Ergens in de hersenpan is het paraat Picknick en Nazomerzingen kleuren de zondag zaterdag 20 augustus 2011 'Als ik festivaldirecteur was, zou ik dit inkopen', bedacht ZNF-directeur Henk Schoute zich. Al dat moois had hij zelf in huis. De Rietdekker, Mooie Anna en Mathilde gaan dus in reprise. Wat betekent 'hernemen' voor de betrokkenen? door Ali Pankow Bram Kwekkeboom wandelt deze weken elke ochtend door een park ergens in Amsterdam, ter wijl hij de tekst van De Rietdek ker repeteert. Hij neemt bij voorkeur stil le weggetjes want hij zal er af en toe wel 'gekke bekken' bij trekken. „Ik nam mij voor elke week de tekst één keer door te nemen toen ik aan het einde van de tournee half april hoorde dat De Rietdekker tijdens het ZNF in reprise zou gaan", zegt Kwekkeboom. Het is er niet van gekomen, geeft hij eerlijk toe. „Het valt dan toch tegen als je het uiteindelijk wel weer gaat ophalen zo'n drie weken van te voren. Details vooral. Dan blijk ik bijvoorbeeld verleden tijd te gebruiken waar het tegenwoordige tijd moet zijn, maar dat luistert toch nauw. Dus nu ga ik elke ochtend anderhalf uur wandelen en repeteer ik het hele stuk." Kwekkeboom is blij met de reprisereeks. Wat hem betreft was er zelfs nog een theateftourneetje door België en de rand stad aan toegevoegd. Kwekkeboom ver heugt zich op de opvoeringen in de Klo veniersdoelen. „Het is lang geleden dat ik daar geweest ben, maar ik herinner me dat het een prachtig gebouw is. Ik denk dat het stuk daarin goed tot zijn recht zal komen." „Ergens in de hersenpan is het paraat", weet musicus Wiek Hijmans, die als gita rist en zwijgende tegenspeler van Ilse Uit- terlinden een belangrijk aandeel heeft in de voorstelling Mooie Anna. Hij ging dit jaar op vakantie naar een camping in Frankrijk met in zijn koffer de iPod met daarop de opname van de laatste opvoe ring van dit stuk in het Spuitheater in Den Haag én met kopieën van het script waarop hij zijn mise-en-scène en hande lingen had genoteerd. 'Ergens in het voorjaar' kreeg Hijmans te horen dat Mooie Anna werd hernomen. Terecht vindt hij. „Ik was na die reeks van vijftien voorstellingen eigenlijk teleur gesteld dat er toen nog geen sprake was van een reprise." Sinds die theatertour was hij echter alweer bij diverse andere producties betrokken geweest. „Dat je met veel wisselende dingen bezig bent, geldt voor musici nog meer dan voor ac teurs, denk ik. Vlak voor ik met vakantie ging, ben ik dus pas weer in de notities van Mooie Anna gedoken." Het terughoren via zijn iPod heeft hem aangenaam verrast „Meestal ben ik daar nogal huiverig voor. Vaak hoor je zelf vooral de passages die wat minder goed gingen. Nu heb ik met veel plezier weer naar de stem van Ilse geluisterd en ik vind dat de muziek in combinatie daar mee vaak ook een mooie eigen stem heeft Het zou ook best mooi zijn als hoorspel, bedacht ik me." Destijds na een theatertournee van Het huis van de Moskee met René Groothof liet Hijmans de plotseling toegevoegde re prisereeks over aan een collega gitarist. „We hadden veertig keer gespeeld en ik Louis van Beek als Mathilde. Ilse Uitterlinden en Wiek Hijmans in Mooie Anna. foto's Lex de Meester had eindelijk drie maanden vrij inge pland. Die wilde ik niet laten schieten. In dit geval van Mooie Anna zou overdragen aan een ander heel ingewikkeld worden, omdat er zo persoonlijk is gecast. Ik wil het ook niet uit handen geven. Zelfs als er nog een theatertour van vijftig voorstel lingen van Mooie Anna zou volgen, zou ik er direct 'ja' op zeggen." Voor Louis van Beek betekent de reprise van Mathilde tijdens het ZNF inderdaad de opstart van een nieuwe theatertour door het land. Zijn succesvolle vertolking van Mathilde Willink leverde hem vorig jaar een nominatie op voor de Louis d'Or, de hoogste Nederlande toneelonder scheiding voor een mannelijke hoofdrol speler. Vanaf festival De Boulevard in Den Bosch waar Van Beek eerder deze maand zat met regisseur Paula Bangels en musicus David Cantens, liet hij weten zich zeer te verheugen op het ZNF. Wat het hernemen van de tekst betreft: „Ach, ja daar moet ik wel even iets voor doen, maar ik heb de ervaring dat het toch meestal wel weer snel terugkeert in je hoofd. Het heeft ook wel geholpen dat ik de voorstelling in november vorig jaar nog een keer gespeeld heb tijdens De Dag van de Kleine Zaal", zegt Van Beek. Hij heeft ook nog een nieuwtje: „De lied jes uit Mathilde zijn uitgebracht op een cd, die na afloop van de voorstelling ook te koop is. David Cantens heeft allemaal nieuwe arrangementen daarvoor ge maakt, zodat je niet het idee hebt dat je alleen maar naar een theaterregistratie zit te luisteren. David is hier trouwens al druk bezig met het maken van een play- list voor het Zeeland Nazomerzingen. Daar ga ik ook aan meedoen." De Rietdekker27 augustus t/m 3 september (m.u.v. 30 aug.), 18.45 uur, vanaf Abdijplein. Prijs: €16,50, CJP/65+ €14,~; Mooie Anna, 27 augustus t/m 2 september (m.u.v. 30 aug.), 18.45 uur vanaf Abdijplein. Prijs: €16,50, CJP/65+ €14,-; Mathilde, 27 augustus t/m 3 september (m.u.v. 29 aug.), 18.45 uur vanaf Abdijplein. Prijs: €16,50, CJP/65+ €14,-. Bram Kwekkeboom in De Rietdekker. doof Afi Pankow Nazomerzingen tijdens het ZNF. usicus David Cantens beleefde vorig jaar het Nazomerzingen op het Abdijplein als toeschou wer. „Ik vond het een geweldige sfeer en toen ondanks de regen al die mensen aarr het einde uit volle borst Thank you for the music zongen, raakte ik zelfs een beetje ontroerd." Die ervaring bracht hem tot het voorstel dit traditionele onderdeel van het festival dit jaar te verzorgen samen met enkele ac teurs van het ZNF die ook kunnen zin gen. Directeur Henk Schoute vond dat een goed idee. Cantens kreeg spontane toezeggingen van Louis van Beek (Mathil de), Mathias Sercu en Angelique de Bruij- ne, die beiden in Oom Wanja spelen. „Ver der is het nog even een verrassing wie zich nog meer aansluiten. Ik heb de play- list vrijwel gereed. Daar staan veel beken de Nederlandstalige liedjes op van bijvoor beeld Rob de Nijs, René Froger, Vader Abraham, maar ook een nummer als Hey jude van The Beades en een Schlager-med ley", vertelt Cantens. Hij heeft speciaal voor het Nazomerzin gen een zeskoppige band samengesteld met blazers, een drummer en backing vo cals. .Alles wordt live gezongen en we ho pen dat het publiek weer enthousiast mee doet. Natuurlijk worden voor aanvang de liedteksten uitgedeeld." Cantens weet uit de ervaring van vorig jaar dus dat het pu bliek zich door slecht weer niet iaat af schrikken, maar hij hoopt toch dat de zon dit keer een beetje zal meewerken. Henk Schoute stond in 2009 bij zijn eer ste ZNF ontroerd en zelfs sprakeloos in de poort van het Abdijplein bij de aanblik van honderden mensen aan rijk aangekle de tafels. Hij had het idee van een massale picknick ooit op een festival in Frankrijk opgepikt. Zo'n sfeervol en duidelijk mo ment van saamhorigheid hoopte hij ook als directeur bij festival Karavaan in Noord-Holland te kunnen creëren. „Ik heb het daar tweemaal geprobeerd, maar het werkte niet. De Zeeuwen bleken er wél warm voor te lopen. Het idee van de picknick werd zeer bescheiden aangekon digd, maar hier groots opgepakt. Voor mijn gevoel was een traditie geboren." Zo. 28 augustus, Abdijplein Middelburg. Picknick vanaf 12.00 uur. Nazomerzingen 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 123