BOB ULTEE 'DRIE KEER spectrum 16 Zaterdag 20 augustus 2011 Studievrienden en kennissen vie len van hun stoel toen Bob Ul tee vertelde dat hij zeep, lotions, oliën, conditioners en shampoo ging verkopen. „Ze schamper den: 'Jij wordt winkelier?' We zijn zelfs uit gelachen." Dat stak de fiscaal jurist „Nu ze ons succes zien, vragen ze 'meneer Ultee' en zijn vrouw gezellig te eten." Dat dédain over middenstanders, Ultee snapt er niets van. „Dit is het mooiste vak van de wereld. Je mag producten beden ken en promoten, verkopen, verpakken, uitserveren en steeds weer proberen te ver beteren. Je staat in direct contact met je klanten. En je kunt er een goed belegde bo terham mee verdienen. Fantastisch! Vanwaar toch die minachting? „Vroeger was je een hele meneer als je de baas was van een supermarkt. Dan sprak men met respect over je. Tegenwoordig moet je als retailer een gat in de lucht springen als de banken je een lening willen verstrekken. We kachelen de verkeerde kant op. Het midden- en kleinbedrijf is de motor van onze economie. Als die onvoldoende brandstof krijgt, gaan we dat allemaal mer ken. Het ondernemersgilde in Nederland staat op uitsterven en dat kost welvaart." Ultee is geboren in Rotterdam. Hij bracht zijn jeugd door in de Maasstad. Zijn vader (jurist bij een metaalbedrijf) en moeder (medewerkster van een verzekeringsmaat schappij) stampten er de geijkte haven mentaliteit in. „Niet lullen, maar poetsen. Mouwen oprollen. Dat werd benadrukt. Als je iets wilt bereiken, dan moet je er voor gaan. Nóóit opgeven. Dat leidt tot suc- Amper 33 jaar en 'binnen'. Bob Ultee is de jongste baas van een beursgenoteerde onderneming: Sabon,bekend van de zeep. „Ik heet gewoon Bob en iedereen mag me bellen." door Ap van den Berg foto's Robert Vos/GPD ces. Talent heb ik niet. Maar hoe harder mensen roepen dat iets niet kan, hoe meer ik er tegenaan ga. Ik geef hooit op. Win al tijd." Hij ging verdienen toen hij 15 was. In het weekeinde waste hij auto's in de buurt. „In de zomervakantie werkte ik vijf weken op een metaalwerf en in een frietkraam. Dat vond ik normaal. Mijn vader zei: 'Wil jij een brommer? Dan moet je er zelf voor gaan werken'. En dat heb ik dus gedaan." Na de middelbare school ging Ultee naar de Erasmus Universiteit. „Dicht bij huis, ja. Want zo kon ik mijn baantjes behouden." Als afgesmdeerd belastingdeskundige werkte hij een tijdje voor verschillende be drijven. In 2005 gooide hij het roer om, toen hij in New York smoorverliefd werd op een 'snoepwinkeltje' in bodyproducts: Sabon. „Hier had je toen alleen The Body Shop. Ik dacht: dit moet ik naar Nederland halen. Keer op keer ben ik naar Amerika gevlogen om de eigenaar te spreken te krij gen. Dat lukte na verloop van tijd en ik had de mazzel dat het klikte. Ik had een overtuigend verhaal en kreeg de licentie." De blijdschap was groot. Temeer omdat zijn poging om koffieketen Starbucks naar Nederland te halen, eerder was mislukt. Samen met Eveline van Baardwijk, die als zijn vrouw en zakenpartner zorgt voor de woman's touch in de winkels en die de mar keting van Sabon voor haar rekening neemt, sprong hij in het diepe. „Het begin was heel romantisch: eerst één winkeltje, toen twee winkels, daarna drie. We regel den alles vanuit huis. Groeiden als kool." Veel ging op gevoel. En als Ultee soms wat te hard van stapel liep, trapte Van Baard wijk op de rem. „Ondernemen leer je in de praktijk, niet in schoolbanken." Zijn snelle succes - volgens zakenblad Quote bezit hij inmiddels een privékapi- taal van tenminste 30 miljoen euro - heeft hem niet veranderd. Tenminste, dat vindt hijzelf. „Rijk? Al mijn geld zit in de zaak. Status zegt me niks. Ik heet gewoon Bob en iedereen mag me bellen. Met uiterlijk vertoon heb ik niet veel op." Lachend: „Kijk, ik laat mijn schoenen ge woon verzolen. We hadden een mooie sloep, maar die heb ik weggedaan omdat we er bijna niet mee het water opgingen. We wonen in een mooi huis, bij Breda. Mijn vrouw heeft een Porsche Cayenne. Ze werkt er hard voor." Zijn eigen 'troetelkind' staat in de garage, onder een beschermende deken: een Ferra ri 360. „Dat is eigenlijk de enige gekkigheid die ik me permitteer. Meestal haal ik alleen de deken er even a*f. Dan zegt mijn zoon tje: 'Papa racen!' Maar ik rij er zelden in. Voor mijn werk heb ik een vijfjaar oude BMW 540 diesel. In tijden van crisis kun je niet bij relaties aankomen met een splinter nieuwe bolide van anderhalve ton of meer." De autoliefhebber voelt zich senang in zijn BMW. „In die auto kan ik me heerlijk ont spannen. Meestal heb ik 100% NL op de ra dio. Lekker luisteren naar Jan Smit, 3JS, Gordon, Gerard Joling, Guus Meeuwis. En dan luid meegalmen, want die teksten ken je zo uit je hoofd." Dat is zijn manier om te ontstressen. Héél soms doet hij dat op een onconventionele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 66