Dropouts strijden als toreadors Muziek is een passie, droom en avontuur SLUISKIL Scène uit Toreadors met Werner Kolf (links) en Bas Teeken. personages. Maar dan krijg je bordkar tonnen figuren, die alleen maar stellin gen zitten te verkondigen. Het verhaal zou door twee mannen aan tafel met een pintje verteld kunnen worden, maar dan heb je nog geen theater. Wij hebben er mensen van vlees en bloed van gemaakt. Mannen met meer ach tergrond, met wie het publiek zich veel beter kan verbinden." Die verbinding acht De Paepe van be lang. De personages dingen immers ook naar de gunst van de toeschouwer in hun strijd om de kop boven water te houden: Verbaal overtroeven, of zo als een kat met een ballon speelt. De titel Toreadors verwijst heel letterlijk naar het gevecht tussen de stier en de man. „Dat is een gecodeerd spel waar in allerlei fasen worden doorlopen." 'Toreadors', donderdag 25 t/m zaterdag 27 augustus, dinsdag 30 augustus t/m zaterdag 3 september (try-out op woensdag 24 augustus), Heros-terrein, Oostkade 5, Sluiskil. Prijs: 25,- (CJP/65+ 22,50). Jean-Marie Piemme schreef in 1998 het toneelstuk Toreadors: Twee men sen onder aan de ladder van de samenleving voeren ieder op hun eigen manier het gevecht om het hoofd boven water te houden. Wat de één beweert, kegelt de ander omver. Een hilarische strijd vol wendingen en tegenstellingen, waarin het publiek wordt uitgedaagd partij te kiezen. Een gesprek met de makers tijdens het repetitieproces. door Ali Pankow Een slecht gewassen stuk onder goed kan iemand jaren later nog in opspraak brengen. Het is een fragment uit de tekst van Mo- mo, een van de twee mannen in Torea dors. Het stuk is weliswaar ruim tien jaar geleden geschreven, maar zo'n zin lijkt heel actueel en zal bij velen wel licht een schuinsmarcheerder als Domi nique Strauss-Kahn op het netvlies pro jecteren. „Zo zitten er veel zinnen in en vooral het bedreigende in de tekst lijkt nu nog veel meer waar te zijn dan tien jaar geleden", zegt regisseur Stef De Paepe. Hij heeft in dat opzicht veel waardering voor de auteur. Ook voor de wijze waarop lean-Marie Piemme alle geledingen in de maatschappij door de mangel haalt. Met boude bewe ringen en even ferme tegenargumen ten. Met stellingennamen en tegen overgesteld handelen. Een tekst dus die ruimte biedt voor uitvergrotingen, omdraaiingen, ironie en hilarische mo menten. „En dat is ook wel nodig", vindt De Paepe, want eerlijk gezegd had hij aanvankelijk ook best wat be denkingen. „Piemme is een politiek en maatschappelijk bevlogen schrijver. Hij gooit in feite heel veel stellingen op één hoop en verdeelt die over twee door René de Dreu Dotan Dotan heeft alles in huis om dro men te laten uitkomen voordat de tijd een kans krijgt ze in damp te laten opgaan. Allereerst is er de enorme passie voor muziek - zijn muziek - die zweeft tussen singer-songwriter en west- coast indierock. Daarnaast verstaat hij de kunst om dromen waar te maken. In stu dio's in Engeland, Zweden en de VS vond hij de creativiteit en de sound die hij al die tijd al in zijn hoofd en hart hoorde. Het album Dream Parade, dat in mei uit kwam, bracht Dotan Harpenau (26) in Ne derland al direct de status van Serious Ta lent De volgende droom - als een full-ti me muzikant leven - kwam dus ook in zicht. „Eerlijk gezegd was ik daar nog niet zo mee bezig. De laatste jaren ging het vooral om het vormgeven van mijn mu ziek. Ik kwam namen tegen van muzikan ten en producers op albums van favoriete singer-songwriters en bands, stuurde ze een mailtje en liet ze wat horen. Tot mijn verbazing wilden ze me graag helpen. We gingen samen wat schrijven, uitproberen, opnemen en dan ligt de volgende stap ei genlijk alweer voor de hand." „Als student met bijbaantjes was het vaak afzien. Twee maanden in een koude win ter op een onverwarmd kamertje in Lon den en hopen dat je erachter komt hoe jouw muziek en sound moeten klinken. Achteraf gezien een enorme leerschool." Dotan kiest voor de muziek, ook al is hij na het verschijnen van Dream Parade cum laude aan de universiteit in de communica tiewetenschap afgestudeerd. „Een muziek studie is nooit in beeld geweest. Muziek is een passie, droom en avontuur. Dat wil ik zo houden en dat kan verloren gaan als het een studie is." Dotan, ma. 30 augustus, Abdijplein Middelburg. Aan vang: 21.00 uur. Toegang gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 106