zwart op Pukkelpop Optimisme België is twijfelachtig buitenland 19 MEXICO Inhoud gesprek Breivik vrijgegeven FORMATIE Speculatie over nieuwe regering in oktober Aanvallen op zuiden Israël eisen zeker zeven levens KRA5.NL foto Harry Heuts/EPA Normaal hoor je op een festival al tijd muziek, nu alleen sirenes. Het terrein is verlaten, de meeste men sen zijn naar de camping of op weg naar huis." Ambulances rijden af en aan, heli kopters cirkelen boven het festival- tetrein. De hevig geschrokken pop liefhebbers proberen nog een beet je te schuilen onder delen aan stuk ken gereten tentdoek, terwijl ook na de storm de regen nog bij bak ken naar beneden blijft komen. Vrijwel allemaal zijn ze veel te zo mers gekleed voor zoveel natuurge weld. 's Middags nog stonden veel van hen in bikini of zwembroek naar hun favorieten te luisteren, maar na de storm wachten, ze bib berend en verkleumd op aanwij zingen. „We zijn erg geschrokken, dit is enorm heftig." Dat zei een woord voerder van de organisatie van mu ziekfestival Lowlands gisteravond in een reactie op het drama. Low lands begint vandaag en heeft veel acts op het programma die ook op het Belgische festival staan. „Ons medeleven gaat uit naar de slacht offers", aldus de zegsman. De orga nisatie had gisteravond overigens nog geen afzeggingen gehad van bands. OSLO - De Noorse politie gaf giste ren de inhoud vrij van twee tele foongesprekken die Anders Brei vik met de politie voerde terwijl hij op 22 juli een bloedbad aan richtte op het eiland Utoya. Hij stelde zich in het eerste voor als 'commandant van de Noorse anti communistische verzetsbeweging'. In het tweede zei hij een operatie te hebben volbracht voor de 'Euro pese Orde der Tempeliers'. Al in het eerste gesprek zei Breivik dat hij zich over wilde geven. Zijn ad vocaat zei dat Breivik op Utoya tien keer de politie belde. vrijdag 19 augustus 2011 EILAT - Het toeristische zuiden van Israël is gisteren opgeschrikt door drie aanslagen, die zeker zeven- le vens eisten. Bussen en auto's vorm den het doelwit van schijnbaar ge coördineerde acties ten noorden van Eilat aan de Rode Zee. Tiental len mensen raakten gewond. Terroristen namen vanuit een rij dende auto een bus met toeristen en militairen onder vuur, die op weg was van Beersheva naar Eilat. Israëlische veiligheidsbronnen meldden de dood van zeven aan vallers. Geen enkele organisatie eis te de verantwoordelijkheid op voor de acties, maar de Israëlische minister van Defensie Ehud Barak, zei dat 'Gaza' erachter zat. In de Gazastrook regeertde radicaal-isla mitische Harnas, 's Avonds vielen Israëlische gevechtsvliegtuigen Ha- masstrijders aan in de Gazastrook. Daarbij vielen zeker zes doden. Ruim 14 maanden na de par lementsverkiezingen komen acht partijen vandaag bijeen om over de vorming van een nieuwe regering voor België te praten. door onze correspondent Hans de Bruijn Na een onderbreking van bijna een maand wordt vandaag de Belgische kabinetsformatie her vat. Eind juli stuurde koning Al- bert II de politici op vakantie van wege 'de grote vermoeidheid van alle onderhandelaars en hun mede werkers'. Dat viel op, omdat hij de politici een dag eerder nog in zijn jaarrede ter gelegenheid van een nationale feestdag in ongebruike lijk ferme bewoordingen had ge maand om haast te maken. Maar de 'gedwongen' vakantie lijkt de onderhandelaars goed ge daan te hebben. Er wordt al voor zichtig gespeculeerd dat er wel licht begin oktober een nieuwe re gering in België gevormd zou kun nen zijn. Niet dat er redenen zijn voor zulk optimisme, want de echte onder handelingen moeten nog begin nen en de Vlaams-Waalse tegen stellingen lijken nog even groot als veertien maanden geleden, toen de formatie van start ging. Formateur Elio Di Rupo zit van middag voor het eerst om de tafel met de voorzitters van de acht par tijen met wie hij verder wil - de christendemocraten, liberalen, so cialisten en groenen van beide zij den van de taalgrens. Sinds vorig jaar september is er niet meer in zo'n brede samenstelling gepraat. De Franstalige liberalen lijken de grootste dwarsliggers. Hun partij in Brussel, de FDF, eist veel tege moetkomingen. De meer gematig de zusterpartij in Wallonië (MR) komt daardoor in een lastig par ket. FDF-voorzitter Olivier Main- gain is 'een beetje een cactus in de broek' van MR-voorzitter Charles Michel, aldus commentatoren. Pas als de Franstaligen toegevin gen doen, kan gesproken worden over de écht belangrijke zaken, zo als de 18 miljard aan bezuiniging gen die nodig zijn om aan de EU-regels te voldoen. Economisch lijkt er weinig aan de hand met België: de groei behoort tot de hoogste van de eurozone. Schijn bedriegt echter. Het komt vooral omdat door de politieke impasse het afgelopen jaar bezuinigingen zijn uitgebleven en de Belgen dus meer te besteden hadden. Dat kan niet blijven duren bij een staatsschuld van bijna 100 procent van het BBP, meer dan Spanje. De financiële markten hebben België al langer in het vizier, en dreigen met verlaging van de kredietwaar digheid van het land. Wat daarvan de gevolgen kunnen zijn, hebben we de afgelopen weken kunnen zien in zuidelijk Europa. Volgens ingewijden moet er alleen in 2012 al voor 7,5 miljard extra bezuinigd worden. Dat zou eigenlijk een nieuwe rege- ring-Di Rupo moeten doen. De missionair premier Yves Leterme heeft Di Rupo echter al laten we ten zelf een bezuinigingsplan te zullen maken als de partijen het begin oktober nog steeds niet eens zijn over een nieuwe regering. Er moet iets gebeuren, want als Di Rupo straks toch mislukt, begint het hele formatiecircus weer van voren af aan. Dat zal het vertrou wen van de financiële markten zé ker niet vergroten. De grote ontbrekende vandaag is de Vlaams-nationalistische N-VA van Bart De Wever, de grootste Vlaamse partij, die in juli afhaakte omdat zij de voorstellen van de Waalse socialist Di Rupo onaan vaardbaar vond. De N-VA vond ze zelfs geen basis om over te praten. De onderhande lingen werden toch mogelijk om dat de Vlaamse christendemocrati sche CD&V, die een jaar lang had geroepen nóóit zonder N-VA in een regering met de Franstaligen te gaan zitten, van gedachten ver anderde. Voorzitter Wouter Beke heeft nog steeds problemen met de voorstellen van Di Rupo, maar zal proberen er toch het maximale voor Vlaanderen uit te slepen. Want het hoofdthema is onveran derd: de Vlamingen eisen de split sing van het tweetalige kiesdistrict Brussel-Halle-Vilvoorde, die Vla mingen en Franstaligen al jaren verdeelt, voordat over iets anders gesproken kan worden. Als Wou ter Beke dat weggeeft, neemt nie mand hem nog serieus en zal de N-VA daar alleen maar garen bij spinnen. Formateur Elio di Rupo foto ANP Nergens voordeliger! Boek nu! 100% ver' ■trekgarantiel 16-/18-/23-daagse rondreizen Kleurrijk MEXICO Grand Tour MEXICO Slechts 2 vertrekdata, WEG=PECH! Nil tot wel €80 in prijs verlaagd! Vertrek: van 19/9/2011 t/m 31/3/2012 met o.a. Cancün, Tulum, Flores, Tikal, Antigua, San Cristobal, Palenque, Mérida en Chichén Itza incl. vlucht, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/36138 Vertrek: van 7/11/2011 t/m 31/3/2012 met o.a. Guadalajara, Morelia, Mexico City, Puebla, Oaxaca, San Cristobal, Palenque en Chichén Itza incl. vlucht, NL-sprekènde reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/36375 Vertrek: 10/9 en 15/10 met o.a. Chichén Itza, Mérida, Puebla, Mexico City, Oaxaca, San Cristobal, Palenque, Flores en Tikal incl. vlucht, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/36315 waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15 cpm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van Arke of Js-rCIZBI)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9