boeken 117 Geboren in een verkeerd lichaam 'E 1 j M Wi Overlevingsdrang van twee zussen Meeslepend begin nieuwe trilogie boeken kort donderdag 18 augustus 2011 Carry Slee gaat zware onderwerpen nooit uit de weg. In haar nieuwste boek wil een jongen eigenlijk een meisje zijn. door Rob Krabben r gaat een rilling door Eva als de ouders van Luna zand op het graf van hun dochter gooien." Het is nogal wat, de zin waarmee Carry Slee haar nieuwste boek begint. Het is alsof je als lezer totaal onvoorbereid in een ijskoud bad wordt gekieperd. ]e bent met een klaarwakker en dat is maar goed ook. Want voor Joël moet je alert zijn. Slee werd bekend als schrijfster van kinder- en jeugdboeken, maar die hebben zo'n hoog niveau, dat ze ook zonder haar boeken voor volwassen lezers al tot de groten van de moderne Nederlandse lite ratuur gerekend moet worden. Ze kiest nooit voor de gemakkelijkste weg. Haar nieuwe jeugdroman Joël is daarvan een fraai voorbeeld. Als je het boek gemakzuchtig be schrijft, zeg je dat het gaat over transgenderkinderen: meisjes in een jongenslichaam of jongens die als meisje zijn geboren en die daar door in de knoop raken. Maar daar mee doe je auteur en boek tekort. Voor Slee was het onderwerp ken nelijk niet ingewikkeld genoeg, dus stopte ze er een enorme reeks aan boeiende thema's bij in: de verstikkende banden en sociale controle in een streng religieuze dorpsgemeenschap, pesten, puber teit, trouw en ontrouw, zelfmoord. Als je het zo op een rijtje zet, raak je op voorhand al bijna depressief. Maar het knappe is dat Joël hele maal geen depressief boek is. Slee heeft elementen uit verschillende genres samengevoegd en een ver haal geschreven dat op het ene mo ment een liefdesroman is en even later een thriller. Het is een ver haal dat zich vanaf de eerste tot de laatste bladzijde in sneltreinvaart ontwikkelt. De lezer wordt bladzij na bladzij verrast met een onvoor ziene gebeurtenis of de onthulling van een geheim. Joël vertelt het verhaal van vier stu dentes, die ook eikaars beste vrien dinnen zijn en die samen in een studentenhuis wonen. Met de dood van een van hen, Luna, be gint een stormachtige periode in het leven van het achterblijvende drietal. Vooral voor hoofdpersoon Eva is het de vraag of de dood van Luna een ongeluk was. Tot zover lijkt het de beschrijving van een rechttoe rechtaan verhaal. Maar daar hoefje bij Slee niet bang voor te zijn. Haar grootste ta lent is dat ze zich ontzettend goed weet te verplaatsen in de wereld van jongeren, of ze nu 8 of 18 jaar zijn. Dat talent heeft ze in dit boek uitgebuit. Ze sleurt er thema's bij die ze graag gebruikt en die vaak ontleend zijn aan de problemen waarmee jongeren worstelen. Slee dendert als een sneltrein over je heen. Af en toe moet je naar adem snakken, nog voordat na 75 pagina's het hoofdthema aan bod komt. Daar begint het verhaal in het verhaal, over transgenderkinde ren. Een zeer gevoelig onderwerp, waartoe Slee zich liet inspireren door het vorig jaar verschenen boek Genderkinderen - geboren in het verkeerde lichaam van Sarah Wong en Ellen de Visser. Om dit thema heen speelt zich het verhaal af van de drie vriendinnen, die ie der op hun eigen wijze de strijd aangaan met hun verdriet over Lu na's dood. Ze komen zichzelf daar bij keihard tegen en voelen zich ge dwongen hun normen en waar den tegen het licht te houden. Bovendien moet Eva zien uit te vinden wat de relatie was tussen de lesbische Luna en haar geheim zinnige transgendervriend, waar van het bestaan via brieven boven tafel komt De wereld van de vrien dinnen staat op de kop en in hun omgeving heeft lang niet iedereen daarvoor voldoende begrip. Als ze dan, in hun rouwverwerking, ook nog eens tegenover elkaar komen te staan, dreigt hun wereld com pleet in elkaar te donderen. Als je zulke onderwerpen zo licht weet te beschrijven zonder dat het verhaal ook maar ergens plat of ba naal wordt, maak je een heel bij zonder boek. Dat heeft Slee ge daan. Volgens de uitgever is Joël ge schikt voor jongeren vanaf 16 jaar. Maar doordat de auteur zich be dient van helder taalgebruik, veel vaart in haar verhaal brengt en zich goed verplaatst in de wereld van jongeren, zullen ook kinderen vanaf een jaar of 14 zich moeite loos laten meesleuren. En hoeven hun ouders en grootouders zich niet te schamen als ze het boek ter hand nemen. Je moet je pas scha men als je de kans laat liggen om het te lezen. Carry Slee - Joël. FMB Uitgevers. 16,95 euro. Vanaf 16 jaar. STRAND Zijn boeken waarmee je leert lezen altijd zoetsappig? Nee hoor! Vivian den Hollan der schreef'Wedstrijd op het strand' over de vakantie die Bas met zijn ouders aan het strand doorbrengt. Hij raakt bevriend met het Engelse jongetje Nick. Ze kunnen elkaar niet verstaan, maar wel samen voetballen. Als Nick de zee induikt om af te koelen, neemt de stroming hem mee. Bas moet hem red den en zoekt daarvoor hulp. Het boek heeft vrolijke illustra ties van Saskia Halfmouw. 0 Vivian den Hollander - Wedstrijd op het strand. Van Holkema Warendorf. 6,99 euro. 32 blz. Vanaf 6 jaar. LIEDJES Musicalster Nurlaila Ka- rim verzamelde vanuit allerlei delen van de wereld kinderlied jes en vertaalde ze naar het Ne derlands. Aanvankelijk voor haar eigen drie kinderen. Ze zong ze uiteindelijk in op een cd en bundelde de teksten in een boekje. Loretta de Groot maakte er tekeningen bij. Kin deren vanaf 3 jaar kunnen daar door kennismaken met kinder liedjes van over de hele wereld. En dankzij het tekstboekje kun nen ouders hun kinderen hel pen snel de tekst te leren om vrolijk mee te kunnen zingen. 0 Nurlaila Karim - Een wereld vol liedjes. De Vier Windstreken. -h 16,95 euro. 32 blz. Vanaf 3 jaar. C-EHE* Je eigen spannende ver haal door een echte schrijfster uitgewerkt en door een uitge- ver tot een echt boek gemaakt. Eens per jaar kan dat in een wedstrijd van uitgever Leopold. Martine Letterie koos uit hon derden inzendingen een ver haal over het meisje Chiara, dat met haar ouders naar een kas teel verhuist. Leuk natuurlijk, maar niet als je nieuwe klasge nootjes je links laten liggen. Hoe dat komt, wordt duidelijk als Chiara een geheime deur m ontdekt in het kasteel. 0 Merel Kraayenbrink en Martine Letterie - Het geheim van het duis tere kasteel. Leopold. 12,95 euro. 84 blz. 8-10 jaar. I Beth Ann Bauman - Rosie en Skate Vert. Marcella Hou- weling. Van Goor, 16,99 euro door Hanneke van den Berg ensen die veel drin ken, vinden zichzelf vaak erg zielig. Het leven is zo onrechtvaardig, ie dereen is gemeen en afkicken lukt steeds maar niet. Die mensen zouden het boek Rosie en Skate eens moeten le zen. In deze jeugdroman staat niet de 'zielige' volwassen drinker centraal, maar de zus jes Rosie en Skate. De twee meisjes konden niet verschil- lender zijn, maar samen rooien ze het al jaren zonder de steun van een volwassene. Hun moeder overleed toen de jongste, Rosie, nog een peuter was, waarna de vader aan de drank ging. Op een dag jatte hij zelfs het geld waar Rosie de hele zomer voor had gewerkt. Skate heeft haar vader allang opgegeven en weigert hem te bezoeken in de gevangenis, waar hij be land is na een winkeldiefstal. Rosie is vergevingsgezinder en zij gaat, in tegenstelling tot Skate, ook naar een praat groep voor kinderen van alco holisten. Want ze wil het alle maal zo graag begrijpen. Het heftigste aan Rosie en Ska te is eigenlijk de veerkracht van de twee zussen. Wat ze ook meemaken, wat hun va der hen ook aandoet, ze red den het. Maar op een wijze die je kinderen nooit zou mo gen aandoen. Skate doet net of niets haar nog kan schelen of raken en zwerft tussen het huis van haar vriendje, haar vader en haar baas in de speel hal waar ze werkt. Rosie wordt verzorgd door een nicht in het ouderlijk huis en wil niets liever dan dat haar zus terugkeert. Want bij haar voelt ze zich veilig. Op een dag bezoekt ze haar vader en komt eindelijk alle woede en frustratie eruit. I Lauren DeStefano - Verwelken. Vert. Esther Ottens. Van Holkema Wa rendorf, 15 euro. door Hanneke van den Berg r ie zich had voorge nomen de enorme hausse aan trilogie ën in de jeugdliteratuur voortaan links te laten liggen, al was het maar uit protest, zou toch nog eens met de hand over het hart moeten strijken. Want The chemical garden-trilogie, waarvan deel 1 Verwelkenis verschenen, is te goed om te negeren. Een goed begin is al de vorm geving, die stijlvol en myste rieus is. Maar ook inhoudelijk is het een boek waar je je snel in kunt verliezen. Origineel is het thema niet, maar het is wel heel goed uitgewerkt. Het boek speelt zich afin de toe komst. Wetenschappers heb ben geprobeerd het menselijk ras te perfectioneren, maar onderweg is er iets misge gaan. De eerste generatie kon nog heel oud worden, maar hun kinderen sterven vroeg. Mannen als ze 25 zijn, vrou wen op hun 20ste. Mannen 1 mogen meerdere meisjes tege lijk huwen, om zo de kans op nageslacht zo groot mogelijk te maken. Wie jong sterft, wordt meteen ontleed op de snijtafel, in de hoop op die manier een antiserum voor het jonge sterven te vinden. Rhine, de vrouwelijke hoofd persoon, wordt in de val ge- t lokt en uitgehuwelijkt. Ge scheiden van haar tweeling broer is ze diep ongelukkig en ze doet er dan ook alles aan te ontsnappen uit haar 'gevangenis'. Ze heeft nog maar vier jaar te leven en wil dat niet in het grote landhuis van haar echtgenoot doen. Lauren DeStefano heeft met dit boek het wiel niet op nieuw uitgevonden, maar dit meeslepende verhaal doet wel uitkijken naar de volgen de delen. De enige die precies weet wat er is gebeurd...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17