effeweg.nl buitenland 9 Kritiek op hoge straf na rellen Gevangenschap bezorgt Öcalan cultstatus bij veel Koerden Kijk op wwvi.effewegnl of bel 0529 - 46 96 67 supervoordelige busreizen 11 dagen OF WAT DACHT U VAN: Inclusief: donderdag 18 augustus 2011 door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Oorlogszuchtige taal in de kranten. Huilende moeders met foto's van hun omgekomen zonen. Acht Turkse soldaten vin den de dood in Hakkari. Premier Recep Erdogan zweert na de rama dan korte metten te maken met de PKK. Het belooft allemaal weinig goeds. Zeker nu Abdullah Öcalan, de PKK-leider die sinds 1999 op het ei land Imrali gevangen zit, ook nog heeft laten weten niet meer te zul len bemiddelen tussen de PKK- eenheden in de bergen van Kandil en de Turkse staat. Öcalan is boos op de regering die in zijn ogen geen echte oplossing voor het al meer dan dertig jaar sle pende conflict wil. Hij wil betrok ken worden bij de nieuwe grond wet die Erdogan gaat maken. Öcalans humeur zal er de afgelo pen dagen niet beter op zijn gewor den. Een rechter besloot vier van zijn advocaten een jaar in de cel te gooien. Ze hebben zich schuldig gemaakt aan PKK-propaganda. Een boze Öcalan is gevaarlijk. „Ik ben de enige die een einde kan ma ken aan de terreur", beweerde hij in juli dreigend. Hij kan daarin wel eens gelijk heb ben. De PKK-voorman heeft aan macht niets ingeboet. Integendeel: zijn gevangenschap heeft hem een cultstatus gegeven. Veel Koerden dragen hem op handen. De lijntjes met de PKK zijn kort. Al zijn woor den - die via zijn advocaten naar buiten komen - worden in de Kan- dil-bergen zorgvuldig geanaly seerd. Het dreigement van Erdo gan kon niet zonder gevolgen blij ven. De aanval op de soldaten in Hakkari was het antwoord. Het oplaaiende geweld komt op het moment dat het Turkse leger in crisis verkeert. Eind juli stapte bijna de hele legertop op uit woe de over de arrestatie van 250 wa penbroeders in de afgelopen twee jaar. Het moraal van de strijdkrach ten is gebroken. Öcalan en de PKK zijn zich hier terdege van bewust en maken er graag gebruik van. Ook Öcalans invloed op de Koerdi sche Partij voor Vrede en Demo cratie (BDP) - de politieke arm van de PKK - is groot. Niet voor niets pleiten Koerdische politici voortdurend voor betere voorzie ningen voor Öcalan in zijn cel. Een aantal van hen riep onlangs op tot 'democratische autonomie' voor het Koerdische zuidoosten. De 'onafhankelijkheidsverklaring' zette veel kwaad bloed. Öcalans wil is voor veel Koerden wet. Daarmee blokkeert Öcalan de Koerdische zaak. Kritiek op de PKK wordt niet geduld, ruimte voor een alternatief Koerdisch ge luid is er niet. 'Zonder hulp van Öcalan geen oplossing' conclude ren steeds meer Turken. Invloedrij ke columnisten stellen dat Erdo gan niet om de PKK-leider heen kan, wil hij de zinloze geweldspi- raal stoppen. Een aantal pleit er zelfs voor de le venslange celstraf van Öcalan om te zetten in huisarrest. Maar die ge dachte maakt veel Turken witheet van woede. En met elke dode sol daat groeit de haat tegen de man "op het eiland. Een oplossing voor het conflict - dat al 40.000 doden heeft geëist - lijkt verder weg dan 5 dagen Bohemen en Praagv.a. €199,- 8 dagen Normandië invasiestrandenv.a. €439,- 15 dagen Rondreis Griekenlandv.a. €859,- Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. Alle fouten voorbehouden. t Prijzen zijn vanaf en per persoon, excl. €17,- reserveringskosten per boeking. ten 'pinangpaalklimmers' mogen bin nen een bepaalde tijd zoveel moge lijk klimpogingen wagen om naar de geschenken bovenin te graaien. In donesië vierde gisteren haar 66ste verjaardag van de onafhankelijkheid van Nederland. De festiviteiten in het hele land gaan soms wel tien da gen door. foto Dita Alangkara/AP LONDEN - Britse rechters leggen in sommige gevallen absurd hoge straffen op aan mensen die ver dacht worden van deelname aan de hevige rellen van vorige week. Daarvoor hebben advocaten en ac tivisten gisteren gewaarschuwd. TWee mannen kregen bijvoorbeeld celstraffen van vier jaar omdat zij op Facebook hadden opgeroepen tot rellen die nooit hebben plaats gevonden. Dergelijke straffen wor den normaal gesproken pas opge legd bij zware geweldpleging of een gewapende overval, aldus de critici. Andrew Nielson, die campagne voert voor hervorming van het Britse strafrecht, noemt het 'begrij pelijk' dat zowel aanklagers als rechters de rellen beschouwen als verzwarende omstandigheid die een hardere aanpak rechtvaardigt. Politici als premier David Came ron hebben daartoe ook opgeroe pen. Maar dat heeft volgens hem slecht onderbouwde vonnissen op geleverd die in hoger beroep zeker zullen sneuvelen. Dat kan het hele rechtssysteem ondermijnen, aldus Nielson. De Britse autoriteiten hebben gis teren de duizendste persoon aange klaagd in verband met het geweld en de onrust die Londen vier da gen teisterden. Hoewel dit aantal gezien mag worden als een mijl paal is het onderzoek nog steeds gaande, aldus politiecommissaris Tim Godwin. Hij riep de inwoners van Londen op mensen die betrok ken waren bij de rellen aan te ge ven bij de politie. „Laat ze er niet mee wegkomen", aldus Godwin. De Britse politie heeft in totaal meer dan drieduizend mensen ge arresteerd in verband met de rel len in Londen, Birmingham en Manchester. 4 dagen Praagv.a. €99,- Vertrek o.a.: 7, 14, 21 okt, 4, 11,18, 25 nov 4 dagen Berlijnv.a. 119,- Vertrek o.a.: 14, 21 okt, 4, 6,11,18, 20, 25 nov 4 dagen Parijsv.a. 119,- Vertrek o.a.: 7, 1.4 okt, 4, 11,18, 25 nov, 2 dec 4 dagen Londenv.a. €149,- Vertrek o.a.: 14, 21 okt, 4,11,18, 25 nov, 2 dec Ontdek Hamburg samen met onze gids en bekijk de schitterende pakhuizen. Naast Hamburg bezoeken we Bergen-Belsen, de Hanzestad Lübeck en het middeleeuwse Celle. Geniet ook van een mooie tocht door natuurpark de Lüneburger Heide. cruise vanaf FLORENCE, ROME EN BARCELONA Een unieke combinatie: in één reis bezoekt u de mooiste steden rondom de Middellandse Zee. Via de kunststad Florence rijden we door hetToscaanse landschap naar hét schitterende Rome. Hierna maken we een cruise naar Barcelona, de stad van Gaudf. Inclusief: 10 overnachtingen, lOx ontbijt en diner, overtocht luxe cruiseferry, stads wandeling Florence o.l.v. een Nederlands sprekende gids, excursie ^Montserrat en vervoer per Comfort Class touringcar 4 hotelovernachtingen, 4x ontbijt- en dinerbuffet, welkomstdrankje, bezoek Hamburg en Bergen-Belsen o.l.v. een Nederlands sprekende gids, gebruik ^sauna en zwembad en vervoer per Tourist Class touringcar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9