reageert gebrek aan kennis af met wantrouwen II 'Het is hoog tijd voor Europa om moed te verzamelen en de markt tegemoet te treden met een structurele oplossing' woensdag 17 augustus 2011 1951 Frankrijk, West-Duitsland, Ita lië, België, Nederland en Luxem burg richten de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal A (EGKS) op. Moet de constante stroom van kolen en staal tussen de desbetreffende lidstaten garan deren. 1957 De zes landen tekenen het Verdrag van Rome tot oprichting van de Europese Economische Ge meenschap (EEG). Het verdrag breidt de economische samenwer king uit tot meer sectoren van de economie. 1987 De Europese Akte wordt in Luxemburg en Den Haag onderte kend. Treedt op 1 juli in werking en voltooit de interne markt. 1992 Het Verdrag van Maastricht wijzigt de naam Europese Economi sche Gemeenschap in Europese Gemeenschap. Nieuwe vormen van samenwerking opgezet op het gebied van defensie, justitie en bin nenlandse zaken. Deze samenwer king is een voorloper van de latere Europese Unie. 1997 Het Verdrag van Amster dam zorgt voor eenvoudiger be sluitvorming binnen de Unie door meer gebruik te maken van het stemmen met gekwalificeerde meerderheid. Daarnaast werkt 'Am sterdam' het Gemeenschappelijk Buitenlands en Veiligheidsbeleid verder uit. 2001 Verdrag van Nice. Moet de spelregels binnen de Europese Unie aanpassen om de toetreding van tien nieuwe lidstaten in 2004 mogelijk te maken. Daarnaast wor den zaken geregeld voor de snelle oprichting van een gezamenlijke in terventiemacht. 2002 Invoering van de euro in België, Duitsland, Finland, Frankrijk, Griekenland, Ierland, Italië, Luxem burg, Nederland, Oostenrijk, Portu gal en Spanje. 2004 Grootste uitbreiding EU ooit door toetreding van Grieks-Cy- prus, Estland, Hongarije, Letland, Li touwen, Malta, Polen, Slovenië, Slo wakije en Tsjechië. 2007 Toetreding Roemenië en Bul garije. Slovenië treedt toe tot de eurozone. 2008 Cyprus en Malta voeren de euro in. 2009 Slowakije treedt toe tot de eurozone. 2011 Estland krijgt de euro. Bernard Wientjes, voorzitter VNO-NCW móeten afstaan illustratie Jos Diender en Ronald Visser aan de Kamer aan te kondigen. Die uitte hij gisteren, en ze wer den gretig geaccepteerd. Maar daarmee was de kou niet uit de lucht Vele malen werd het kabi net 'gegoochel met cijfers' verwe ten. Met name D66, PvdA en Groenlinks, die het kabintt tot dusver hebben gesteund bij de red ding van de euro, spraken openlijk hun wantrouwen uit. „U heeft be wust een te rooskleurig beeld wil len presenteren. Ik begin daarin een patroon te herkennen", zei Wouter Koolmees (D66). „U pro beert voortdurend het pakket klei ner voor te stellen dan het is", zei Ronald Plasterk (PvdA). Hij noem de het patroon 'buitengewoon on wenselijk'. „U moet niet voortdu rend de neus van de kameel laten zien, terwijl er een heel beest ach teraan komt." En Ineke van Gent (Groenlinks): „Er blijft een zweem hangen van creatief boek houden." Normaal gesproken zou dergelijke kritiek van steunpilaren tot een cri sissfeer leiden. Maar in de huidige verhoudingen binnen het parle ment geldt die regel al lang niet meer. Zoals gedoogpartner PW al maanden kan roepen dat 'het kabi net de belangen van de Nederland se belastingbetaler verkwanselt', zonder daar politieke consequen ties aan te verbinden, zo zullen de harde woorden van de 'loyale' op positiepartijen zonder gevolgen blijven. Vandaag wordt waarschijnlijk een kritische motie ingediend, maar dat is vooral voor de vorm. De frac ties keken gisteren al volop voor uit met het kabinet en dat doe je niet met een regering die je naar huis gaat sturen. De grote woorden van de opposi tie moeten verbloemen dat de Ka merleden eigenlijk niet weten waar ze het over hebben. Dat ge beurt wel vaker, maar in dit geval gaat het om zeer grote belangen en bedragen. De materie gaat de Kamerleden boven de pet en hun onbehagen daarover zetten ze om in wantrouwen jegens het kabinet. Na alle uitleg die de Kamer al had gehad, snapte nog steeds niemand hoe het zat. D66 dacht orde in de chaos te brengen door voorafgaan de aan het debat een eigen bereke ning rond te delen, maar ook die bleek weer niet te kloppen en leid de tot nieuwe misverstanden. Hier wreekt zich dat de Kamer nauwe lijks nog financiële woordvoerders heeft met een financieel-economi- sche achtergrond. Maar ook het kabinet straalt onze kerheid uit. Premier Rutte (histori cus) moest gisteren herhaaldelijk door De Jager worden gesouf fleerd. De minister van Financiën (bedrijfseconoom) lijkt af en toe de enige die het nog snapt. Met en gelengeduld moet hij in ieder de bat weer een college geven. Maar naarmate hij meer cijfers noemt, zie je de vertwijfeling bij de Ka merleden toenemen. „Dit lijkt wel The Return of the Nerds, deel IV", zei Plasterk na weer zo'n uiteenzetting. Marianne Thieme (Partij van de Dieren) maakte een vergelijking met Debiteuren, Crediteuren van Jis- kefet, waarbij iemand de spelregels van het kaartspel 'stiften' uitlegt. Het wantrouwen was ook na het college van De Jager nog niet ver dwenen. De oppositie eiste voor vanoch tend ïo uur een brief waarin de cijfers nog een keer worden uitge legd. Later vandaag volgt een ple nair debat in twee termijnen, waar in het ongetwijfeld allemaal nog eens wordt herhaald. SGP-Kamerlid Elbert Dijkgraaf, die vindt dat de kwestie veel te veel wordt opgeblazen, werd het al lemaal te veel. „Je zou er bijna maagpijn van krijgen. Als je het wil snappen, kun je het snappen."»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11