gezondheid 123 Spataders niet zonder risico woensdag 17 augustus 2011 Tijdens de warmere dagen komen ze vooral in beeld: spataders. Wie er last van heeft, zal proberen ze te verbergen voor de buitenwe reld. Maar het is nog veel mooier er voorgoed van verlost te zijn. door Rietje Krijnen Zeldzaam zijn spataders niet Derma toloog Lenny Jacobs-Sibelt van het UMC St Radboud in Nijmegen over de oorzaak: „Je moet je voor stellen dat het bloed van het hart naar de be nen wordt gepompt. Van daaruit moet het terug naar boven, maar in de benen zit geen pomp. De kuitspieren zorgen er eigenlijk voor dat het bloed weer omhoog wordt ge duwd. Als dat niet goed gaat én de kleppen die in aders zitten werken niet meer zo best, dan zakt het bloed terug en worden de aders groter. Dat zijn dus de spataders. Dit geeft vaak klachten van krampen, vocht en een loom en zwaar gevoel in de benen. „Hoewel velen ze krijgen, bestaat er wel een verschil. De een krijgt ze al jong, de ander heeft echt dikke kabels op de benen, weer een ander heeft alleen wat spinnenwebach tige gebieden. Er is een erfelijke factor. Als spataders vaker in een familie voorkomen, hebben de familieleden een grotere kans ze ook te krijgen. Maar er speelt meer. Wie een staand beroep heeft, loopt meer risico. Zwangerschap is een risicofactor, waarschijn lijk vooral omdat de vaatwanden slapper worden. Er wordt vaker gezegd dat zitten met de benen over elkaar bijdraagt aan het ontstaan van spataders, maar dat is nooit be wezen. Ik geloof dat dit zou kunnen meespe len, omdat het iets drukverhogend is. Maar lang staan of lang in een houding in een vliegtuig zitten, geeft meer drukverhoging. Wandelen en kuitspieroefeningen zijn goed om spataders te voorkomen." Al surfend op internet komen er allerlei smeerseltjes en pilletjes naar boven die moe ten helpen de kwaal tegen te gaan. Er zijn zelfs bedrijven die beweren dat ze iemand oefeningen aan kunnen leren zodat al ont stane spataders weggaan. Jacobs-Sibelt: „La ten we het zo zeggen: er is geen wetenschap pelijk bewijs van de werking van deze me thodes of middelen. De enige mogelijkheid om ervan af te komen, is een ingreep. Wil je spataders voorkomen, dan kunnen specia le kousen mogelijk helpen. Chirurgen dra gen die nogal eens om spataders te voorko men, maar ook tijdens lange vliegreizen worden ze voorgeschreven." Sjanneke Schultens (43) besloot ooit haar Doe minder keukenzout en meer kaliumzout in voeding Bij het voorkomen van hart- en vaatziekten is het niet alleen goed de hoeveelheid natrium (keuken zout) in voeding te verminderen, maar ook de hoeveelheid kalium zout in het eten wat te verhogen. De verhouding tussen beide zou ten is belangrijker voor de gezond heid dan de absolute hoeveelheid van beide zouten op zich, blijkt uit Amerikaans onderzoek. http://bit.ly/p4IPJQ Suiker laat hart sneller herstellen Zowel na een hartoperatie als na een hartaanval versnelt het toedie nen van ribose (een vorm van sui ker) het herstel van de hartspier en behoud van de hartspierftmc- tie. Dit blijkt uit onderzoek met honden en ratten. Ribose versnelt de aanmaak van het energierijke molecuul ATP in de hartspier. Of ribose bij mensen ook dit effect heeft, is nog niet onderzocht. http://bit.ly/papY8m Vaak dunne botten bij vroeg stadium MS Mensen bij wie de ziekte multipe le sclerose (MS) is vastgesteld, doen er goed aan extra vitamine D te slikken. Minstens de helft van de mensen met een vroeg stadium van MS lijdt namelijk aan botontkalking (osteoporose). Een tekort aan vitamine D vormt zowel een risico voor het krijgen van MS als voor het krijgen van osteoporose. http://bit.ly/nzi7xG Opgroeien op boerderij vergroot risico bloedkanker Opgroeien op een boerderij ver kleint de kans op astma en aller gie, maar vergroot de kans later een vorm van bloedkanker (zoals leukemie) te krijgen. Dat stellen Nieuw-Zeelandse onderzoekers. Dit geldt alleen voor een boerde rij met vee. Een akkerbouwbedrijf verlaagt juist bij .volwassenen het risico op bloedkanker, blijkt uit hetzelfde onderzoek. http://bit.ly/ncCL2b Aanmaak eiwit vergroot de pijn bij zonverbranding Een zonverbrande huid doet niet alleen pijn doordat de huid scha de heeft opgelopen. De ultraviolet te stralen hebben ook gezorgd voor de aanmaak van het eiwit CXCL5. Dit blijkt een belangrijke, rol te spelen bij het totstandko men van de pijnsensatie. Deze kennis kan mogelijk leiden tot nieuwe vormen van pijnbestrij ding. http://bit.ly/pZ1jaV Spatader stroom Normale ader Normale b oed- spataders weg te laten spuiten. „Ik was 27, had drie van die grote kabels over mijn kui ten lopen, tot in mijn knieholte. Ze zijn twee keer weggespoten, maar kwamen bei de keren weer terug. Ik had van strippen ge hoord, maar dat wilde ik niet. Uiteindelijk bedacht ik dat ik er dan maar mee moest le ren leven. Totdat een arts zei dat er een an dere mogelijkheid was: laseren. Sindsdien ben ik er helemaal vanaf!" labobs-Sibelt: „Er zijn verschillende moge lijkheden. Tegenwoordig worden vooral la seren en behandeling met radiogolven toege past en is het strippen achterhaald. Bij strip pen wordt onder algehele verdoving een stuk ader weggehaald. Bij behandeling met laser of radiogolven gaan we onder lokale verdoving met een katheter de spatader in, tot 2 centimeter van de lies. We behandelen als het ware van binnenuit. Daarmee draaien we de 'kraan' dicht die de spatader normaal gesproken gevuld houdt. De spatader verschrompelt en is niet meer zichtbaar. Als de ingreep niet bij de lies 'Ik was 2 7, had drie van die grote kabels over mijn kuiten lopen, tot in mijn knieholte' wordt gedaan, hou je het risico dat die spatader terugkomt en dat wil je niet." Het idee is gek: een ader wordt stilgelegd. Bestaat dan de kans dat het been niet meer goed wordt doorbloed? „Nee", zegt de der matoloog. „Het lichaam vervoert het bloed via verschillende systemen, met name in de diepte rondom pezen en spieren. Je kunt die ader missen. Bovendien: een spatader werkt ook niet goed meer, dus daar heb je toch niets meer aan. Het is zelfs zo dat er een klein risico bestaat op eczeemvorming, een open been, huidinfecties of huidverhar- ding als je een spatader laat zitten." Patiënten geven soms aan dat na het spui ten (met een soort lijm om de aderen te dichten) spataders toch weer opkomen. „Die ingreep wordt alleen nog toegepast bij milde gevallen. Doordat je de 'kraan' bij de lies niet dichtdraait, kan de spatader terug komen." De hamvraag: is één methode zon der meer de beste? Volgens de dermatoloog niet. „Als je klachten hebt, is het verstandig goed onderzoek uit te laten voeren. De der matoloog of vaatchirurg kan je adviseren wat in jouw geval verstandig is om te doen. Je moet je gewoon goed laten informeren." reageren? gezondheid@wegener.nl infographic CRW - Abnormale bloedstroom - Misvormde lekke klep -Uitstulping van de huid Verwijde ader

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 53