote, Nederlandse fabrikanten in de woonbranche houdt daarom met enige regelmaat rondleidingen voor consumenten. Noem het 'een kijkje achter het kamerscherm'. Van plank tot bank Bij het maken van een meubel komt verrassend veel handwerk kijken. De meubelmakers van Leo- lux laten graag zien hoe het pro ductieproces in zijn werk gaat. Als een van de zeer weinige in Neder land maakt Leolux zijn meubels helemaal zelf Van plank tot bank. Onder leiding van een deskundige gids (vaak een oud-medewerker) is het mogelijk een interessante rondleiding te volgen door de fa briek in Blerick bij Venlo. De rou te wordt voorafgegaan door een stukje Limburgse vlaai en een kop je koffie. Reserveer de rondleiding vooraf op: Monumentendag op 10 septem ber. De deuren van de fabriek in Culemborg gaan die dag open. Di verse machines zijn in werking, zo dat te zien is hoe de bekende meu bels worden gemaakt. Breng daar na bijvoorbeeld een bezoek aan het Gispen Museum, waar even eens rondleidingen zijn. De hele dag worden bovendien interessan te lezingen gegeven over de histo rie van Gispen. www.gispen.nl Kopen kijken Ook de meubelmakers van Caste- lijn zijn er trots op dat ze alle stap pen van het productieproces in ei gen hand hebben. Wie een bezoek brengt aan de fabriekstoonkamer in Roelofarendsveen om meubilair uit te zoeken, krijgt desgewenst een rondleiding door de fabriek. www.castelijn.nl Vier feest met Gispen Gispen bestaat dit jaar 95 jaar. Vier dit feestje mee tijdens de Open Aandacht voor aardewerk Je zou bijna je adem inhouden als je langs de mensen loopt die het aardewerk van Koninklijke Tiche laar beschilderen. Zo'n klein kwast je, zo'n strakke hand: het is echt vakmanschap. Tichelaar richtte een speciale verbindingsweg tus sen de winkel en de fabriek in het pittoreske dorp Makkum in als in formatievoorziening, oftewel het Open Atelier. Uit deze fabriek rol-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 82