Muziek Mahler geeft eeuwenoude van soul Het ruige van rock met de intentie PERKPOLDER 'Trojaanse Vrouwen', dinsdag 23 t/m zaterdag 27 augustus en dinsdag 30 augustus t/m zaterdag 3 september (try-out op maandag 22 augustus), voormalige veerhaven Perkpolder. Aanvang: 20.00 uur. Verzamelplaats: restaurant De Linde, Hulsterweg 47, Kloosterzande. Prijs: 30,- (CJP/65+ 25,-). Troje is vernietigd, de mannen zijn uitgemoord en de overlevende vrou wen wachten op het moment dat ze als slavinnen aan de Griekse over winnaars worden overgedragen. Het is het uitgangspunt van de klassie ke tragedie Trojaanse vrouwen, die wordt opgevoerd op een in alle op zichten passende locatie: het desolate, voormalige Veerplein in Perkpol der. De grootschalige productie opent dit jaar het Nazomerfestival. door Rolf Bosboom Op de plaats waar tot 2003 auto's en vrachtwagens zich opstelden voordat ze de veerboot naar Kruinin- gen konden oprijden, staan nu twee rijen zeecontainers. Ze bakenen de speelplek - maar liefst zestig meter breed - van Trojaanse vrouwen af Hek ken met prikkeldraad scheiden de spe lers van het publiek. „Het is geen evidente plek voor een lo catievoorstelling", zegt Alex Mallems, verantwoordelijk voor de dramaturgie en tevens artistiek leider van het festi val. „Het is heel uitgestrekt en er staat eigenlijk niets. Alles-wat voor theater interessant had kunnen zijn, is al ge sloopt." Toch is het juist een perfecte omge ving voor de tragedie van Euripides. „Het verbeeldt de plek waar Troje stond, de stad die er niet meer is. En de plek waar de overgebleven vrou wen wachten op deportatie, op het in schepen om naar een andere plek te vertrekken." De containers hebben daarbij, naast hun functie als windvan ger, een bredere betekenis. „Ze zijn een hedendaags symbool van deporta tie: objecten waarmee goederen en mensen naar andere plekken worden vervoerd." Containers van dezelfde re derij varen ook regelmatig vlak langs de speelplek, op weg naar of net terug kerend van Antwerpen Regisseur en vormgever is Niek Korte- kaas, die eerder verantwoordelijk was voor Ship of Troy, in 2001 de allereerste, locatievoorstelling van het Nazomerfes tival. Mallems: „Trojaanse vrouwen is Ship of Troy II, kun je zeggen. Ship of Troy gaat over Aeneas die erin slaagt uit Troje te vluchten. In Trojaanse vrou wen staan juist de slachtoffers centraal: de vrouwen die niet hebben kunnen vluchten." Euripides vormt samen met Sophocles en Aischylos het klassieke trio tragedie schrijvers. „Maar Euripides is de mo dernste", aldus Mallems. „Hij is ook de meest menselijke, schrijft over de ge voelens van de personages. Hij toont meer mensen van vlees en bloed. In dit stuk zijn dat vrouwen die een trau ma hebben van de oorlog, het verlies van echtgenoot en kinderen, het wach ten op deportatie. Als je zo'n tragedie gaat spelen, is de keuze van de verta ling heel belangrijk. Wij zijn uitgeko men bij Judith Herzberg, omdat zij juist die vrouwelijke, menselijke kant heel erg in de taal legt." De vrouwen in het stuk zijn Hekabe (Reinhilde Dedeir, de zus van acteur Hekabe (Reinhilde Decleir) troost Andromache (Charlotte Vander- meersch). Waylon viel in een gat, speelde bij een top-40-band, op bruiloften en partijen en stortte zich in seks, drugs en rock-'n-roll. Uiteindelijk schreef hij zich in voor de tv-talentenjacht Holland's Got Talent. Hij was weer op de rit en richtte zich op de muziek van artiesten die hem inspireerden zoals Duffy, James Morrison en Ilse DeLange. Samen met de producers achter die sterren, Martin Terefe en Sacha Skar- bek, en sessiemusici schreef hij nummers. Het lukte Waylon weer om bij een groot label te tekenen: als eerste Nederlandse ar tiest bij het legendarische Motown. 'Rock soul', zo noemt Waylon zijn mu ziek. „Het heeft het ruige van een rock rollplaat, maar de intentie van een soul- plaat." Zijn nieuwe album Lucky night komt binnenkort uit en in Middelburg zul len er vele voorproefjes van te horen zijn. Waylon, vr. 26 augustus, Abdijplein Middelburg. Aanvang: 21.00 uur. Prijs: €22,50 (CJP/65+ €20,-) door Mischa Beckers Waylon foto Mathijs Hanenkamp Waylon, die op 26 augustus het programma van het festival- hart inluidt, is al een tijd een gevestigde ster in Nederland. Zijn debuut album Wicked ways verscheen in 2009, werd prompt 'goud' en leverde meerdere hitsingles op. Ook het buitenland maakte snel kennis met Waylon. Hij tourde langs de grootste hallen van Groot-Brittannië en Ierland als voorprogramma van Whitney Houston. De carrière van de zanger leest nu al als een spannend jongensboek. Als kind imi teerde hij de Amerikaanse countrylegende Waylon Jennings, naar wie hij zich ver noemde. Waylon ging country en America na maken en sleepte een platendeal bij EMI in de wacht. Jennings hoorde er van en nodigde de zanger uit om langs te ko men. Samen traden ze een aantal malen op, voordat Jennings plotseling overleed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 102