241 zeeland Aardrij kskunde-derby Zeeuwse oester maakt faam in Holland Casino Faillissement bureau Stormvloedfestival Twaalf scholieren strijden om titel 'Beste aardrijkskundeleerling van Nederland en Vlaanderen'. m Drankrijders brieven W' donderdag 18 augustus 2011 door Lilian Dominicus AMSTERDAM - De officiële opening van het oesterseizoen vindt dit jaar niet in Zeeland of Vlaanderen plaats, maar in het Holland Casino in Amsterdam, Ook krijgt de Zeeuwse oester voortaan een plek op de menu kaart van de Holland Casino-vesti gingen. Dat maken Holland Casi no en de Nederlandse Oestervere- niging bekend. Woensdag 24 september van 17.00 tot 20.00 uur vindt het grootse feest plaats voor tweehonderd ge nodigden, onder wie vele bekende Nederlanders, in het Holland Casi no aan het Max Euweplein. Tijdens de officiële opening zullen de Yersekse wielrenner Johnny Hoogerland, inmiddels BN'er van wege zijn val in de Tour de France, en RTL Boulevard-nieuwslezer Winston Gerschtanowitz toetre den tot het Gilde van de Vergulde Oester. Dat is een select gezelschap waartoe ook commissaris van de koningin Karla Peijs, de Vlaamse minister van Mobiliteit Hilde Cre- vits en driesterrenkoks Sergio Her man (Oud Sluis in Sluis) en Roger door Annemarie Zevenbergen VROUWENPOLDER - Het bureau Klover producties uit Woerden, dat zich afgelopen voorjaar bezig hield met de organisatie van het Stormvloedfestival in Vrouwenpol der, is failliet. De Utrechtse recht bank sprak vorige week het faillis sement uit. Het festival zou op 9 juli gehouden worden op het Bree- zandstrand bij Vrouwenpolder. Klovers producties blies het evene ment echter af omdat er niet vol doende kaarten waren verkocht. Volgens initiatiefneemster Marina AARDRIJKSKUNDE-OLYMPIADE van Damme (Het Gebaar in Ant werpen) behoren. „Qua uitstraling krijgt de opening van het oesterseizoen de moderne variant van de haringparty", zegt stafmedewerker Rosa di Lisa van Holland Casino. „Een combinatie van de glamourstijl van het Kur- haus in Scheveningen, waar Hol land Casino ooit zat, en het au thentieke Zeeuwse product." De organisatie heeft een styliste ge vraagd om de oestermeisjes aan te kleden. En oud-judoka Dennis van der Geest is ingehuurd als dj. „Dat kan hij goed. Het moet zo laagdrempelig mogelijk worden." Achterliggende bedoeling is om de Zeeuwse oester, die in Nederland vaak door een oudere generatie wordt gegeten, een hipper imago aan te meten. Oesters vormen in Nederland een exportmarkt. „Nu wordt 80 a 85 procent van de Zeeuwse oesters naar het buitenland geëxpor teerd", zegt secretaris Jaap de Rooij van de Nederlandse Oester vereniging. „Met name de Belgen nemen ze gretig af, 60 a 65 pro cent is voor hun rekening. Ook Ita lië neemt een groot aandeel in de export." door Cornelleke Blok van de Giessen uit Vrouwenpolder heeft het faillissement verder geen consequenties voor haar of voor mensen die een kaartje hadden ge kocht. „Die zijn voor zover ik weet terugbetaald. Het geld stond op een aparte rekening. Ik blijf het jammer vinden dat het zo gelopen is. Ik had het graag anders gezien. Maar ik büjf positief Ik ben nu be zig met iets anders, niet zo groot schalig. Want er zijn voldoende en thousiaste ondernemers om in Vrouwenpolder iets leuks op te zet ten." Bij Klover was niemand be reikbaar voor commentaar. Waar wetenschap pers en politici al tijden hun hoofden over breken, moeten twaalf middelbare scholieren uit Nederland en Vlaanderen deze week in een paar dagen oplossen. Ze maken een toekomstplan voor de Westerschelde. De scholieren strijden in de Derby der Lage Landen om de titel 'beste aardrijkskundeleerling van Neder land en Vlaanderen'. De wedstrijd begon maanden geleden met 2500 Nederlandse en 1500 Vlaamse scholieren: de twaalf beste zijn ge selecteerd om mee te doen aan de derby. Van competitie is woensdag in het Land van Saeftinghe weinig spra ke. De scholieren moeten juist sa menwerken tijdens een opdracht in de Speelmansgeul. In groepjes van drie - de nationali teiten zijn voor even gemengd - be rekenen ze de diepte op verschil lende punten. Het gereedschap be staat uit een meetlat, meetlint, een touw en een waterpas. Met de ge gevens moeten ze na afloop een dwarsdoorsnede maken. „De kreken van het Land van Saef tinghe zijn een soort mini-Wester- schelde", legt wedstrijdleider Henk Ankoné van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Ge nootschap (KNAG) uit. „Je kunt er goed zien hoe het landschap is op gebouwd." Behalve de opdracht in het Land van Saeftinghe krijgen de scholie ren deze week ook een rondlei ding door de Prosperpolder en pre sentaties door experts. „We ver wachten natuurlijk niet dat die jon geren dit probleem, waar hoge he ren al lang over steggelen, in één keer even oplossen", nuanceert An koné. „Het is de bedoeling dat ze alle belangen goed afwegen. Ze moeten kijken naar economie, vei ligheid en milieu. Ze moeten crea tief nadenken en hoeven geen re kening te houden met geld. Met in spirerende opdrachten willen we laten zien dat aardrijkskunde poli tiek belangrijk is en maatschappe lijk interessant" Erik Merx uit Warfhuizen in Gro ningen, Wout Poncelet uit Treme- lo (bij Mechelen) en Bavo de Pae- pe uit Antwerpen stuntelen aan vankelijk wat met de meetlat en het touw. „Misschien móeten jul lie de taken verdelen", geeft An koné als tip, terwijl hij wat noti ties maakt. Zijn advies helpt. In - ,'A- Erik Merx (links), Wout Poncelet (midden) en Bavo de Paepe (rechts) moesten MIDDELBURG - De politie betrapte in de nacht van dinsdag op woens dag twee drankrijders, die beiden hun rijbewijs moesten inleveren. Op de Serooskerkseweg in Seroos- kerke (S) wees ademanalyse uit dat een 27-jarige Middelburgse au tomobilist ruim 2,5 maal te veel al cohol had genuttigd. Een Middel burgse automobilist (20) moest op de Dauwendaelselaan in zijn woonplaats het rijbewijs inleveren omdat hij ook 2,5 maal de toegesta ne hoeveelheid alcohol gedronken. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Grensdijk De 'grensdijk' Hedwigepolder- Prosperpolder is een zogeheten sla perdijk, die deel uitmaakt van het totale waterveiligheidssysteem voor deze polders. De Scheldedijk (Deltahoogte) heeft hierin de func tie van primaire waterkering (wa- kerdijk). De slaperdijk (landin waarts gelegen) vervult ten opzich te van de zeedijk een reserveftmc- tie, want als de primaire waterke ring doorbreekt, ligt deze op een plek waar dan het risico van een dijkdoorbraak het grootst is. Slaper dijken zijn vaak oude dijken, waar van de direct waterkerende functie is komen te vervallen door de aan leg van een nieuwe voorgelegen dijk. De secundaire waterkering maakt juridisch deel uit van het he le waterkeringssysteem en is recht streeks 'gekoppeld' aan de juridi sche status van een primaire water kering, inclusief ruimtelijke orde ning, bouwbepalingen (gebouwen, wegen, spoorlijnen). Voor het ver wijderen van een dijk met waterke rende functie zijn een projectplan en vergunningen nodig. Wat hier gebeurt, is wettelijk niet in orde. johan Robesin Kreeksingel 43 Hoek Kermis De foto van de Goese kermis in op bouw in de krant is een prachtige opname om als instructiemateriaal gebruikt te wordenvoor hoe het niet moet. Ik zie: een onnatuur lijke werkhouding van de werkne mer met een stabiliteitsrisico, twee rafelige stroppen sloft slings waar schijnlijk 'uit de keur', haak waar van de veiligheidsclip/safety latch is verwijderd. Verder zie ik geen en kele persoonlijk beschermingsmid del zoals handschoenen (om de ge vaarlijk geplaatste vingers/ han den), veüigheidshelm, veiligheids schoenen of veiligheidsbril. In dit geval lijkt de kermisopbouw op een circus-act, maar dan zonder veiligheidsnet. Ik begrijp dat er al tijd tijdsdruk en economische druk is, maar dit kan geen excuus zijn. Alst het kaartje van de attrac tie een euro duurder wordt om de veiligheid te garanderen, heb ik het er graag voor over. P.J. Franse Veerweg 35 Wolphaartsdijk Luchtoorlog Volgens mededelingen van de stichting Wings to Victorie (krant, 12-08) zouden er boven Zeeland wel zeshonderd vliegtuigen neerge stort zijn. Hoe komt men aan zul ke fabelachtig hoge aantallen? Het zal wel weer afkomstig zijn van een of andere 'officiële instantie': lees het Geallieerde Opperbevel. Dat die niet erg betrouwbaar zijn is in het verleden al gebleken. In héél die lange en bange oorlog is het maar héél zelden gebeurd dat er hier in de zuid/oosthoek van Walcheren een vliegtuig is neerge stort. Terwijl bij West-Souburg (Vrijburg) een van de zwaarste en modernste luchtdoelbatterijen van Walcheren en wellicht van heel Zeeland stond. Er zullen er ook ver der weg in zee neergestort zijn, maar geen tientallen en zeker geen honderden. Meestal vlogen ze veel te hoog en bij grootschalige acties boven Walcheren hield het afweer geschut zich koest. Voordat de do delijke bommenlading naar bene den kwam, was het meestal angst wekkend stil, bang als men was om de lading op eigen stellingen te krijgen. Blijkbaar heeft men ook veel 'papieren' en defecte vliegtui gen meegeteld. J. Kaljouw Van Teijlingenstraat 18 Oost-Souburg BELANGRIJKSTE DEBUUT VAN DE AFGELOPEN TIJD, NU €12,50 'Een betoverende roman.' DE VOLKSKRANT meer dan 135.000 ex.verkocht c 22,50 224 otz, www.pbo.nl ?LovtTHI,5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 24