gebeurde er 20 II Vandaag precies twintig jaar geleden pleegden communistische hard liners een staatsgreep in een poging de voormalige Sovjet-Unie bij el kaar te houden. Hun opzet mislukte jammerlijk, het land viel uiteen. Hoe staan de republieken er nu voor? Een rondgang. vrijdag 19 augustus 2011 door Joost Bosman 14. Kirgizië Kende na 1991 het liberaalste kli- maat van alle Sovjet-republieken in de regio, wat ook weer leidde tot sociaal-politieke onrust. Beleef de sindsdien twee keer een geweld- dadige machtsovername. Heeft te kampen met etnische spanningen (vooral tussen Kirgiezen en Oezbe- ken). Die leidden in 2010 tot hon derden doden in de stad Osj. Op 20 augustus 1991 zou den de republieken van de voormalige Sov jet-Unie een nieuw unieverdrag tekenen. Dat moest de individuele republieken meer auto nomie geven. Haviken binnen de Communistische Partij vreesden echter dat de overeenkomst het ein de zou betekenen van de Sov jet-Unie als land. Temeer omdat in de voorgaande jaren onder meer de Baltische staten en Georgië al hun onafhankelijkheid van de Sov jet-Unie hadden uitgeroepen. In een poging het tij te keren, pleegde een Comité van Nationale Red ding - waarin onder meer de vice- president, de premier en de KGB-chef - daags voor onderteke ning van het unieverdrag een staatsgreep. Het comité verklaarde dat Sovjet-leider Michaïl Gor- batsjov (op dat moment op vakan tie op De Krim) ernstig ziek was ge worden en niet langer kon regeren. De staatsgreep leidde vrijwel direct tot hevig verzet onder de bevol king en in Moskou vielen er drie doden. De opstand tegen het comité kreeg op dag één al een krachtige impuls van Boris Jeltsin. De net nieuwge- kozen president van de republiek Rusland, veegde vanaf een tank in een felle verklaring de vloer aan met de coupplegers. Toen ook nog het leger op de valreep afzag van een aanval op het Russische parle mentsgebouw en de republieken weigerden de nieuwe regering te er kennen, zagen de coupplegers na drie dagen in dat hun actie kans loos was. Ze hadden het tegenovergestelde bereikt van wat ze wilden: de Com munistische Partij werd verboden, de republieken verklaarden zich al lemaal onafhankelijk en de Sov jet-Unie hield eind 1991 de facto op te bestaan. 15. Tadzjikistan Raakte in 1992 in een korte maar heftige burgeroorlog verwikkeld. Een van de armste landen van de voormalige Sovjet-Unie. Honderd duizenden Tadzjieken zoeken werk in Rusland. Heeft autoritair en corrupt regime en kampt met is lamitische rebellen die vanuit Af ghanistan binnenvallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11