Spanning in Rotterdam i3 spectrum Zaterdag 20 augustus 2011 Straatbeeld in Rotterdam-Zuid. Een potentieel kruitvat: veel van de ruim 200.000 inwoners (verdeeld over 140 nationaliteiten) zijn kansarm, laag opgeleid en werkloos. foto Marco de Swart/GPD Na de rellen in Engeland rijst de vraag of ze in Nederland navolging krijgen. En waar dan? Een schets van Rotterdam-Zuid, waar deze week de lont in het kruitvat leek te gaan. door Gerard den Elt De wijkagent drinkt gemoede lijk koffie - néé, geen thee! - op het terrasje voor grill- room Netanya. De plooien moeten even worden glad gestreken. Want de avond tevoren dreigde de boel flink uit de hand te lopen, hier op zij van de Beijerlandselaan in Rotter dam-Zuid. Het neerschieten van een vuurwapenge vaarlijke voortvluchtige in de Strijen- sestraat door de politie leidde afgelopen zondagavond tot een volksoploop. Zonder de achtergronden te kennen, meende een groepje jongelui hun neergeschoten land genoot te moeten ontzetten. „We gaan die agent schieten", zouden enkele wraakzuch tige omstanders hebben geroepen. Even dreigde datgene waarvoor lokale poli tici en de politie angst hebben: rellen zoals in Londen, Manchester, Wolverhampton of Birmingham. Of zoals in de Parijse ban- lieues, waar honderden auto's uit woede en pure onmacht door dolende jongeren in brand werden gestoken. De politie spreekt daags nadien van 'alleen wat duw- en trekwerk' met omstanders. De jongeren zelf wuiven vragen over de waarschijnlijkheid van 'Londense rellen' arrogant en verwijtend van de hand. Een groepje jongeren op scooters, van Marok kaanse afkomst, is niet gediend van media belangstelling. „Oprotten! Sensatiezoe ker!", sist een van hen, terwijl een fluim uit zijn mond pal vo'or de schoenen van de vragensteller belandt. Anja Werner, manager bij de Stichting Welzijn Feijenoord, beoordeelt de situatie vooralsnog als 'stennismakerij'. „Er zijn wel geruchten dat er hier wat zou gaan ge beuren, maar we hebben daar geen enkele indicatie voor. We moeten uitkijken dat het geen self fulfilling propheqj wordt." Middenstanders op de Beijerlandselaan, pretentieus Winkelboulevard Zuid ge doopt, zijn niet ten onrechte bang voor een navolging van de Engelse rellen. Want de buurt is licht ontvlambaar. Er wonen 140 nationaliteiten door elkaar, meestal laagopgeleid, werkloos en zonder perspec tief op een baan. In de grootste probleemwijken (Bloemhof, Charlois, Tarwewijk en Feijenoord) staan de goedkoopste woningen, waarin de arm ste inwoners van Rotterdam huizen. In de Maasstad ligt het gemiddelde jaarinkomen met ruim 28.000 euro al lager dan elders in het land, in die probleemwijken is dat nog eens 6.000 euro minder. Schoolverlaters hebben taalachterstanden, 44 procent van het aantal jeugdwerklozen in de stad komt uit Rotterdam-Zuid. Minister Piet-Hein Donner (Binnenlandse Zaken) nam in februari van dit jaar een rapport over Rotterdam-Zuid in ont vangst. Hij nam geen blad voor de mond: „Nergens anders in ons land zijn de proble men zo omvangrijk en heftig als hier. We hebben het over een gebied waar meer dan 200.000 mensen wonen, bijna net zo veel als in Groningen of Eindhoven." Jurrie Hubregtse (78) staat in de deur van zijn woning aan de Rotterdamse Polder laan. „Als jij voor mij een ander huis weet, dan trek ik nu mijn jas aan en ga ik met een met je mee", zegt hij opgeruimd. Hij méént het. Zijn naam bij de deurbel is de enige die nog Nederlands klinkt in het he le woonblok. „Er wonen hier in de buurt 750 mensen, maar als er 20 een Neder lands paspoort hebben en hier zijn gebo ren, dan zijn dat er veel." Wat in Engeland is gebeurd, zal in zijn buurt ook geschieden, weet Hubregtse. Vroeger of later. „Ik verbaas me er over dat het niet al lang zo ver is", zegt hij met gro te ogen. „Want in Engeland zie ik dezelfde dingen als hier. Iedereen is ontevreden, geen mens kent elkaar hier, niemand heeft een toekomst." Wijlen Pim Fortuyn woonde jarenlang in een zijstraat van de Beijerlandselaan, de Randweg, en besloot die buurt te verlaten. Hij voelde zich,er niet meer thuis. Net zo als Geert Wilders, die jarenlang uitkeek op de Utrechtse probleemwijk Kanaleneiland. Hubregtse, voormalig machinist op de gro te vaart, is samen met zijn echtgenote de laatste van de oorspronkelijke bewoners. Zij zijn blijven hangen in de buurt en heb ben daarvan spijt. Hij zegt geen racist te zijn. „Ik heb 23 jaar Marokkaanse buren ge had en hun kinderen tot nette burgers zien opgroeien. Met het Surinaamse gezin aan de andere kant was het net zo. Maar als je zoals ik hier al 42 jaar woont en ik blijk opeens de vreemdeling in de buurt te zijn, dan klopt er toch iets niet?" De situatie mag beroerd zijn in Rotter dam-Zuid en in andere Vogelaarwijken, toch gelooft wetenschapper Hans Werdmölder niet in de theorie dat de Fran se en Britse rellen hier navolging zullen vinden. De antropoloog en criminoloog, verbonden als lector aan de Avans Hoge school en als hoofddocent aan de Universi teit van Utrecht, sluit niet uit dat er relle tjes zullen plaatsvinden, maar zeker geen oproer en plunderingen zoals twee weken geleden in Engeland. De wetenschapper ziet niettemin een dui delijk verschil met Engeland en Frankrijk. Hij noemt het uitkeringsstelsel, huursubsi dies en het gebrek aan een klassensamenle- ving als duidelijke pluspunten in vergelij king tot de situatie daar. Werdmölder: „Wij hebben hier geen getto's. En we pak ken de problemen, die we natuurlijk net zo goed hebben, fundamenteler aan. We gooien er niet de knuppel overheen, zoals in Frankrijk, maar we zoeken toch vooral de dialoog." Raadslid Robert Simons van Leefbaar Rot terdam voorspelt dat Nederland weldra zal kennismaken met soortgelijke taferelen. Op de website van zijn partij vraagt hij zich af: slaat de vlam ook in de Rotterdam se pan? Simons geeft zelf het antwoord: Het is niet de vraag óf we in Rotterdam rel len krijgen a la Parijs of Londen, maar de vraag is: wanneer? „Het is een beetje pro vocerend, dat is ook de bedoeling van een weblog", zegt Simons ter toelichting. Volgens de bestuurskundige is het kort zichtig te denken dat de sociale onrust on der kansarme jongeren aan Nederland voorbij zou gaan. Lieke Fortuin, namens GroenLinks lid van de deelgemeenteraad Feijenoord, bestem pelt dat als 'pessimisme dat mij vreemd is'. „Ik ben natuurlijk van de tegenoverge stelde partij, maar ik zie geen enkele aanlei ding te denken dat we hier zulke plunde ringen krijgen", zegt ze. „Als er onrust zou broeien, dan zou ik dat meteen merken. Tuurlijk zie ik hier jongens die niet weten wat ze met hun leven aan moeten, maar dat is iets anders dan dat er anarchie dreigt." De linkse politica zegt de proble men niet te bagatelliseren. „Maar in dat re cente rapport is Rotterdam-Zuid heel nega tief neergezet. Ik reageer liever vanuit hoop dan vanuit vrees. Want dan komen we ergens." Volgens Leefbaar-raadslid Simons is de door Pim Fortuyn beschreven, steeds gro ter wordende onderklasse, intussen ont staan op Zuid. „Die jeugd daar heeft niets te verliezen. Als je daar de sociale, etnische en religieuze spanningen bij optelt, dan is er maar één vonk nodig om de vlam in de pan te laten slaan." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 63