'Een stervende laat je niet achter, dat zegt iedereen' Eis vier jaar gevangenisstraf in zedenzaak Den Bommel binnenland 15 Wetboek: hulp moet als dat maar enigszins kan PW'er weg na ongeluk door rijden met slok op Condoleances vrijdag 19 augustus 2011 Wat te doen met een gewonde? Zorg voor veiligheid: zodat er niet nog meer slachtoffers vallen. Plaats bijvoorbeeld een gevarendrie hoek bij een auto, probeer er achter te komen wat er is gebeurd en verplaats het slachtoffer desnoods naar een veiligere plek. Beoordeel de toestand van het slachtoffer: bewusteloos heid of abnormale ademhaling kunnen levensgevaar beteke nen, net als brandwonden, hevige bloedingen, pijn op de borst of een beroerte. Er is dan onmiddellijk hulp nodig. Bel 112: als iemand ernstig. Wie zelf eerste hulp kan verlenen, kan het beste daar mee beginnen en een ander laten bellen. Verleen verdere eerste hulp: voor zover iemand dat kan. Instructies staan op de website van het Rode Kruis, dat tevens EHBO-cursussen aanbiedt. bron het Nederlandse Rode Kruis Drie NS-medewerkers lie ten een vrouw alleen ster ven langs het spoor. „Dat ze elkaar niet op het rechte pad hebben gehouden, is zorgelijk." door Mayke Calis en Marjolijn de Cocq Het lichaam van de vrouw was zo toegeta keld, zegt de NS-woord- voerder, dat mensen zouden kunnen denken: 'Ik draai me even om want ik kan dit niet aanzien'. Het was 7 augustus tegen midder nacht toen de conducteur en ma chinisten haar vonden langs het spoor bij Amsterdam. Zwaar ge wond, mogelijk na een poging tot zelfdoding. Ze belden een ambu lance, maar wachtten de komst er van niet af. Ze stapten op de trein en vervolgden hun dienst. De vrouw stierf alleen. De Nederland se Spoorwegen hield het stil, tot een klokkenluider naar de krant stapte. „Een volstrekt onbegrijpe lijk incident", zegt hoogleraar so ciologie Jan Willem Duyvendak. „Ieder weldenkend mens zal zeg gen dat je erbij moet blijven. Dat zal 99,9 procent van de burgers die je het vraagt antwoorden." Ook Evelien Tonkens, die aan de Universiteit van Amsterdam de bij zondere leerstoel Actief Burger schap bekleedt, noemt het een ele mentaire norm: een stervende laat je niet alleen. „Dat is een hele basa le medemenselijkheid. Ook al kun je er niks aan doen, ook al is het gruwelijk om aan te zien." Voor het Korps landelijke politie diensten (KLPD) waren de NS-me- dewerkers tijdelijk verdachten van een misdrijf Maar omdat uit sec tie bleek dat.de vrouw hoe dan ook zou zijn overleden, is de ver denking opgeheven. „Haar dood kon hen niet worden aangerekend, omdat zij korte tijd nadat de trein was doorgereden stierf', aldus een woordvoerder van het KLPD. Volgens massapsycholoog Hans van de Sande leidt het grote aantal mensen dat zich voor treinen werpt ertoe machinisten verhar den. De meesten kunnen dat zo'n vier keer aan eer ze arbeidsonge schikt raken. „Ze maken het vaak mee. En ze hebben een gruwelijke hekel aan mensen die hen gebrui ken om een eind te maken aan hun leven. Als je dan besluit om weg te gaan is dat misschien niet piëteitsvol, maar ook niet hele maal onbegrijpelijk." Een machinist die merkt dat hij met zijn trein iemand raakte moet volgens het NS-protocol stoppen en gaan kijken. Een stoffelijk over schot moet worden afgedekt, hulp diensten worden altijd ingescha keld. In dit geval wist een eerste machinist niet zeker of hij iemand had aangereden, maar meldde zijn twijfels wel meteen. Daarop is de machinist van een volgende goede rentrein gestopt en heeft vastge steld dat er inderdaad een vrouw naast het spoor lag. Omdat deze machinist alleen op de trein zat, is ook hij na overleg doorgereden. Toen waren de machinisten en conducteur van de volgende trein, een passagierstrein, aan zet. Met z'n drieën, benadrukt socioloog Duyvendak. „Er zijn allemaal din gen waar je in kunt verharden, maar het achterlaten van een zwaargewond mens valt daar niet onder. Het gaat hier niet om ie mand die zich onbespied waant en denkt: 'ik durf dit niet' of'ik heb hier geen zin in'. Dat ze elkaar niet op het rechte pad hebben ge houden, is zorgelijk." Of de medewerkers juist hebben gehandeld, wordt door de NS on derzocht. In het protocol staat vol gens een woordvoerder niets over het achterlaten van gewonden, al sluit ze niet uit dat dat nu wordt aangepast. „Wij maken 250 keer per jaar mee dat iemand voor de trein springt en alle gevallen zijn anders. Personeel maakt ter plekke een afweging." Hoogleraar Ton kens bepleit een richtlijn voor dit soort situaties. Want de consterna tie moet groot geweest zijn bij de NS-medewerkers, stelt zij zich voor, ze moesten snel beslissen. „Ik weet niet in hoeverre het stuk spoor ook heeft meegespeeld. 'O jee, over drie minuten komt de vol gende trein. We mogen niet nog meer vertraging oplopen en we kunnen hier verder ook niets meer doen.' Dan doorrijden is niet fraai, maar je kunt je er wel iets bij voorstellen zonder dat je meteen zegt dat het hufters zijn." den haag - Volgens artikel 450 van het Wetboek van Strafrecht moet iemand die getuige is van een persoon in levensgevaar die persoon helpen, mits dat redelijker wijs van hem verwacht kan wor den. Hij moet dus bijvoorbeeld wel hulp kunnen verlenen of ie mand bellen die kan helpen. Als hij iets had kunnen doen, maar dat nalaat en de hulpbehoe vende sterft, kan hij gestraft wor den met een hechtenis van ten hoogste drie maanden of een geld boete. Deze conclusie kan volgens een woordvoerder van de KLPD al tijd pas na een onderzoek worden getrokken. FNV Spoor liet gisteren weten dat het wil dat de Nederlandse Spoor wegen (NS) goed uitzoekt wat er precies is gebeurd rond het inci dent waarbij de drie NS-medewer- kers de gewonde vrouw hebben achtergelaten naast het spoor. De NS was al met een intern on derzoek begonnen en voert ge sprekken met het drietal. De mede werkers zijn niet geschorst maar 'vrijgesteld van dienst' voor het on derzoek en verwerking van het in cident. den haag - Auke Zijlstra volgt de opgestapte Europarlementariër Daniel van der Stoep op, zo heeft PW-leider Geert Wilders gisteren besloten. Van der Stoep (30) kondigde woensdagavond zijn vertrek aan. Hij veroorzaakte eerder die dag in Den Haag een aanrijding nadat hij met met vijf keer meer alcohol dan toegestaan in de auto stapte. Volgens de politie had Van der Stoep niet door dat het verkeer voor hem op de Raamweg stil stond en reed hij vermoedelijk zonder te remmen op de auto voor hem. Die auto knalde vervol gens weer op de auto daarvoor. Van der Stoep stelde zijn zetel in het Europees Parlement ter be schikking, omdat hij vindt dat hij zichzelf heeft gediskwalificeerd als parlementariër. „Iemand die het voorrecht heeft om het Nederland se volk te mogen vertegenwoordi gen, dient dit soort gedrag niet te vertonen", verklaarde hij. De PW'er trok eerder de aan dacht toen hij via T\vitter zijn vriendin ten huwelijk vroeg en la ter meldde dat de verloving was verbroken. Ook twitterde hij dat hij een medewerker op staande voet ontsloeg, omdat die daags na dat Van der Stoep brak met zijn verloofde het nodig vond het bed te delen met de vrouw. amsterdam - Ajax-supporters be tuigen hun medeleven na de dood van Sven Westendorp (41), promi nent lid van de harde kern van de voetbalclub. Woensdag stierf de Amsterdammer in het ziekenhuis. Op de website AFCA.nl waren gis teren ruim 500 reacties achtergela ten. Westendorp leidde ticketbu reau Ticket Unlimited. Hij is vori ge week vrijdag neergeschoten. Aanhoudende DROOGTE veroorzaakt een CATASTROFE in Oost-Afrika. Vooral VLUCHTELINGEN in de regio hebben het zwaar te verduren. Met uw steun kunnen wij NOODHULP bieden in ETHIOPIË, KENIA en SOMALIË. Steun onze noodhulpactie door uw gift over te maken o.v.v. 'Oost-Afrika'. rotterdam - De officier van justi tie bij de rechtbank in Rotterdam heeft gisteren vier jaar gevangenis straf geëist waarvan een jaar voor waardelijk met een proeftijd van acht jaar tegen een 46-jarige man uit Den Bommel wegens het ple gen van ontucht met twee jongens van 8 en 12 jaar en het bezit, ver spreiden en uitwisselen van kin derporno. De opsporingsautoriteiten kregen de verdachte in het vizier door beelden van het jongste slachtof fer. Die werden aangetroffen in het onderzoek in de Amsterdamse zedenzaak rond Robert M. Op een van de foto's was een raam van een kerkgebouw te zien. Onderzoek leidde naar de kerk van Den Bommel (gemeente Oost- flakkee). De verdachte woonde te genover dit bedehuis. Hij was al 20 jaar werkzaam als professionele jeugdhulpverlener in de regio Rijn mond. Er zijn geen aanwijzingen dat hij zich ook in die functie schuldig heeft gemaakt aan mis bruik. De man heeft de ten laste gelegde feiten bekend. De 8-jarige jongen was als pleeg kind in 2007 in het gezin van de verdachte geplaatst door Jeugd zorg. Het kind was toentertijd 5 jaar. De voornaam van de jongen was ook de naam van een be standsmap op de harde schijf van de computer van Robert M. De verdachte leerde het oudste slachtoffer kennen via een duikver- eniging. Hij was daar jeugdinstruc- teur. De man zou ruim een jaar een seksuele relatie hebben gehad met de jongen. De verdachte was als ouder ook actief bij een voetbal vereniging. Hij maakte daar en op de duikclub stiekem foto's en film pjes van kinderen onder de douche.en in de kleedkamer. Vol gens de officier zijn de afgebeelde kinderen onherkenbaar en niet te identificeren. De politie hield de man in februari aan. Op onder meer laptops, computers, tele foons en dvd's van hem werden ruim 85.000 foto's en ruim 7000 films met kinderporno gevonden. Het OM wil dat het de man wordt verboden om zowel als professio neel als vrijwilliger met minderjari ge kinderen te werken. Ook wil justitie dat hij zich tijdens zijn proeftijd onder behandeling stelt. De rechtbank doet op 1 september uit spraak. Afstemming heeft plaatsgevonden met Tear. IjjjpOKASHUU' ZOA Woord >f-Daad giro 2500, Andijk giro 550, Apeldoorn giro 132, Zwolle giro 733, Gorinchem www.dortas.nlwww.zoa.nl www.redeenkind.nl www.woordendaod.nl 6jjXJ' UUAL'J'j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5