Het landschap is één grote speelplek zaterdag 20 augustus 2011 Met verbazing keek directeur Henk Schoute de afgelopen we ken naar de kaartverkoop voor het Zeeland Nazomerfestival. Die overtrof alle verwachtingen en geeft hem alle vertrou wen dat het opnieuw een geslaagd festival zal worden. door Rolf Bosboom Een maand voor het begin van de ze elfde editie waren er al vijfdui zend tickets verkocht, ruim twee keer zoveel als vorig jaar rond die tijd. Vergeefs heeft Schoute gezocht naar een duidelijke verklaring voor de fors ge groeide belangstelling. Het is in elk geval een duidelijk signaal dat Theaterproduc tiehuis Zeelandia met het Nazomerfesti val op de goede weg is. Schoute volgde in 2009 Ruud van Meijel op als directeur. Vorig jaar was de eerste editie die volledig onder zijn regie tot stand was gekomen. De kern van het festi val - vier locatievoorstellingen verspreid over de provincie - heeft hij zonder aarze len intact gelaten. In het festivalhart, het Abdijplein in Middelburg, is echter een duidelijke koerswijziging waarneembaar: meer aandacht voor jeugd, meer kleinere producties en meer voorstellingen ver spreid over de stad, die Schoute in haar geheel als festivalhart beschouwt. Maar de voornaamste verandering is toch de bredere programmering op het Abdij plein. „Zonder aan kwaliteit te willen in boeten, hebben we die een bredere di mensie willen geven", zegt Schoute. „Het festival is immers voor iedereen. Kom en geniet er dus van." Die insteek wierp vo rig jaar direct haar vruchten af De optre dens van met name Brigitte Kaandorp, Alain Clark en Freek de Jonge trokken een vol plein én werden hoog gewaar deerd door het publiek. De grotere toe loop en de betere zichtbaarheid van het evenement in de stad zorgden bovendien, meer dan voorheen, voor een echte festi valsfeer. Het Nazomerfestival lijkt daarmee zijn draagvlak te hebben vergroot. Voor Schoute is een wat populairdere muziek- programmering ook belangrijk om het fes tival financieel gezond te houden. De sub sidie die het festival krijgt is immers be stemd voor de locatievoorstellingen en niet voor het Abdijplein. „Het experi ment moet daarom niet in de muziek zit- colofon 11 e editie Zeeland Nazomerfestival 23 augustus t/m 3 september 2011 www.nazomerfestivai.nl Deze bijlage is een uitgave van de Provinciale Zeeuwse Courant en BN DeStem, in samenwer king met Zeeland Nazomerfestival Tekstbijdragen: Mischa Beckers, Roif Bosboom, Jan van Damme, René de Dreu en Ali Pankow Fotografie: lex de Meester e.a. Infographic: Willem Adriaansens Vormgeving: Kees Lammers en Leo Minnaard ten, maar in het theater. Het festival is de entourage daaromheen." Populaire na men dit jaar op het plein zijn onder ande ren Waylon en Milow. In de keuze van de locatievoorstellingen weerlegt het festival dit jaar de regelmatig geuite kritiek dat Zeeuws-Vlaanderen on derbedeeld wordt. Zowel de openings voorstelling Trojaanse vrouwen (op het voormalige veerplein in Perkpolder) als de komedie Toreadors (op het Heros-ter- rein in Sluiskil) wordt beneden de Wester- schelde opgevoerd. De andère twee loca tieproducties zijn Am Ziel (in het Badpa viljoen in Domburg) en Oom Wanja, in hofstede Hongersdijk nabij Wilhelmina- dorp. Ook na elf jaar is het reservoir aan ideeën voor theaterlocaties nog lang niet leeg. „Er zijn nog zoveel mooie locaties. Het Zeeuwse landschap is één grote speelplek. Volgens mij kun je daar nog heel lang mee doorgaan." Opvallend is dat dit jaar ook de recente reizende voorstellingen van Theaterpro ductiehuis Zeelandia - Mooie Anna, Ma- thilde en De Rietdekker - een reprise krij gen binnen het festival. De ingrijpende bezuinigingsoperatie bin nen de cultuursector laat ook Zeelandia niet ongemoeid. Het is onvermijdelijk dat het theaterproductiehuis het de komende jaren met minder subsidie van het Rijk zal moeten doen. Schoute zit echter aller minst bij de pakken neer. „Je kunt wel chagrijnig rondlopen, maar je kunt het ook omkeren en kijken: wat moeten we doen, hoe kunnen we de bakens verzet ten? Het interessante van de ontwikkelin gen is dat je wordt aangespoord om op een andere manier te denken." Hij bespeurt 'krokodillentranen' bij een deel van zijn collega's, die stellen dat de aangekondigde bezuinigingen direct het einde betekenen van hun festival. Dan heb je je té afhankelijk gemaakt van over heidsbijdragen, vindt Schoute. Hij ver trouwt erop nieuwe geldbronnen aan te boren en rekent onder meer, naar Ameri kaans voorbeeld, op mecenassen: vermo gende particulieren die het festival mede willen financieren. Ook wordt vanuit Vlaanderen de helpen de hand gereikt. De Vlaamse Vertegen woordiging heeft aangegeven bereid te zijn het Nazomerfestival te gaan onder steunen. „Daar ben ik heel blij mee", zegt Schoute. „Dit kan wel betekenen dat we in de toekomst ook eens een locatiepro ject in Vlaanderen doen. Dat is de conse quentie, maar je moet over grenzen heen kijken.'.' Het festival heeft al een traditie opge bouwd met een fors Vlaams aandeel in de crews en casts van de locatievoorstellin gen en in de programmering van het festi valhart. „Van de opening maken we dit jaar ook een echt Zeeuws/Vlaamse ge beurtenis. I Iet is mooi dat we, na alle dis- Henk Schoute, directeur van het Kom en geniet er dus van." Zeeland Nazomerfestival/Theaterproductiehuis Zeelandia: „Het festival is voor iedereen. foto Lex de Meester in deze bijlage Greet Verstraete als Kassandra in de voorstel ling Trojaanse vrouwen. foto Lex de Meester PAGINA 4 Trojaanse vrouwen: Muziek Mahler geeft eeuwenoude tragedie Euripi des opnieuw vorm PAGINA 6 Am Ziel: We strompelen alle maal de dood tegemoet PAGINA 8 Toreadors: Dropouts strijden als toreadors om de gunst van de toeschou wer PAGINA 10 Oom Wanja: De mensen lopen zich te pletter op zoek naar geluk PAGINA 13 Laura Jansen: Melancholie in een kleurige jas PAGINA 14 Programma-overzicht en prakti sche informatie PAGINA 17 Stervend Europa vooral voor de oren PAGINA 19 Droomtijd prikkelt de eigen fantasie PAGINA 21 Lekker gluren in huis van een ander PAGINA 23 Tim Knol: Vaders platenkast nog steeds als basis PAGINA 25 Reprises De Rietdekker, Mooie Anna en Mathilde: Ergens in de hersenpan is het paraat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 101