Ik geloof, ook in e is in Nieuwvliet om Zomergasten Je bent gelovig en je wilt daar ook tijdens je va kantie in Zeeland invulling aan geven. Natuur lijk, dat kan op eigen houtje. Maar waar kun je terecht om met samen anderen jouw geloof te belijden en er over te praten? door Ellen Jobse Waar kan ik in Zeeland terecht als ik mijn geloof wil belijden? Natuurlijk, de reguliere kerken staan open voor iedereen. Maar er zijn ook zes speciale toeristenkerken in Zeeland, allemaal op de rooms-katholieke leest geschoeid: in Cad- zand-Bad, Burgh-Haamstede, Zoutelande, Vrouwenpol der, Dishoek en Domburg. Ook hebben sommige cam pings een toeristenpastoraat. Daarnaast is er aantal chris telijke campings. Waarin verschilt een toeristenkerk van een gewone rooms-katholieke kerk? Het uiterlijk van een toeristenkerk lijkt meestal niet op dat van een regulier kerkgebouw. Allerlei gebouwen kun nen dienst doen als kerk. Zo wordt in Vrouwenpolder een schuur gebruikt. In ieder geval zijn alle gebouwen te herkennen aan een kruis. De kerken in Dishoek en Zoutelande zijn openluchtker- ken. Dat geeft een bijzondere sfeer. „Als het lekker weer is, zitten de kerkgangers hier in hun vrijetijdskleding. Sommige mensen nemen hun hond mee", zegt Margot van de Vijver, aanspreekpunt van de Walcherse toeristen kerken. Inhoudelijk zijn er weinig verschillen. Omdat er veel Duitse toeristen naar de Walcherse kerken komen, wordt één van de lezingen in die taal gedaan. De liturgie is eveneens tweetalig. Oké. En wat houdt een toeristenpastoraat dan in? Op de camping zitten en toch even bij de pastoor aan kloppen voor een praatje. Het kan bijvoorbeeld bij het toeristenpastoraat op vakantie-eiland De Braakman in Hoek. Het pastoraat bestaat inmiddels 46 jaar en in de loop der jaren is er in de werkwijze veel veranderd. Lag in de beginjaren het accent op het houden van kerk diensten eri activiteiten voor de jeugd, inmiddels gaat het vooral om ontmoetingen en gesprekken met toeristen. Campinggasten kunnen tijdens het hoogseizoen de staca ravan van het pastoraat binnenlopen voor een goed ge sprek en een kopje koffie. Verder zijn er in deze periode kerkdiensten, een kinder(bijbel)uurtje, kerkenpad en een rommelmarkt. Waar kan ik campings met een christelijke grondslag vinden? Uit een rondgang langs een aantal christelijke campings in Zeeland blijkt dat veel accommodaties te vinden zijn via de website christelijkevakantiesite.nl. Onder het kopje 'Christelijke Campings' vind je een overzicht, gerang schikt per provincie. Er zijn echter ook campings met een christelijke grondslag die niet in deze lijst staan. Een ande re veelgenoemde website is die van de Vereniging Kampe ren bij de Boer (Vekabo): www.vekabo.nl. Verschillende eigenaren adverteren verder in het Neder lands Dagblad, het Reformatorisch Dagblad of de EO-tele- visiegids Visie. Informeren bij familie, vrienden of kennis sen met dezelfde geloofsovertuiging kan ook nuttige tips opleveren. PASPOORT Naam: Irene van Meel (21). Woonplaats: Oud Gastel. Gespot: camping De Wielewaal in Cadzand. door Jessie Scheele Uit alle hoeken van het land komen jongeren naar Zeeland om vakantie te vieren. Sommigen komen ook naar de provincie om de handen uit de mou wen te steken. Zoals Irene. Zij is sinds zes jaar als strandwacht actief voor de gemeente Sluis. Elke zomer, negen weken lang, probeert zij vanaf haar post in Nieuwvliet strandgasten te behoeden voor ongelukken. Haar trainer bij de reddingsbrigade van Oud Gastel wees haar op het strandwachtwerk in Zeeland. „Moet je doen", zei hij. Zo gezegd, zo gedaan. Maar strandwacht word je niet zomaar, ver telt Irene. „Je moet ouder zijn dan zestien, een EHBO-certificaat hebben en in het bezit zijn van een diploma van de Koninklijke Bond tot Redding van Drenkelingen." Dat laatste betekent dat je al varende ie mand kunt redden. Samen met nog zo'n 25 andere strandwachten verblijft ze op cam ping De Wielewaal in Cadzand. En dat be valt haar ontzettend goed. „We hebben ons eigen gedeelte op de camping, ledereen heeft hier zijn eigen tent. Onze gezamenlijke kooktent mogen we zelfs in de winter laten staan. Ideaal!" Maar koken voor 25 man, hoe gaat dat dan in zijn werk? „Elke dag koken er meestal vier personen." En de andere twitig dan? „Die doen de gigantische berg met afwas." Boerencamping De Hofwei in Biggekerke heeft een christelijke inslag. foto Izaak Verkeste Strandwacht Irene van Meel. toeristenpastoraat op camping De Braakman. foto Peter Nicolai 'Lees eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 62