Volendam tussen kunst en kitsch 3pp ES reizen@wegener.nl reizen Volendam lokt de meest bijzondere gasten. Dwars tegen die toeristenstroom in probeert het vissersdorp haar karakter te behouden. door Niels Bakker Volendam.. de parel aan de Zuiderzee Ii_ 8=1 024-3650360 Zaterdag 20 augustus 2011 Hoorn Alkmaar Volendam Pu r merend IJ muiden Zaanstad aio Amsterdam Amstelveen Neem je je smartphone mee op vakantie? Installeer dan eerst een Volendam is voer voor so ciologen. Zo veel eigen zinnigheid en, bijzon dere inwoners op zo'n klein oppervlak, dat moet ergens vandaan komen. Er is geen plaats in ons land te vinden waar verhoudingsgewijs zo veel be kende Nederlanders vandaan ko men als uit Volendam. De paling sound, BZN, Jan Smit, de 3IS én de drommen toeristen hebben het dorp aan het IJsselmeer beroemd gemaakt. Een deel van de roem be gon in het nog altijd bestaande Ho tel Spaander. „Er komen hier vaak toeristen binnen die stomverbaasd zijn over wat ze bij ons aantref fen", vertelt manager Jolanda Sciar- li van Hotel Spaander. „Van de bui tenkant lijkt het een café, maar eenmaal binnen zie je hoe uitge breid en fraai het hotel is." Het hotel is hier al ruim honderd jaar gevestigd en de inrichting is deels nog authentiek. Naamgever Leendert Spaander had veel bui tenlandse gasten, onder wie kun stenaars. Zij ontdekten Volendam als een bijzonder schildersdorp. Aan het einde van de negentiende eeuw kreeg Volendam een kunste naarskolonie, met als residentie Hotel Spaander. De gasten betaal den vaak met een schilderij. Zeker duizend van deze 'Volendamse schilderijen' zijn bewaard geble ven, een flink aantal ervan hangt in het hotel. Ook nazaten van Amerikaanse emigranten waren vaste klanten. Zij waren nieuwsgierig naar het land waar hun voorouders van daan kwamen en dat ze kenden van de schilderijen van de Hol landse meesters. Die wereld von den ze terug in het schilderachtige Volendam, met de karakteristieke huisjes, de klederdracht en het om- handige reizenapp. Deze week: currency converter door Marcha van Schijndel Hotel Spaander, trekpleister voor toeristen en kunstenaars uit de hele wereld. Onhandig gereken met valuta's in winkels en restaurants is in EU-landen al lang verleden tijd. Je kunt immers betalen met de euro. In de meeste EU-landen dan, want sommige landen doen niet mee aan de euro. En de rest van de wereld heeft sowieso een andere munt. Ga je dus op vakantie in een niet-euroland, dan worden je hoofdrekencapaciteiten dage lijks tot het uiterste getest. Tenzij je een currency convener - oftewel een valuta- veranderaar - op je sJ smartphone instal leert. Er zijn er tallo ze, maar de XE currency con verter is een van de betere. Deze valutaveranderaar werkt met de actuele koersen van alle geldeenheden ter wereld. Om rekenen is voortaan éen eitje. Na het opstarten van de app worden direct de koersen van dat moment geüpload. Je kiest de munteenheid vanwaaruit je wilt omrekenen, tikt het be drag in en het omgerekende be drag verschijnt in beeld in alle valuta, zoveel als je maar wilt. Opnieuw beginnen? Even schudden volstaat. Niet alleen foto Niels Bakker handig, maar ook leuk. thentieke Volendam. Zoals het wijkje de 'Doolhof, met nauwe, kronkelige straatjes en houten huisjes. Wandelen over het Zuideinde is ook bijzonder. Al was het alleen maar om te zien hoe de lonken, Schilders en Tollen wonen op z'n Volendams. In de haven is nog steeds een visaf- slag in bedrijf en de houten vissers boten zorgen er voor een nostal gische sfeer. De cafés met uizicht over het IJsselmeer zijn vooral 's avonds gezellig, als de meeste toeristen al weer vertrokken zijn. Volendam probeert behendig te la veren tussen kunst en kitsch. Het dorp is zuinig op het authentieke en verdient aan toeristen. In de eerste week van septem ber staat Volendam in het teken van de Volendamse kermis. Zie verder www.vw-volendam.nl Reageren? 1 - reizen@wegener.nl Volendam Markermeer Haarlem Almere liggende polderlandschap. Volen dam werd een begrip en stond synoniem voor Holland. In het spoor van de kunstenaars en de gefortuneerde buitenlandse gasten kwam een bonte stoet van schrijvers, musici en andere 'be roemdheden' naar Spaander. Het hotel werd een plek waar je een keer gelogeerd moet hebben. In het gastenboek staan de namen van keizer Wilhelm I, Walt Dis ney, Jane Seymour en Johan CruijfF, om er een paar te noemen. De hedendaagse toeristen in Vo lendam zijn intussen zelf een be zienswaardigheid geworden. Want het blijft een gek gezicht om een buslading Japanners te zien die zich over de dijk wurmen tussen groepen Italianen, Amerikanen en Duitsers. Toch is er ook nog het au- Hoofddorp liïïïji XE currency converter. Be schikbaar voor alle soorten smartphones. Gratis. B*,1$iq.soqo AUO Austroiia Dollar-. S 10.3348 CUO Euro €7,7751 cwm» Ö8P United Kinfld SÜC«-I»94 Adviesprijs* 149,- Lezersprijs* 99,- Prijs p.p. o.b.v. een 2-persoonskamer. Toeslagen luxe kamers en meerzicht op aanvraag. Eenpersoons toeslag 30,- p.n. De prijs is exclusief toeristenbelasting en gemeentelijke heffingen 1,45 p.p.p.n. Bovenstaand arrangement is geldig t/m 31 maart 2012. Klipper arrangement: 2 overnachting incl. uitgebreid ontbijtbuffet en een heerlijk 3 gangen diner op de dag van aankomst. Een retour ticket voor de boot naar het voormalig schiereiland Marken** en gratis toegang tot het Volendams Museum**. Vanaf 11 november wordt dit vervangen door een foto in traditionele Volendammer klederdracht. U kunt rechtstreeks reserveren bij: Best Western Hotels via het gratis tel. 0800 02214 55 o.v.v. Klipper arrange ment of kijk op www.bestbreaks.nl/wegener. Best Western Hotel Spaander Het bekende vissersdorp met zijn historische haven en de beroemde huisjes langs de dijk. Volendam is echt uniek. U verblijft in het wereldberoemde Best Western Hotel Spaander, dat ligt aan de befaamde Volendammer dijk. Door de authentieke sfeer en de nostalgische uitstraling is dit hotel een unieke beleve nis en een waar begrip in Volendam. Het hotel beschikt over een prachtige kunstcollectie van meer dan 1500 schilderijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 77