Kat ja heeft de spectrum 10 Zaterdag 20 augustus 2011 wind Het leven van Katja Roose wordt in hoge mate bepaald door de wind. Waait het 's ochtends al, dan gaat ze kitesurfen. Zit ze te werken en begint het gebladerte in de bomen ineens te wuiven, dan weet ze niet hoe snel ze moet stoppen om het water op te zoeken. „Ik kom in actie wanneer de natuur mij dat toestaat. Ik pas me er volledig op aan." Die verslaving heeft de dertigjarige Vlissingse al veel successen opgeleverd. Bijvoorbeeld podiumplaatsen op EK's en WK's. Sinds twee weken staat Roose eerste op de wereldranglijst. „Met name het laatste jaar heb ik grote stappen gemaakt." door Roeland van Vliet foto Izaak Verkeste voorgaande jaren was zij significant beter dan ik. Toen won zij bijna alles. Maar nu kan ik haar verslaan. Dat heb ik op het WK al in verschillende races laten zien, hoewel zij in de eindstand nog wel net voor mij ein digde." Course racing is voor publiek overzichtelij ker dan speed. De vergelijking met wielren nen gaat wat dat betreft goed op: course ra cing is als een wegwedstrijd, speed als een tijdrit. „Bij course racing zit je altijd met z'n allen tegelijk op het parkoers. Wie als eerste bij de finishboot is, wint", beschrijft ze de eenvoud. „Voor de sporters zeifis het ook een aantrekkelijke discipline. Als we aan de wind surfen, is het technisch moeilijk om dat je goed moet laveren. Surf je terug, dus voor de wind, dan moet je al je techniek ge bruiken om zo hard mogelijk te gaan." Het speed-nummer is overigens nog niet helemaal uit haar hart. Roose heeft in haar tijd als snelheidsduivel een Nederlands record voor door wind voortgestuwde vaar tuigen neergezet, het zogenoem de outright speed racing record. Dat wil ze zo lang mogelijk op haar naam houden. „Mocht ie mand anders er in de buurt van komen, dan zal ik proberen het nog scherper te stellen", zegt ze met grote stelligheid. Haar record staat sinds 2008 op een gemiddelde van 73,3 km/u over een lengte van 500 meter. Ze kwam tot die prestatie on der ideale omstandigheden voor de kust van Namibië. „Je hebt daar harde wind en vlak water. Jaarlijks gaan er velen naartoe om records te breken." Tijdens de sabbatical van vier maanden verlegde ze op nóg een terrein haar grenzen: Roose beklom vorige week zonder enige ervaring de Mont Blanc, met een top van 4820 meter de hoogste berg van Europa. „Ik ben net terug. Het was supercool. Het is heel wat an ders dan kitesurfen, maar het paste wel perfect in het plaatje van deze zo mer, waarin veel vrijheid is om mooie dingen te doen." Roose toog naar Frankrijk met drie vriendinnen. Samen met twee gidsen bestegen ze de imposante Alp via de Italiaanse route. „Die is technisch be hoorlijk pittig. We moesten over ladder tjes, door gletsjerspleten en over sneeuwrichels met aan beide-kanten een afgrond. We hebben ook 's nachts gelopen. Het was helder en dus hadden we volop licht van de maan. Eigenlijk hadden we onze hoofdlampen niet eens nodig." Het zestal verbleef ongeveer een half uur op de top. „Je beleeft een heel kort eufo risch moment. Het uitzicht is er echt fan-tas-tisch. Het is allemaal zo groots en dan voel jij je zó klein." De Mont Blanc hoeft ze niet nog een keer op. „Die heb ik nu toch gehad?" Maar ze is wel 'getrickerd' op de flanken van de berg. „Ik heb gezien dat ook op dat terrein mooie dingen te be leven zijn." Katja Roose is deze zomer niet veel in Nederland, laat staan in Zeeland. De in Vlissingen opge groeide en in Scheveningen woonachtige kitesurfster reist de hele wereld over om aan toernooien mee te doen. „De belangrijke evenementen zitten dit jaar allemaal kort op elkaar", zegt ze op het terras van een strandtent in Dis hoek. „En die wil ik geen van allen missen. Daarom heb ik nu zelfs vier maanden onbe taald verlof genomen. Tot half september kan ik mij helemaal op m'n sport richten." Overigens vindt ze het geen straf om veel te reizen. De avontuurlijk ingestelde Roose kijkt altijd uit naar de jaarplanning van de internationale bond. „Ik hoop dat er dan weer plekken op staan waar ik nog nooit ge weest ben." In 2011 bracht het kitesurfen haar al naar Thailand, België, Duitsland, Puerto Rico en Polen. Later in het jaar reist ze nog een keer af naar Azië - het is nog onbekend waar de open Aziatische kampioenschappen precies zijn - en Zuid-Afrika. „Ik vier Oud en Nieuw in Kaapstad. Da's een mooi vooruit zicht, hè?" De Walcherse noemt haar reizen 'gespon sorde vakanties'. Doordat ze in 2010 al sterk presteerde en onder meer Europees kam pioene werd, stopten haar sponsors haar extra geld toe. Daarmee kan ze dit kalender jaar vaker op pad dan voorheen. „Met het geld van die sponsors en mijn prijzengeld kan ik al mijn tripjes dekken, maar van kite surfen kan ik echt nog niet leven. Daarvoor heb ik wel mijn baan bij KPN Mobiel no dig. Maar misschien wel als de sport straks olympisch wordt..." Roose is overigens niet aan het flierefluiten op de soms tropische locaties. Eenmaal daar draait het allemaal om de sport. „Het kost me veel energie. De wedstrijden zijn zwaar. Je hebt er vaak meerdere op een dag. Maar ik haal er ook veel energie uit." Roose (bijnaam: Kiteja) is pas relatief laat, namelijk op haar twintigste, verslingerd geraakt aan het kitesur fen. Het was een logische match. „Want ik ben een buitenmens en een waterrat. Ik houd van spelen in de natuur en spelen met de natuurelementen. En bij deze sport dere keren om twee ruim uit elkaar liggen de boeien heen, waarna er gefinisht moet worden bij de finishboot. In alle disciplines boekte ze successen, zo wel nationaal als internationaal. Maar zo sterk als in het course racing was Roose op de andere onderdelen niet. In 2010 won ze al diverse belangrijke toernooien, waaron der het EK, en in 2011 is ze niet van het po dium af te slaan. Ze werd in Polen weder om Europees kampioene en eindigde in Duitsland als tweede op het wereldkampi oenschap. Daarna won ze toernooien in Ita lië en Puerto Rico. Die laatste zege hielp haar twee weken ge leden aan de koppo sitie op de wereld ranglijst. De Engelse Steph Bridge, die de laatste jaren on verslaanbaar was, heeft ze nu naar plaats drie ver drongen. „In de cing, een discipline in op komst. Hierbij surft men meer- is het elke keer dat je het water opgaat weer anders. Elke keer word je weer geprikkeld. Door de wind, de golven, de stromin gen... Je krijgt er nooit genoeg van." De Vlissingse legde zich aanvanke lijk toe op het freestyle kitesur fen. Daarbij moeten de spor ters zo moeilijk mogelijke trucs zo fraai mogelijk uit voeren voor een jury. Zo'n vier jaar geleden gooide ze het over een andere boeg: 'speed' werd haar onderdeel. Een snelheidsnummer, waarbij ze zo snel mogelijk van A naar B moest zien te komen. In 2009 maak te ze tenslotte de overstap naar het course ra-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60