om gunst van de toeschouwer Jarentachtiggeluid kwam vanzelf naar boven zaterdag 20 augustus 2011 heeft, wil ik weieens een tegenoverge steld standpunt innemen." Werner Kolf voelt zich behoorlijk ver want met Momo. „Hij is net al ieder an der die geluk zoekt. Iedere man wil toch een mooie vrouw, een mooi huis en misschien ook nog kinderen. En dat zo succesvol mogelijk. Maar Momo heeft dingen meegemaakt waardoor het anders is gaan lopen. Ondanks dat is hij tevreden met wat hij heeft. Daar zit heel veel overeenkomst met Wer ner", zegt Kolf Hij begrijpt en verde digt zijn rolfiguur. „Een kennis van mij uit Sierra Leone heeft op zijn zesde jaar zijn ouders voor zijn ogen doodge schoten zien worden. Dan kijk je daar na anders naar de wereld. Dat heeft Momo ook, die andere blik. Hij heeft al zoveel meegemaakt, hij weet te rela tiveren." Kolf hoopt dat de toeschouwers het bij Toreadors in de eerste plaats naar hun zin zullen hebben. Dat ze kunnen la chen en genieten, maar hij zou het mooi vinden als ze ook een beetje op andere gedachten worden gebracht door de voorstelling. Locatietheater in het algemeen acht hij een verrijking voor de beleving, maar het decor van vuilverwerkingsbedrijf Eleros in Sluikil kon volgens Kolf voor Toreadors niet beter zijn gekozen. „De wasruimte van die voormalige cokesfabriek biedt inderdaad een kan jer Van een metafoor", vult De Paepe aan. Die oude zinken bakjes, waar de werknemers vroeger hun kleren in op hingen als ze aan het werk gingen, leve ren mooie zichtlijnen op en ze maken de ruimte akoestisch ook heel bijzon der. Het heeft iets van een installatie van beeldend kunstenaar Christian Bol- tanski." We besluiten het gesprek met de vraag welke zin de acteurs de mooiste of meest opmerkelijke uit hun tekst vin den. Teeken reageert direct: 'Ik vind al die kritiek op die banken totaal onte recht.' Kolf citeert vervolgens Momo: 'Wat deze wereld vooral mist is een va derfiguur'. Bas Teeken speelt de rol van Ferdi nand. Hij is in Nederland geboren, maar woont en werkt al 27 jaar in Bel gië. Hij stichtte - samen met Peter Van den Eede - in 1990 theaergezelschap De Koe en maakte ook al meerdere producties samen met Stef De Paepe. Werner Kolf die de rol van Momo ver tolkt, is een nieuwkomer binnen dit trio. Hij studeerde vier jaar geleden af aan de Toneelschool Maastricht, maak te enkele producties bij gezelschappen als DNA en LEF en hij noemt zichzelf in dit gezelschap 'nog een groentje'. De Paepe beschouwt zichzelf als 'de derde acteur, die er toevallig voor zit'. „Regisserèn is vandaag de dag heel los-vast geworden in vergelijking met vroeger. En zeker in een kleine groep zoals deze werkt het al helemaal an ders. We hebben met elkaar eerst lang aan de tekst gewerkt en de bakens uit gezet: Hoe staat het er, wat zegt het en hoe gaan we het vertellen? Ik houd van freewheelen en zoeken. Ik vind het een afschuwelijke vorm van thea ter als ik de afspraken zie, die gemaakt zijn. We zijn gewoon drie makers bij elkaar." Hij kan zich dan ook zeer vin den in een uitspraak van de bekende theatermaker Peter Brook: 'De regis seur is de gids in de nacht, die het ter rein ook niet kent'. Bas Teeken vindt dat meer dan de helft van het werk is gedaan als er een scenario op tafel ligt waarvan je samen snapt wat er verteld moet worden. „Na tuurlijk kom je dan later tijdens de re petities nog wel wat obstakels tegen." Teeken kan het wel vinden met het personage van Ferdinand. „Mensen op de rand van de samenleving vind ik al tijd al boeiend. Ik probeer te begrijpen hoe het zo is gekomen. Wat ik in Ferdi nand apprecieer is dat hij een soort eer lijkheid heeft. Soms op het ironische af De manier waarop hij constant op positie voert tegen de wereld. Die men sen zijn soms heel irritant, maar ik snap ze wel. Zelfben ik niet zo rap irri tant, maar ik houd wel van oppositie voeren. Als iedereen dezelfde mening Acteur Bas Teeken valt de regisseur bij: „Het is ook wel goed aan de tekst dat die ruimte voor de menselijke kant er in zit. Echt politiek theater interesseert mij eigenlijk niet. Niet in de zin van 'dit is goed en dit is fout'. De mensen die erachter zitten, zijn interessanter. Hoe ingewikkeld is alles voor die man nen, hoe houden zij zich staande? De een doet dat eerlijker dan de ander." Het verhaal gaat over Momo, uitbater van een wasserette en over Ferdinand, een ongewone klant. Allebei houden ze van een goed debat, maar onder hun spitse argumenten schuilen hun persoonlijke verlangens en ambities. Langzaam groeit er een soort vriend schap tussen Momo en Ferdinand, le vend in een wereld waarin werk heb ben een zaak is van leven of dood. foto Lex de Meester Handsome Poets foto Stefan Mandersloot door René de Dreu De muziek van Handsome Poets lijkt gemaakt voor de hitlijsten. Vette grooves, pakkende muzika le lijnen en refreinen en teksten met one liners die zich als oorwurmen nestelen. Het new wave- en.discosausje doet de rest. Met het kersverse debuutalbum Handsome Poets en al een mooi trio hits BlindedDance the war is over en Call back tomorrow) reizen ze de podia af „Veel optreden maakt de band beter. Wat dat betreft zitten we deze zomer met zestig festivals wel goed", vertelt zan ger Tim van Esch. Het succesverhaal begon nog geen jaar ge leden in Utrecht. De vijf studenten aan muziekopleidingen, maakten daar samen wat muziek. „Het was wat experimente ren en met de.toevoeging van de synthe sizer kwam eigenlijk vanzelf dat jaren tachtiggeluid naar boven. Daar borduur den we op door. Blinded is zo ontstaan en we lanceerden het nummer via inter net. Het is behoorlijk bizar om dat dan al vrij snel daarna ook op de radio te horen. We wisten wel dat de muziek klopte, maar het was geen intentie om hits te schrijven." „Na Blinded hebben we elk nummer voor het album als een apart kunstwerk je benaderd. Muziek is onze passie en daar ga je dus ook oprecht en serieus mee om. De optredens geven de muziek nog meer energie en het is mooi om te zien dat die vonk kan overslaan." Blof vroeg de band voor Concert at Sea én Lowlands stond ook in de rij. Van Esch: „De wil is er om het tempo zowel op het podium als in het schrijven en op nemen, erin te houden. Zo'11 begin is dan natuurlijk wel de ideale stimulans." Handsome Poets, di. 30 augustus, Abdijplein Mid delburg. Aanvang: na Dotan. Toegang gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 107