61 binnenland 'PVV mag pers vragen om privégegevens' Verzetsfotograaf Charles Breijer (96) SUPER LASTMINUTES Verjaring geldt niet langer als grond om asbestdaims af te wijzen €P Corendon Man dwingt met wapen autorit af BEVEILIGING Opstelten: praktijk is toelaatbaar Groet 535 €4491 €5991 023-751 06 06 vrijdag 19 augustus 2011 Minister Opstelten (Justitie) vindt het 'niet onzuiver' dat de PW privégegevens van jour nalisten opvraagt. Volgens minister speelt partij gegevens alleen maar door. Journalistenbond noemt han delwijze in strijd met de wet. DEN HAAG - Minister Ivo Opstelten (Justitie) heeft er geen bezwaar te gen dat de PW privégegevens van journalisten opvraagt voor beveili gingsdoeleinden. „Dat mag. De in formatie wordt door de beveili gingsdiensten gebruikt om te be oordelen of iemand een bijeen komst mag bijwonen", aldus Op stelten desgevraagd. De PW vraagt aan journalisten die persconferenties van de partij willen bezoeken, onder andere om hun Burgerservicenummer (BSN). Deze gegevens worden doorgege ven aan de Nationale Coördinator Terrorismebestrijding (NCTb) en de DKDB, die verantwoordelijk zijn voor de beveiliging van Geert Wilders. De PW-leider wordt al jaren bedreigd en daarom perma nent beveiligd. Onderzoeker Marten Voulon van IT-recht aan de Universiteit van Amsterdam en BSN-deskundige liet eerder al weten dat het opvra gen van het BSN alleen mag als het echt noodzakelijk is, bijvoor beeld in geval van acute dreiging. Dat een politieke partij de gege vens opvraagt is volgens hem hele maal verboden. Volgens Opstelten is het evenwel 'niet onzuiver' dat de PW de gege vens opvraagt namens de DKDB. „Het lijkt me geen vreemde gang van zaken. De partij geeft de infor matie rechtstreeks door en doet er verder niets mee." Volgens de WD-bewindsman heeft de PW geen toegang tot de informatie die in het burgerservice nummer ligt opgeslagen. „Alleen de beveiliging kan dat inzien." Hij 'gaat ervan uit' dat de PW de pri- vé-informatie van verslaggevers niet bewaart. „De diensten staan ervoor dat die gegevens vernietigd worden." De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) weerspreekt dat het verzamelen van de privége gevens toegestaan is. Volgens de beroepsorganisatie handelt de par tij in strijd met de wet. Zij advi seert journalisten 'zeer terughou dend' te zijn met het verstrekken van privégegevens. De Parlemen taire Persvereniging wil een ge sprek met Opstelten over het af staan van privégegevens. ZAANDAM - Een gewapende man bezorgde gisteren rond 4.00 uur een 45-jarige vrouw de schrik van haar leven door bij het Centraal Station in Hoorn plots bij haar ach terin de auto te stappen. Hij dwong haar met een vuurwapen naar Zaandam te rijden. Eerst moest ze naar station Kersenboo- gerd rijden in Hoorn, maar daarna wilde hij verder naar Zaandam. Daar aangekomen stapte hij rond 4.30 uur uit bij het station en nam de telefoon van de vrouw mee. HILVERSUM - Fotograaf en verzets strijder Charles Breijer is donder dagochtend in zijn woonplaats Hil versum overleden. Hij is 96 jaar oud geworden. Dat maakte het Ne derlands Fotomuseum bekend. Breijer is onder meer bekend door foto's van het Verzet die hij maak te als lid van De Ondergedoken Ca mera. Deze groep Amsterdamse fo tografen legde het laatste jaar van de Duitse bezettingstijd in de 1\veede Wereldoorlog vast. Breijer maakte zo'n 260 afbeeldin gen, deels vanuit zijn fietstas waar in hij zijn camera had verstopt. Di rect na de inval van de Duitsers gold een strenge perscensuur. Jour nalisten moesten zich inschrijven bij het zogeheten Persgilde. Breijer gaf hieraan gehoor omdat hij wil de doorwerken en zo een dekman tel had voor zijn verzetsactivitei ten. Zo fotografeerde hij als een van de weinigen de afsluiting van de joodse wijk in Amsterdam. Na de oorlog verbleef hij van 1947 tot 1953 in Indonesië, waar hij ge tuige was van de dekolonisatie. Hij wilde bijdragen aan de opbouw van een zelfstandige Indonesische staat. Breijer werkte voor het rege ringsfilmbedrijf Multifilm-Batavia en later als zelfstandige voor de nieuwe regering in Indonesië. Hij maakte in het Aziatische land ook een paar duizend foto's, die van grote historische waarde zijn om dat ze de gespannen sfeer tonen wamiHmmmmmmmiBimm BUSSLOO - Prinses Maxima maakt een buiging naar het publiek bij de start van het Xnoizz Flevo Festival in Bussloo. Dat gebeurde gisteren toen zij over het terrein werd rond geleid door met directeur Marten IJmker (I) en programma-coördina tor Friso Mout. Het tot en met zon dag durende christelijk muziekfesti val is georganiseerd door Youth for Christ in samenwerking met de Pro testantse Kerk en de EO. Het pro gramma vermeldt behalve muziek ook cabaret, kunst en workshops. De Christenunie zal tijdens het eve- I lassos - Vakantiepark luxe appartementen (tot 5 pers.) volledig ingenchte keuken groot zwembad Armar Family Suite 700 meter van het strand 2 a la carte restaurants 3 zwembaden (1 met glijbaan) L' Ambiance Resort hoofd- en a la carte restaurant diverse bars gebouwd tussen de ruïnes Scanway Bay View 100 meter van het pnvéstrand zwembad met waterglijbaan diverse bars Venosa Beach 3 a la carte restaurants 3 zwembaden apnl 2011 geopend extra week €445 VLIEGVAKANTIES u'.ï Prijzen zijn gebaseerd op 2 pers. bezetting voor 8 dagen per persoon exclusief evt. toeslagen. Druk- en zetfouten voorbehouden. ARNHEM/GOOR - Wie meent recht te hebben op schadevergoeding na jarenlange blootstelling aan asbest met longvlieskanker tot gevolg, kan niet meer afgescheept worden met verjaring als argument. Dat is een gevolg van een uitspraak van het gerechtshof in Arnhem, die een eerder oordeel van de rechter in Almelo vernietigt. 'Asbest-advocaat' Bob Ruers span de een proefproces aan namens de weduwnaar van asbestslachtoffer Riekie Paskamp uit Azelo, die ze ven jaar geleden overleed aan kan ker. Ze groeide op op een boerde rij waarvan het erf verhard was met afval van het Goorse asbestver- werkende fabriek Eternit, dat tot begin jaren zeventig gratis asbest- puin aan veel boeren in de buurt beschikbaar stelde. De rechter oordeelde dat de nabe staanden niet-ontvankelijk waren omdat de zaak was verjaard. Maar het hof oordeelt nu dat Eternit ook nadat het gestopt was met het leveren van het afval de afnemers had moeten informeren over de schadelijkheid. Eind jaren zestig was immers duidelijk dat asbest een gevaarlijk goedje was. De nabestaanden van Paskamp krijgen nu 50.000 euro schadever goeding. Ruers spreekt van een 'doorbraak', het probleem school volgens hem in de latentietijd (de tijd tussen blootstelling aan asbest en het ontstaan van de kanker) van gemiddeld veertig jaar. De ver jaringstermijn is dertig jaar. Daar door maakten de meeste slachtof fers bij de rechter geen kans op schadevergoeding. Volgens Ruers maken nu ook bouwvakkers, isoleerders en haven arbeiders meer kans bij de rechter. „En particulieren, want tot 1994 zijn er ook aan hen massaal pro ducten van Eternit verkocht zon der dat er gewaarschuwd werd." Ër overlijden in Nederland per jaar vijfhonderd mensen aan long vlieskanker. Volgens Ruers is as best altijd de oorzaak van deze ziekte. „Zelfs een blootstelling aan asbest gedurende één dag kan al longvlieskanker veroorzaken." Eternit betaalt al zonder dat er een rechter aan te pas komt een scha devergoeding aan asbestslachtof fers binnen de gemeente Hof van Twente, mits die nog leven. Vol gens Ruers kunnen nu ook zieke mensen wier werkgever niet meer bestaat, schade claimen door Eter nit als leverancier aansprakelijk stellen. „En de uitspraak van het gerechtshof kan ook gevolgen heb ben voor zaken over andere stof fen die mensen ziek kunnen ma ken. Ik denk dan aan tabak."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6