io uiteenvallen sovjet-unie vrijdag 19 augustus 2011 Back in the 2. Litouwen Riep in 1990 als eerste van de voor malige Sovjet-republieken de onaf hankelijkheid uit. Is inmiddels lid van NAVO en EU. Kende een moei zame overgang van planeconomie naar vrije markt, maar is nu één van de snelst groeiende economie ën van de EU. 3. Letland Krakende overgang na 1991. Kon zich toch in 2004 bij de EU aanslui ten. Economie groeide tussen 2004 en 2007 met 50 procent. In 2008 hard geraakt door financiële crisis. Had vorig jaar hoogste werkloos heid van EU (22,5 procent). Ligt steeds overhoop met Russische minderheid en dus met Rusland. 4. Estland Evenals andere Baltische staten ookf in 2004 EU-lid geworden. Kreeg daardoor te maken met een enor me investeringsgolf maar werd eveneens hard getroffen door crisis I van 2008. Werd beloond voor de harde economische maatregelen met de toetreding tot de eurozone. Als enige van de Baltische staten. zie onze website:buitenland Boris Jeltsin klom tijdens de coup in 1991 op een tank 11. Toerkmenistan Een van de meest geïsoleerde lan den ter wereld. Zuchtte tot eind 2006 onder de knoet van de totaal verknipte president Saparmoerat Nijazov, die een ongekende per soonlijkheidscultus rond zichzelf creëerde. Bevolking leeft in abjecte armoede, ondanks het feit dat het land over grote hoeveelheden gas beschikt. 12. Oezbekistan Bloedige dictatuur, al sinds 1989 met ijzeren vuist geleid door pre sident Islam Karimov. Heeft een inktzwarte reputatie op het ge bied van mensenrechten en kent duizenden politieke gevangenen. Uiterst corrupt regime dat alle lu cratieve economische sectoren in handen houdt van de eigen en tourage. 13. Kazachstan Profiteert flink van de olie- en gas voorraden en heeft daarmee de meest florerende economie van Centraal-Azië. President Nazarba- jev (in ambt sinds 1990) geniet daardoor een zekere populariteit onder de bevolking. Verkiezingen zijn echter vrij noch eerlijk. Oppo sitieleden worden gedwarsboomd en soms zelfs vermoord. 6. Oekraïne Leeft van ene naar andere poli tieke crisis. Na op het Westen georiënteerde president Joesj- tsjenko is nu Janoekovitsj de baas. Hij vaart een meer op Rus land gerichte koers. Daardoor zijn EU- en NAVO-lidmaat schap voorlopig niet aan de or de. Economische overgang ver loopt moeizaam. Oekraïne leed erg onder crisis van 2008. 5. Wit-Rusland Vrijwel geen hervormingen, com munistische economie nog vrijwel intact. President Loekasjenko (aan de macht sinds 1994) staat geen op positie toe, mensenrechten staan zwaar onder druk. Wit-Rusland staat bekend als 'laatste dictatuur van Europa'. Roerige jaren onder president Jeltsin: vrijheid van meningsui ting en vrije verkiezingen sterker dan ooit, economie was een chaos. Jeltsins opvolger Poetin draait de zaken om: Rusland bouwt aan een (redelijk) stabiele economie, maar mensenrechten staan onder druk. Critici noe men Rusland opnieuw een dicta tuur. Kende in 1993 korte, heftige bur geroorlog, als gevolg waarvan de regio Transnistrië zich afscheidde. Honderdduizenden proberen naar buurland Roemenië te ko men om de malaise te ontvluch ten. Heeft na communistische re gering (2001) sinds 2009 coalitie van pro-Westerse partijen die het land op termijn de EU moet in voeren. 8. Georgië Na jaren van burgeroorlogen (Zuid-Ossetië en Abchazië) en epidemische corruptie breekt in 2003 hoopvollere tijd aan met aan treden van hervomingsgezinde president Michaïl Saakasjvili. Heeft inmiddels veel goodwill ver speeld door autoritair optreden en verloren oorlog met Rusland in augustus 2008. 1. Rusland 7. Moldavië 10. Azerbeidzjan Dankzij de olierijkdom voor de Kaspische Zeekust stromen de oliedollars binnen, maar een groot deel daarvan verdwijnt in de zakken van president Ilham Aliyev en zijn kliek. Die duldt geen enkele oppositie en laat betogingen hard uiteenslaan. Westen steunt Aliyev vanwege de oliecontracten die het met hem heeft. 9. Armenië Ligt nog altijd overhoop met 'buurland Azerbeidzjan, van wie het in 1993 tijdens een blitzkrieg de Armeense encla ve Nagorno-Karabach en nog eens 20 procent van het grondgebied afsnoepte. Ken de ondanks economische pro blemen opmerkelijke groei, maar zag niettemin bijna een kwart van zijn bevolking emigreren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10