handboogmekka zeeland 119 berto Nieuw podium voor kunst en ambacht Smartlappenfestival op Markt Retranchement Franse schutters binden strijd aan op terrein aan Hughersluys extra koopjesdagen bij wo'ensdag 17 augustus 2011 land. Zij tellen ruim 10.000 schut ters, van wie er meer dan 6000 uit België komen. Vlaanderen is de ba kermat van het handboogschieten, dat zich vervolgens uitbreidde tot over de grens in Noord-Frankrijk en Zeeland met 450 schutters. Zeeuws-Vlaanderen telt tien vere nigingen. „Vroeger was het handboogschie ten alleen voor boeren en notabe len. Zij kochten hun lidmaatschap voor veel geld. Het is al lang geen elitesport meer", verzekert De Keij- zer. „Wij hebben 45 leden. Dat maakt het overzichtelijk. Hoe hech ter de groep des te gezelliger. Het gebeurt wel eens dat een fietser of wandelaar stopt en vraagt of ze ook een pijltje mogen schieten", vult Jonkheim aan. MHHHNKpttaHM Uit het exploot dd. 12-08-2011 van gerechtsdeurwaarder A.A.A.M.G. van Damme te Terneuzen, blijkt dat ten verzoeke van de maat schap De Rechter Advocaten, gevestigd en kantoorhoudend te Terneuzen, aan Mario Camillus Kotvis, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats in Nederland en daarbuiten, is bete kend het vonnis dd. 10-08-2011 gewezen door de Rechtbank Middelburg, sector civiel recht, in de zaak van requirante als eiseres en gerequireerde als gedaagde en waarbij deze laatste is veroor deeld tot betaling van een geld som. Van dit exploot kan belangheb bende afschrift verkrijgen op onderstaand adres: VAN DAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Adres: Axelsestraat 12 4537 AJ Terneuzen T: 0115 613651 E: deurwaarders@vandamme-holland.nl Het EK is dus zondag. Vooraf is er vrijdagavond al een proloog. „Deel nemers leggen een geldbedrag in en krijgen een' premie voor elke vo gel die ze eraf schieten. De hoofd vogel levert het meest op", ver klaart Verberkmoes. De proloog is een beschrijfschieting die losstaat van het EK. Zaterdag staat het EK voor de jeugd van acht tot acht tien jaar op het programma, met onder anderen Steve de Keijzer en Jorick Jonkheijm, de zoons van res pectievelijk de voorzitter en secre taris. De twee bestuursleden zelf beho ren tot de 216 deelnemers die op de echte kampioensdag een gooi doen naar de Europese titel. Elk land levert 72 schutters, met uit Nederland 36 Zeeuws-Vlamingen wmxazA retranchement - Vanaf de mu ziektent op de Markt in Retranche ment klinkt komende zaterdag de ene smartlap na de andere. Een co mité, met vertegenwoordigers van onder meer dorpsraad en Stich ting Evenementen Retranche ment, houden er de eerste editie van het Smartlappenfestival Truze- ment. De organisatie pakt meteen flink uit, met acht koren en aansluitend een feestavond met livemuziek. Vanaf 13.30 uur treden achtereen volgens op: dameskoor Truus, het Truzements Mannenkoor (beiden uit Retranchement), The Five Tis sues ('droevige' liederen van vijf isssssssssBBEsaseaa en 36 Bevelanders. De organise rende vereniging heeft met Rudi Wante, Werner Osselaer, Arjen lansen en André Elegeert nog en kele troeven. Jansen en Elegeert zijn ook geselecteerd voor het na tionale team met 24 Zeeuwse schutters. Zij gaan de strijd aan met Frankrijk en België voor het landenklassement. De Westerschel- de leverde in haar bestaan met René Elve (2002) en André Ele geert (2006) al twee Europese kam pioenen af Wat zijn nu de kansen? De Keij zer: „Het hangt af van de vorm van de dag. Ik ben minder gefo cust op het EK, want ik wil dat al les goed verloopt. Zondag zijn er zeker 800 mensen." Jonkheijm ver wacht ook minder geconcentreerd te zijn. Twee mobiele wippen uit Frankrijk worden speciaal overgebracht naar het terrein aan de Hughersluys. Met drie verschil lende pijlen moeten de deelne mers in even zoveel beurten de hoofd/blokvogel in de openstaan de wippen (lengte: 27,5 meter) zien af te schieten. Na de eerste ronde vindt er een schifting plaats. „Het gros van de schutters over leeft de eerste ronde niet", weet Jonkheijm. „Diegenen die overblij ven, bekampen elkaar tot er een winnaar is." Niemand gaat met lege handen naar huis. Deelnemers, officials en bestuurders ontvangen traditiege bouw een bord met het logo van de organiserende vereniging, plaats en datum van het EK. „Het zijn dure borden, vijftien euro per stuk. We hebben er 347 laten ma ken", aldus De Keijzer. De begro ting voor het hele EK is 17.000 eu ro, wat veel geld is voor een toch vrij kleine club. Penningmeester Verberkmoes maakt zich geen zor gen. De kosten zijn gedekt door sponsoring en andere inkomsten. Bovendien: veertig vrijwilligers hel pen mee. Het terrein aan de Huygersluys zal ook tijdelijk dienst doen als cam ping. Vrijdagmiddag worden de eerste gasten verwacht. Het slotak koord is zondagavond, met de prijsuitreiking door burgemeester jan Lonink. De Serière du Bizournet in haar atelier met voorbeelden van hoedenmakers kunst in een nieuw jasje. Op de achtergrond Luc Inghels. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer walsoorden - Drie Zeeuws- Vlaamse kunstenaars steken hun nek uit. Ze hebben een internatio nale stichting opgericht, de Stich ting ter Bevordering Kunst en Am bacht (SBKA). Het streven is kunst op een laagdrempelige wijze dich terbij het publiek brengen en oude ambachten het niveau van 'hobby' te doen ontstijgen. „Kunstmarktjes in de streek zijn leuk, maar voor beroepskunste naars is het geen podium", zegt kunstenaar Luc Inghels uit Wals oorden, secretaris van de SBKA. „Je kunt van kunstenaars die een hele opleiding achter de rug heb ben, niet verwachten dat ze tussen de amateurcollega's staan en wat kunnen verkopefi. Daar liggen de prijzen te hoog voor. Tegelijkertijd is het bezoeken van een galerie voor veel mensen weer te hoog drempelig om in aanraking te ko men met kunst." Met het organise ren van tentoonstellingen en eve nementen wil de SBKA het pu bliek op een laagdrempelige ma nier kennis laten maken met ver schillende disciplines van de beel dende en toegepaste kunst. De stichting richt zich specifiek op kunstenaars die een vakstudie ge volgd hebben en een beroepsge richte achtergrond hebben. Daarnaast wil de SBKA zich inzet ten voor het behoud van ambach ten, door het handwerk 'in het nu' te trekken. „Het oude ambacht van het mandenvlechten bijvoor beeld, is aardig, maar weinig aan sprekend voor jongeren. Willen we dit ambacht voor het nage slacht bewaren, dan moeten we niet blijven steken in nostalgie, maar streven om die techniek aan te wenden om moderne kunst te maken", zegt SBKA-voorzitter Co- rine de Serière du Bizournet (hoe denmaakster). Ook wil de SBKA cursussen en workshops aanbie den en zich profileren als adviesor gaan voor bedrijven of gemeenten die kunst willen aankopen. Zeeuwse mannen), Valse Teefjes (ruim twintig Vlaamse zangeres; sen), Zeekoraal (zestigkoppig Zeeuws-Vlaams koor), Sonse Solex Sociëteit (acht Brabantse man nen), Di Grine Hartski (klezmer- groep uit de Randstad, met joodse bruiloftsmuziek) en Twopu (Zeeuwse liedêren). Een jury kiest aan het eind van de middag een winnend koor. Burge meester Jacques Suurmond deelt 'de prijzen uit. 's Avonds gaat het feest verder. Dan treedt, vanaf 20.00 uur, de Zeeuws-Vlaamse coverband That's It op. Die brengt 'gouwe ouwe' uit de jaren zeventig en tachtig. trots dat hun vereniging weer het EK mag organiseren.foto Camile Schelstraete Spectaculaire sprongen van 8, 12 en 25 meter hoogte! Deltapark Neeltje Jans, daar steek je wat van op! www.neeltjejans.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59