'Wacht Eurolanden kunnen als het aan Mark Rutte ligt straks niet Mladic dood is' Steeds vaker kijkt Brussel 61 binnenland SCHULDENCRISIS meer marchanderen met hun begroting. Volgens Willem met tot Vermeend gaan we ons afvragen: 'Waarheen met Europa?' 5591 SPANJE PORTUGAL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm KRA5.NL donderdag 18 augustus 2011 DEN HAAG - De van oorlogsmisda den verdachte Bosnisch-Servische oud-generaal Ratko Mladic moet worden berecht in twee afzonder lijke processen. Het recht kan zo sneller zijn loop krijgen, aldus de hoofdaanklager van het Joegosla- vië-Tribunaal, Serge Brammertz, gisteren in een verzoek aan de rechters. Brammertz wil dat Mladic eerst te rechtstaat voor zijn rol in de geno cide in de Bosnische moslimencla ve Srebrenica in juli 1995. Later kan Mladic apart worden berecht voor oorlogsmisdaden die onder zijn leiding zouden zijn begaan in Sarajevo, de hoofdstad van Bosnië-Herzegovina. De hoofdaanklager wil met de splitsing een scenario als in de lang slepende zaak tegen de voor malige Servische president Slobo dan Milosevic voorkomen. Hij overleed in zijn cel in Schevenin- gen, nog voordat de rechters uit spraak hadden gedaan. De zaak tegen Milosevic was zeer uitgebreid en sleepte zich al jaren voort ten tijde van zijn dood. Ratko Mladic (69) is pas in een laat stadium gearresteerd. De oud-generaal is bovendien naar ei gen zeggen ernstig ziek. Slachtof fers en nabestaanden van de oor log in Bosnië (1992-1995) zijn daar om volgens Brammertz gediend met een zo snel mogelijke zaak. De hoofdaanklager wijst er in zijn verzoek op dat de misdaden in Sre brenica een veel kortere periode beslaan, en dat ze zijn begaan in een veel kleiner gebied dan de mis daden in Sarajevo en omgeving. Eerdere veroordelingen van hoog geplaatste ondergeschikten van Mladic in Srebrenica-zaken zou den ook kunnen leiden tot een re latief snelle afhandeling van de zaak tegen de belangrijkste com mandant van het Bosnisch-Servi sche leger. Nabestaanden van Srebrenica- slachtoffers reageerden gisteren in stemmend op het plan. „Mladic moet onmiddellijk worden veroor deeld. Ze moeten niet wachten tot hij dood is. Voor ons moeders is het enorm belangrijk dat hij wordt veroordeeld", aldus Hatidza Meh- medovic van de Moeders van Sre brenica. Minister Jan Kees de Jager (Financiën) overlegt met minister-president Mark Rutte tijdens het Kamerdebat. Vormen we een machts blok, of breken we de euro zone in stukken? Willem Vermeend denkt dat aan een Europees begrotingbe- leid niet valt te ontkomen. door Maurice Wilbrink Volgens oud-bewindsman Willem Vermeend (PvdA) gaan de volgen de verkiezingen voor de Tweede Kamer vooral over één on derwerp: geven we Brussel meer te zeggen. Hij reageert op het her nieuwde Duits-Franse initiatief om te komen tot een heuse 'eu ro-regering'. Kunnen we dat een regering noemen, en wie controleert haar? Vermeend: „Ia, je kunt de term re gering wel gebruiken, het woord autoriteit kan ook. Ze krijgt een voorzitter, de Belg Van Rompuy. Die is al voorzitter van de Raad van Europese regeringsleiders, maar krijgt straks nog meer be voegdheden. Hij zal zich met zijn dagelijks bestuur buigen over het begrotingsbeleid van de eurolan den. Het beleid van deze landen moet veel beter op elkaar afge stemd worden. De leiders houden, hier greep op, omdat zij Van Rom puy aan het werk zetten. Ze laten het vormen van Europees econo misch beleid niet over aan de Euro pese Commissie. Wel krijgt die commissie de taak sancties uit te vaardigen tegen landen die zich niet houden aan de begrotingsei- sen. De nieuwe euro-regering zal gecontroleerd moeten worden door het Europees Parlement." Waarom zo'n ingewikkeld, hybride systeem met een euro-regering én de Europese Commissie die zich bezig houden met het begrotingsbeleid? „Het is echt een stap te ver voor de regeringsleiders om de macht in handen te leggen van de Euro pese Commissie. Ze willen er zelf greep op houden." Hoe dan ook verliezen nationale par lementen macht. Dat ligt gevoelig! „De parlementen kunnen geen be voegdheden afstaan zonder dat de kiezers instemmen. Daarvoor zul len zeker nieuwe referenda wor den gehouden, want er zal een ver dragswijziging nodig zijn. In mijn ogen is een Europees begrotingsbe leid onontkoombaar om schulden- crises te vermijden." U heeft in 2001 als bewindsman de laatste grote belastinghervorming doorgevoerd in Nederland. Wat bete kent zo'n begrotingsautoriteit voor een dergelijke operatie? „Het betekent dat Brussel elke dag over je schouder meekijkt. Er zul len vragen komen over de vraag of een belastingplan voldoende ople vert, wat het betekent voor finan cieringstekort en staatsschuld. Brussel zal zich dus gaan be moeien met nationale wetgeving." Hoeveel ruimte krijgen landen nog om met elkaar te concurreren, zoals bij verlaging van winstbelasting? „Die beleidsconcurrentie zal zeer worden beperkt, want Brussel zal niet toestaan dat je de laagste Vele gegarandee vertrekdata. AUTHENTIEK PORTUGAL J 8"finva j \739 Vertrek: 4/10 25/10 ZJ strandverlenging mogelijk! rondreis met o.a. Porto, Coimbra, Óbidos, Alcobaca, Sintra en Lissabon incl. vlucht, verblijf, ontbijt, 5 x diner, NL-sprekende reisleiding en excursies VOORDEELREIS ANDALUSIE 8den Va Vertrek: van 21/9 t/m 18/10 -_J 100% vertrekgarantie! rondreis met o.a. Granada (incl. entree Alhambra), Córdoba en Sevilla incl. vlücht, verblijf, ontbijt, diner en NL- sprekende reisleiding Zie www.kras.nl/35621 Zie www.kras.nl/35617 Zie www.kras.nl/38366 PARELS VAN PORTUGAL Vertrek: 11/10 nog slechts 1 vertrekdatum! rondreis met o.a. Porto, Braga, Coimbra, Alcobaca, Lissabon en Sintra incl. vlucht, verblijf, ontbijt, 7x diner, NL- sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/35623 GRAND TOUR ANDALUSIE Vertrek: van 29/9/11 t/m 29/3/17 incl. 5 nachten Costa del Sol! rondreis met o.a. Ronda, Sevilla, Granada (incl. entree Alhambra) incl.vlucht, verblijf, ontbijt, 6 x diner, NL- 5 sprekende reisleiding en excursies s? Zie www.kras.nl/38125 of /38126 ZON CULTUUR ANDALUSIE Vertrek: 4/10 supervoordelig garant vertrek! exursiereis met o.a. Malaga, Granada (incl. entree Alhambra) en Sevilla incl. vlucht, verblijf in 4-sterren hotel, ont bijt, diner, NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/35057 Prijzen zijn per persoon, tenzii anders vermeld. Prijzen zijn exclusieI rcservermgskosten en Calamileitenlonds De allerlaatste plaatsen in het najaar! 8-/10-/15-daagse vlieg-/rondreizen waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6