revolutie in Israël i9 spectrum Zaterdag 20 augustus 2011 gpi i::'- .S ^j| Al weken protesteren en demonstreren .Israëli's voor betere leefomstandigheden en betaalbare huren. Ze doen dat onder meer in een groot tentenkamp. Heel beschaafd, dat wel. 'Beste inspecteur laat alstublieft mijn tent staan'. door Ad Bloemendaal Protesterende woningzoekenden hebben ook bezit genomen van het plein voor het Habima Theater in Tel Aviv. ger. De massale acties vervullen hem met trots: „Wijs mij één ander land waar 5 procent van de bevolking de straat op gaat voor een sociaal protest." Maar niet iedereen deelt in de nieuw gevonden soli dariteit. Religieuzen, kolonisten, Arabieren, Russi sche immigranten en echte minimumlijders zijn in de tentenkampen en bij de demonstraties nauwelijks aanwezig. Het zwaartepunt van de acties ligt in wat spottend wordt genoemd 'de staat Tel Aviv'. In die wereldse, liberale en betrekkelijk welvarende regio woont meer dan de helft van alle Israëlische belas tingbetalers. Dat het volksprotest zoveel aandacht en steun krijgt, is deels te danken aan de toegenomen belangstelling voor economische zaken. Een paar jaar geleden telde Israël slechts één financieel dagblad, nu zijn het er al drie. Alle televisiekanalen besteden uitgebreid, om niet te zeggen overdreven veel, aandacht aan econo misch nieuws. Guy Rolnik, hoofdredacteur van het fi nanciële dagblad The Marker, is een belangrijke sti mulator van het protest. Hij omschrijft de ontevre den middenklasse als de lo mehubarim: mensen zon der connecties met de financiële elite. De actievoer ders hopen dat ze ook de nog niet protesterende lo mehubarim op 3 september massaal de straat op krij gen. Een '1 miljoen mensenmars' moet het worden, verspreid over het hele land. Het lijkt nog een brug te ver, maar dit is een zotte zomer. Alles kan. kaar alleen in de supermarkt of op straat, maar deze revolutiezomer heeft alles veranderd. „Afgelopen vrij dag hadden we hier een uitgebreide sabbatsmaal tijd", zegt Ilay. „Iedereen bracht een zelfgemaakt ge recht mee." De brede steun voor de sociale acties is mogelijk doordat 'de politiek' - dat wil zeggen het conflict met de Palestijnen en de Arabische wereld - naar de ach tergrond is verschoven. Zelfs uitgesproken linkse ac tievoerders hebben hun stokpaardje even op stal ge zet. „Deze revolutie gaat om geld, om de verdeling van de welvaart en het uit de hand gelopen kapitalis me", meent Ami Kaufman, een bekende linkse blog-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 69