Ruilen van reizen - ES Cod bless America Coca Cola Piramide van vakantie anno. Doe eens gek deze vakantie: boek geen pakketreis, reserveer geen camping, maar ruil van huis. Zoals Hans en Aty Oomkes ook doen. door Jan van Mullem Zaterdag 20 augustus 2011 reizen@wegener.nl 024-3650360 Nu jullie, sinds een paar weken, alle bei met pensioen zijn, is er natuurlijk nóg meer tijd voor huizenruil. Hans Oomkes: „Zeker. We zullen vast vaker, in elk geval langer, op reis kunnen. Voor dit jaar hebben we nog niets concreet. Er kwam onder meer een ruilaanbod uit Amsterdam, maar voor een lang weekend. Te kort, vinden wij." Je bent er dan wel even uit. „Jawel, maar er gaat veel werk in zitten voor die paar dagen. Als wij ruilen, vinden we dat onze wo ning spie en span moet zijn, voor de gasten. Niet dat het nu vuil is, maar om nou alles schoon te ma ken voor die paar dagen..." Jullie zijn van het opgeruimde type. „Niet in extreme mate. Wij vin den het normaal dat je je huis net jes achterlaat. Wij verwachten ook in een schoon huis te komen. Ik herinner me in dit verband een woningruil met Rijk den Ouden, een neef van Rijk de Gooyer. Hij en zijn vrouw Colleen wonen in Canada, op Vancouver Island, en deden ons een ruilaanbod, hun eerste keer. Alles werd geregeld, al leen viel het op dat Colleen zo op de achtergrond bleef Toen we na de ruil thuiskwamen, was er een mail met haar uitleg. Ze had moei te gehad met huizenruil, schreef door Johan Bosveld Fransen stinken naar knof look, elke Belg is dom en Engelsen zijn stijve harken. Waar of niet waar? Zeker is wel dat elk volk zijn eigenaardigheden heeft. Amerikanen zijn domme cul tuurbarbaren. Ze kunnen niet met mes en vork eten en ver pesten alles met lichtreclames en wolkenkrabbers. Het is allemaal waar en natuurlijk ook niet waar. Maar toch. Het is vrijwel uitge sloten een Amerikaan in een restaurant te vinden die netjes met vork en mes eet. Ze snijden het vlees, rotzooien wat met hun vork in de rest van het eten (meestal frites en een blaadje sla of groenten uit een pot), leggen vervolgens hun mes weg, gaan er eens lekker voor zitten, arm op ta fel, hand onder de kin, en scheppen hun bord in fors tempo leeg. Intussen zorgt de immer opgewekte bediening ervoor dat het halve-literglas Coke (kleiner bestaat in de VS niet) altijd tot de rand gevuld is. Wij vinden de Amerikaanse manier van eten barbaars. Maar voor Amerikanen zijn heel andere dingen belangrijk. Ze zijn niet voor niets de uitvinders van de hambur ger. Bovendien geven ze hun geld liever uit aan grote auto's, om te laten zien hoe goed ze het wel niet hebben. Volgens de Franse schrijver Celine is niet het christen dom, maar geld de religie van de Ameri kaan. Toch hebben ze naast geld nog een ander geloof Nergens ter wereld wordt God zo vaak in woord en gebaar geprezen als in dit beloofde land. Hoewel het God bless America er de laatste decennia een geduch te concurrent bij heeft gekregen. Nooit eer der telde het land aan de andere kant van de grote plas zoveel mensen die van dik worden hun religie hebben gemaakt. door Monique Prins Vijf zusjes, een huis met tuin (voor als de zon schijnt) en gara ge (voor zomers als deze) en een paar leuke buurjongens. Geloof mij: meer heb je als kind niet no dig voor een geslaagde vakantie. Het hoogtepunt elk jaar was circusje spelen. Inspiratie kwam van een kinderci-rcus dat I we elk jaar bezochten. We mochten echter nooit meedoen omdat we een dorp verder op woonden. Dan doen we het gewoon zelf, dachten wij. Dus werd elke zomer de garage leeggeruimd voor onze 'kunstjes'. jZes weken lang liepen we rond in gym- broek of turnpakje met lange mouwen. Ik kan het me nu nauwelijks nog voorstellen maar ik kon in de lucht springen en 'floep' in een spagaat neerkomen. Grote bonus was onze geheime oefenplek: mama had immers de sleutel van de gym zaal van de school! En omdat het eigenlijk niet mocht, oefenden we met de gordijnen dicht. Wat het nóg spannender maakte. Heel veel attributen hadden we niet. We hadden elk een fiets, die (zo flauw) niet ge sloopt mocht worden tot eenwieler. Verder hadden we twee paar rolschaatsen. Van die verstelbare, zodat alle zussen om de beurt bochtjes konden oefenen. En één paar stel ten, die tussen twee stoelen ook dienst de den als 'koord' voor het koorddansen, 's Avonds zaten we uren te kleuren aan en treekaartjes, die we uitdeelden in de buurt. Het publiek (mama, vriendinnetjes en voor al wijzelf) werd getrakteerd op handstand, eventueel met overslag en radslag. En de kleintjes (ik dus) begonnen met de koprol, voor- en achteruit. Samen met de buurjon gens vormden we levende piramides. De jongens gingen op de grond zitten en een zus klom er bovenop. Soms klauterden er twéé zussen bovenop, en mocht de kleinste (ik dus) in de top van de piramide. Maar zo dapper waren we niet vaak, want de vloer van de garage was koud en pijnlijk hard. Wij dachten alle vijf écht dat we talent had den. Tot mijn zus, een beetje overmoedig, een bordje aan de inrit plantte met de tekst 'Gratis: lessen steltlopen'. Een meisje van twee straten verderop meldde zich nieuws gierig aan. Maar toen ze ons bezig zag, hoef de het niet meer. 'Puh, ik kan het veel be ter', riep ze en liep boos de inrit af We heb ben nog jaren circusje gespeeld, maar dat bordje heeft de inrit nooit meer gehaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 72