Donkere wolken boven buitenbaden 21 zeeland GroenLinks: 'Thermphos vertraagt investeringen met procedures' Streekproduct PZC vrijdag De krant 6 weken voor 18 euro! BUITENBADEN De slechte zomer heeft er bij nagenoeg alle dertien Zeeuwse buitenbaden flink ingehakt. Aan sommige kassa's daalde het aantal bezoekers met de helft. Buitenbaden in Zeeland vrijdag 19 augustus 2011 door Ondine van der Vleuten Onkruid is een plant die groeit op een plek waar je hem niet wil hebben. Aan die definitie moest ik denken toen in de krant een bericht ver scheen over de knolcyperus of aardamandel. Een pest voor de boeren in Reimerswaal en Schou- wen-Duiveland, waar 31 percelen besmet zijn. Aardamandelen! Had ik daar niet nog een zakje van liggen, ergens in de appelkist? Even later had ik het zakje in mijn handen. Een herinnering, aan een stedentripje naar Valen cia. Daar kocht ik de zakjes chufa - zoals de aardamandel daar ge noemd wordt - aan een soort ijs cokarretje. Alleen verkochten ze er geen ijs, maar gekoelde horchata de chufa, een soort amandelmelk. Het deed me denken aan de orgea- de (amandelsiroop) die Antillia- nen zo graag drinken. De verkoopster hield niet op het drankje te prijzen: goed voor sui kerzieken! Tegen winderigheid, koliek, diarree en indigestie! Dorstlessend, bevordert de spijs- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nltholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 vertering! Zuiverend! Vol onverza digde vetzuren, ijzer en minera len! En lekker bovendien! In het vliegtuig probeerde ik mijn reisgezelschap te laten meegenie ten van de twee liter die ik mee zeulde, terwijl ik de loftuitingen herhaalde van de chufa-verkoop- ster. Een enkeling probeerde be leefd een slokje, de rest mocht ik zelf opdrinken. Klotsend van de horchata keerde ik op de Zeeuwse bodem terug. Wie had durven dro men dat die exotische aardaman del ook in Zeeland neergestreken was? Aardamandelen! Geliefd bij de Egyptische farao's, die de knolle tjes meenamen in hun graftom bes. Verguisd in Zeeland als hard nekkig onkruid in de teelt van aardappels, mais en gladiolen! Maar wellicht is van de nood een deugd te maken. Aardamandel- melk, als typisch streekproduct Ik zie de zakjes al liggen, in die stalletjes aan de weg, en de hor- chata-karretjes al staan, aan de stranden. Moeten we alleen nog een Zeeuwse naam verzinnen. Hrond-neutjes, misschien? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC. of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie aan. door Ondine van der Vleuten Zwembad Den Inkel in Kruiningen doet nor maal gesproken het binnenbad begin juli op slot. In de zomer kan alleen buiten gezwommen worden. Maar dit jaar zagen ze bij Den Inkel aan het begin van het seizoen de bui al hangen: elke dag regen, lage temperaturen - niet echt buitenbadweer. Het binnen bad werd haastig weer geopend. Zeeuwse buitenbaden zonder bin nenbad hadden die keus niet. Zuchtend incasseerden ze hun ver lies: twintig, dertig procent min der bezoekers. De vijf buitenba den in de gemeente Terneuzen ver kochten zelfs ongeveer de helft minder entreekaartjes. Dat weer houdt de gemeente er overigens niet van komend jaar flink te inves teren in onderhoud, laat een woordvoerder weten. Zwembad Juliana in Arnemuiden moet dit jaar rekening houden met zo'n 4000 euro minder in komsten. Die mag de gemeente bij leggen, op de 160.000 die er jaar lijks nodig zijn om het zwembad draaiende te houden, zegt Kees Sanders van de gemeente Middel burg, die het buitenbad exploi teert. „Dat zullen we de gemeente raad moeten melden. Vorig jaar heeft het buitenbad al op de nomi natie gestaan om wegbezuinigd te worden. Toen is dat niet doorge gaan, maar als het aantal bezoe kers verder daalt... Er komt op twee kilometer afstand nu ook nog een zwembad, op camping De Witte Raaf. Dan kun je wel na gaan dat er vragen gesteld zullen worden in de gemeenteraad." Ook in Tholen zal de gemeente raad zich deze herfst buigen over de toekomst van de twee buitenba den Haestinge en De Spetter. Alle opties staan nog open, laat een woordvoerder weten. Eén op de tien buitenbaden wordt met sluiting bedreigd, meldt het Nationaal Platform Zwembaden (NPZ). Zonder gemeentelijke sub sidies redden ze het niet: zo'n 35 procent van de inkomsten bestaat uit een gemeentelijke bijdrage, zegt directeur Ronald ter Hoeven van NPZ. De rest komt van entree gelden, sponsorcontracten, dona ties en verhuur aan derden zoals zweminstructeurs. Er valt op het gebied van in komsten en uitgaven nog wel wat te winnen. Ter Hoe ven: „Maar meestal wordt daar pas goed over nagedacht als de sluiting al aangekondigd is. Wij denken graag mee over oplossingen. Het bedrijfsleven wil bijvoorbeeld vaak wel bijdragen. Zeker in toeris tische gebieden. En zo zijn er wel meer partijen die belang hebben bij een goed zwembad." Het Wissebad in Wissenkerke laat in ieder geval geen geld liggen. Naast de gemeentelijke subsidie zijn er inkomsten uit sponsoring door het bedrijfsleven en van do nateurs; het schoonmaken gebeurt via de sociale werkplaats van de ge meente en het water wordt ver warmd met afvalhout van de ge- meente Noord-Beveland. Toch is er een brief naar de gemeente ge stuurd met de mededeling dat het bad dit jaar vanwege de tegenval lende bezoekersaantallen niet kos tendekkend kan draaien. „We ho pen o'p een kleine handreiking van de gemeente", zegt bestuurs lid Koos Meulenberg-Op 't Hof van Stichting 't Wissebad. Het koele zomerweer is volgens de beheerders van buitenbaden niet de enige oorzaak van de dalende bezoekerscijfers. Ze noemen con currentie van andere attracties, zo als binnenspeelplaatsen; de min der sportieve jeugd; een toene mend aantal (werkende) moeders, dat hun kroost bij de buitenschool se opvang parkeert. En wellicht het comfort van de tropische zwemparadijzen. Tussen alle verhalen over bui tenbaden die amper het hoofd boven water weten te houden, steekt dat van De gj Goudvijver in het Walcherse Serooskerke positief af „We ver wachten dit jaar zo'n tweeduizend bezoekers meer te trekken dan in 2010", zegt manager Robert Sneek optimistisch. Sneek, die dit jaar voor het eerst aantrad bij De Q Zwembad Juliana De Goudvijver Q De Spetter Q Haestinge Wissebad DeStellepias Den Inkei Q Elderschans Openluchtbad 't Plaatje Openluchtbad Koewacht Sportcentrum Vliegende Vaart O Openluchtbad Zaamslag Openluchtbad Sas van Gent door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Fosforfabriek Thermphos in Vlissingen-Oost voert juridische procedures tegen de provincie Zeeland om tijd te rekken en zo investeringen uit te stellen. Dat zegt Leen Harpe, Sta tenlid voor GroenLinks. „Thermphos schopt behoorlijk aan tegen dwangsombeschikkin gen en vergunningen", zegt Harpe. GroenLinks heeft vragen gesteld aan het dagelijks provinciebestuur over de houding van Thermphos. „Het bedrijf blijkt het volstrekt niet eens te zijn met de provincie, terwijl steeds de indruk werd ge wekt dat de neuzen dezelfde kant op stonden." De provincie wil de fosforfabriek beboeten voor het overschrijden van de normen voor de uitstoot van ammoniak, zware metalen en dioxine. Volgende week dient een kort geding over een dwangsom die de provincie heeft opgelegd voor overschrijding van de nor men voor de lozing van fosfor en zware metalen op het water. Thermphos bestrijdt dat het be drijf vertragingstactieken toepast. „Wij gebruiken ons grondrecht om een dwangsom aan te vechten. Daarnaast zetten we natuurlijk al les op alles om onder de norm voor uitstoot van dioxine te blij ven", zegt woordvoerder Maurice Piek. „Thermphos zou voor wat be treft de bedrijfsvoering geen knip voor de neus waard zijn als het be drijf die dwangsommen niet zou aanvechten." Harpe zegt gehoord te hebben dat S Thermphos recent opnieuw de normen heeft overschreden. „Dat is mij toevertrouwd." De provincie wil die bewering bevestigen noch ontkennen. Er zijn wel metingen naar de uitstoot van dioxine ge daan, vertelt een ambtenaar, maar de resultaten van die metingen worden nog niet naar buiten ge- bracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2