tragedie Euripides opnieuw vorm Geen documentaire maar dansfeest pur sang zaterdag 20 augustus 2011 Zeecontainers omzomen het imposante speelvlak van Trojaanse vrouwen op het voormalige veerplein in Perkpolder. foto's Lex de Meester Jan Decleir), haar dochter Kassandra (Greet Verstraete), Andromache (Char lotte Vandermeersch) en Helena (Aaf- ke Buringh). Simone Milsdochter ver tolkt een vrouw die - in de bewerking van Herzberg - het koor vertegenwoor digt en daarmee het hele volk, de ge wone vrouwen tussen de koninginnen en prinsessen. „Voor iedere ouder wordende actrice is het een droom om een keer Hekabe te kunnen spelen", zegt Reinhilde De cleir. „Het is een uitdaging om het la- mento, de klaagzang, op een manier te kunnen brengen die je niet helemaal ondersijpelt met tranen. Om het draag lijk te laten zijn voor zowel spelers als voor het publiek, dat is best ingewik keld." Bij Ship of Troy werd muziek van Purcell gebruikt, maar dan bewerkt voor koperblazers. Ook bij Trojaanse vrouwen is sprake van een bijzondere combinatie met muziek. De Kinderto- tenlieder van Gustav Mahler zijn erin verwerkt, gezongen door sopraan Els Mondelaers. „Mahler schreef de muziek, op basis van gedichten van Friedrich Rückert, toen hij zelf al kinderen had", weet Mondelaers. „Zijn vrouw was heel boos en zei: je mag dat niet doen, want onze kinderen zijn gezond en dit brengt alleen maar ongeluk. Een paar jaar later is een van zijn kinderen over leden. Het is een heel rare kwinkslag dat iemand zo diep kan gaan in wat het verlies van een kind betekent zon der het zelf al te kennen, naast het feit dat het bijzonder mooie liederen zijn. Ze kloppen van noot tot noot." De liederen hebben op bijna natuurlij ke wijze een plek in de voorstelling ge kregen. Jaap Dieleman begeleidt Mon delaers op de vleugel, die centraal op het terrein staat. Hij is verrast hoezeer de tragedie van Euripides en de mu ziek van Mahler bij elkaar passen. „Ik dacht: we gaan een Fremdkörper in een klassiek stuk proppen, maar het blijkt naadloos in elkaar over te gaan. Het strookt." „De liederen gaan telkens over een an der facet van het verdriet van de vrou wen, waardoor de klaagzangen heel verschillende kleuren krijgen. Dat maakt het toch gevarieerd", vult Alex Mallems aan. „Ik denk dat we met de muziek van Mahler een mooie invals hoek hebben gevonden om die eeu wenoude tragedie op een nieuwe ma nier vorm te geven. Dat is het unieke maar ook het spannende van dit pro ject." door Mischa Beckers Orquesta Patagon foto Johan Jacobs Werd het geen tijd voor een akoestisch dansorkest? Een immer weerkerende klacht over het volume van de coverbandjes in spireerde tot het samenstellen van het Or questa Patagon. Ook een hang naar nostalgie wellicht? „Gedeeltelijk", zegt oprichter Jan de Smet. „Alleen zorgen wij er ook voor dat de hele omgeving, inclusief de mensen die niet op de dansvloer staan, niet ge stoord wordt door een overdadig geluids volume. Qua dansstijlen ijveren we voor het 'dansen met elkaar'. De wals, de slow, de tango en de swing lenen zich ui termate tot de 'tactiele' vorm van dan sen." Ook de polka, de 2-step en lindy hop staan op het repertoire. Dat klinkt als een informatief programma over de geschie denis van de dans. Maar daar is het dit or kest niet om te doen. „Het is geen docu mentaire, maar een dansfeest pur sang, waar de danslustigen geen seconde met rust gelaten worden. Het moet vooruit gaan! En avant la musique..." Het repertoire situeert zich tussen de ja ren vijftig en zeventig en omvat de meest dansbare nummers van artiesten als Chuck Berry, Fats Domino, Doug Sahm, John Mayall, Slim Harpo, Will Tura, Fla- co Jimenez, Adamo, Hany Belafonte en Cliff Richard. „Onze akoestische bezet ting leidt echter automatisch naar een al tijd afwijkende versie." De dansen thuis nog eens in de praktijk te brengen met een cd van het gezel schap gaat niet. Er verschijnt namelijk geen album. „Neen, en dat is ook de be doeling niet Het Orquestra Patagon is al leen live mee te maken." Orquesta Patagon, zo. 28 augustus, Abdijplein Middelburg. Aanvang: 21.00 uur Toegang gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 103