i7 spectrum OEI IS DOEI' Bob Ultee Zaterdag 20 augustus 2011 manier, bekent hij: „Ik kan mezelf ook goed ontladen door 's nachts een stukje met een bloedgang over de Moerdijkbrug- gen te razen, maar dat is natuurlijk niet zo verstandig. Een tikje borderline misschien, ja. Maar niets schenkt me zo veel plezier als een middag met mijn zoontje naar de kinderboerderij. Dan vergeet ik de dagelijk se besognes. Dat zou ik eigenlijk vaker moeten doen." Zijn joie de vivre moet hij toch halen uit het buffelen in zijn onderneming. „Ik werk tachtig tot honderd uur per week. Dat leg ik mezelf op. Ik draag nu eenmaal de zorg voor mijn personeel, mijn leveran ciers en alle anderen. Natuurlijk sta ik er wel eens bij stil dat ik bijna geen privéle- ven heb en vraag ik me af of het niet an ders kan of moet. Als ik hoor dat een vriend ernstig ziek is of ander onheil is overkomen, wordt alles heel betrekkelijk. Even. Want dan denk ik weer aan mijn verantwoordelijkheid als ondernemer. Ik kan niet stoppen. Ik moet doorgaan. Ik neem wel eens een dagje vrij. Op zondag. Maar dan blijft de gsm wel aan, want er is altijd wat te doen. „Mijn vrouw werkt drie dagen en kan zo doende wat meer tijd aan onze zoon beste den. Van mij komt hij aandacht tekort Ab soluut. Maar hij, zijn kinderen en kleinkin deren hebben later geen geldzorgen, denk ik maar." Zelfs vakanties schieten er meest al bij in. Aarzelend: „De laatste vakantie hebben we drie keer uitgesteld. En we zijn na drie dagen alweer teruggevlogen. De zaak, hè. Altijd weer de zaak. Ik heb een soort co-ouderschap met mijn bedrijf" Ultee is nog lang niet klaar met zijn winkel keten. Hij probeert in Amerika grondleg ger Sabon International over te nemen. „Het zou een unieke stunt zijn als we de founder kunnen kopen. Ik beschouw het als een enorme uitdaging om de winkels daar onze eigenheid te geven." Maar voorlopig heeft hij zijn handen vol aan Nederland. Tegen het eind van dit jaar moeten de ruim vijftig Sabon-zakeri zijn uitgegroeid tot tachtig winkels. In vestigin gen van V&D en in eigen winkels, op het platteland en op toplocaties in de grote ste den. Als die expansie is volbracht, wil Ul tee zijn bedrijf uitrollen in Duitsland en Kortom, nog uitdagingen genoeg. Hij kijkt er reikhalzend naar uit, maar tegelijkertijd laat hem de hedendaagse mentaliteit van sommige werknemers niet koud. „Voorop gesteld, de meeste medewerkers van ons zijn top. Zij snappen dat je in slechte tij den een stapje extra moet zetten om het hoofd ruim boven water te houden. Maar jongeren willen het liefst een topsalaris voor weinig inspanningen. Ze zijn soms te beroerd om op te staan als klanten de win kel binnenkomen. Ik sprak laatst een meis je van 24 dat graag drie dagen wilde gaan werken. Vier dagen werd haar teveel. Hoe bestaat het? „Ik heb een keer meegemaakt dat een win kel 's ochtends dichtbleef omdat de mana ger misselijk was na een avondje stappen. Waar gaan we naartoe? Ik kan toch ook niet zomaar alles uit mijn handen laten val len? Ik wil gemotiveerde werknemers, die precies werken zoals wij willen. Vandaar ook dat ik het 'Oei' heb geïntroduceerd: Ongewenst Eigen Initiatief En drie keer 'Oei' is 'Doei': dan nemen we afscheid van elkaar." Het arbeidsethos onder Nederlan ders is niet meer wat het was, vindt Ultee: „Het sociaal vangnet was bedoeld voor mensen die wel willen, maar niet meer kunnen werken. Dat voldoet niet meer. Omdat steeds meer mensen wel kunnen, maar niet willen werken." Hij is jaloers op de naoorlogse mentaliteit van wederopbouw. „Ik ben super gemoti veerd. Ondernemen is machtig, deze zaak is mijn levenswerk. Iedere ochtend strak om 06.00 uur uit de veren, douchen, aan kleden en hop, naar het werk. Ik ben meestal de eerste op kantoor en daar ont bijt ik. Altijd twee crackers met chocopasta en een kop thee. Niemand moet me storen in dat ritueel, want dan word ik chagrijnig. Vaak ben ik ook degene die als laatste het pand verlaat. „Ik ben voor the bigger, the better. Grote be drijven krijgen mega-inkoopkortingen en bepalen wat mensen kopen. Kijk naar on ze winkelcentra. De kleine middenstander wordt steeds meer weggedrukt. Groter is voor mezelf ook makkelijker, dankzij spe cialisten om me heen, die mij veel werk uit handen nemen. „Ik ga door met Sabon tot ik duizend win kels heb. En ondertussen probeer ik tussen alle hectiek door zo gezond mogelijk te le ven. Want als ik een hartaanval krijg, dan zijn alle inspanningen voor niks geweest." reageren? spectrum@wegener.nl Geboren op 31 juli 1978 in Rotterdam Woonplaats: Ulvenhout Levensovertuiging: katho liek, 'maar niet roomser dan de paus' Getrouwd met Eveline van Baardwijk (31). Een zoon van 2 jaar, Roderick Hobby's: autorijden, muziek luisteren Opleiding: fiscaal recht aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam 1998: fiscalist bij Multi- quest, U Vastgoed en Wolfs bergen Osnabrug Baars 2004: zelfstandig consulent particulieren 2005: eigenaar van Sabon Nederland, de eerste winkel is in Breda 2010: beursgang levert Sa bon 5 miljoen euro kapitaal op voor nieuwe investerin gen Op dit moment heeft Sabon 51 winkels en zijn er 12 in aanbouw, het bedrijf telt circa 300 medewerkers, de verwachte omzet dit jaar is ruim 30 miljoen euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 67