De babyshower: een ode aan de bijna-moeder binnenland 5 Limburgse hamster leidt opnieuw tot herrie Bleker voor rechter vanwege korenwolf dinsdag 16 augustus 2011 door Maaike Boersma JABEEK - Plotseling vliegt de bui zerd weg en zweeft over de uitge strekte korenvelden op de glooien de Limburgse heuvels. „Mogelijk heeft hij net een van 'mijn' koren wolven opgegeten", zegt Gerard Muskens met lichte teleurstelling in zijn stem. Muskens houdt als onderzoeker van Alterra de korenwolfpopulatie in de gaten, onderhandelt met de plaatselijke boeren en adviseert aan provincie en rijk over het 'hamsterbeleid'. Want, anders dan de naam doet vermoeden, is deze wolf niet groter dan een uit de kluiten gewassen hamster. Het beestje, dat in Nederland alleen in Limburg voorkomt, wordt met uit sterven bedreigd. Daarom zijn er vanuit Brussel afspraken gemaakt met de landen waar de knager nog wel voorkomt. Wie zich niet aan die afspraak houdt, riskeert een boete van 100.000 euro per dag tot de populatie weer op peil is. Zo heeft Frankrijk onlangs een claim van 38 miljoen euro aan de broek gekregen voor het slecht omzien naar de korenwolf. Ook met de Nederlandse popula tie gaat het niet al te best, vertelt Muskens die inmiddels door de blubberige korenvelden loopt en met een ontvanger naar een gezen- derde korenwolf in de omgeving speurt. „In 2002 was de hamster bijna uitgestorven. Dankzij een fok- en herintroductieprogramma hadden we in 2007 1200 hamster burchten, nu zijn dat er nog geen 600. Als, zoals nu, de tarwe op de akkers niet dichtbegroeid is, heb ben de korenwolven slechte dek king en worden ze veel te snel ge vonden door vossen en roofvo gels." Een fokprogramma is leuk, maar de helft van de uitgezette dieren eindigt binnen twee maanden in de maag van een hongerig roof dier. Om een levensvatbare popula tie te krijgen, zijn meer hectares grond nodig waar de hamsters on gestoord hun gang kunnen gaan. Een groot deel van het hamsterge- bied ligt op akkers van boeren, die daar een vergoeding voor krijgen om tarwe of gerst te verbouwen en dat vervolgens niet te oogsten. Die vergoeding is iets hoger dan wat de boeren met hun oogst zou den ophalen en daarom zijn in middels 27 boeren bereid hier aan mee te doen, vertelt Muskens. De Europese hamster (of ook wel veldhamster of zwartbuikhamster) is vooral bekend onder zijn Limburgse naam korenwolf. foto Marcel van Hoorn Het fokken, uitzetten en onderzoen ken van de korenwolf en de ver goeding voor de boeren werd tot voor kort door het Rijk betaald. Maar staatssecretaris Henk Bleker heeft de geldkraan dichtgedraaid. Ook heeft hij de provincie Lim burg te kennen gegeven dat die in het kader van decentralisatie van het natuurbeleid voortaan zelf voor de hamster moet gaan zor gen. Bleker is momenteel in onderhan deling met het Interprovinciaal Overleg (1PO) over de decentralisa tie en daarin is sprake van acht ton voor het hamsterbeleid. „Veel te weinig", schrijft de provin cie, die heeft berekend 2,2 miljoen per jaar nodig te hebben, in een brandbrief „Hij verschuilt zich achter de onderhandelingen maar daar kunnen wij niet op wach ten", zegt Boena van Noorden van de provincie Limburg. „Het leidt tot onrust in de streek, de boeren willen hun geld hebben, dus heb ben we dat zelf maar vast uitge trokken." Het ministerie wil niets over de ko renwolf loslaten zolang het in on derhandeling is met het IPO. Wel verzekert een woordvoerder dat de eindverantwoordelijkheid voor het nakomen van de EU-verpIich- ting van de korenwolf bij de rijks overheid ligt. Maar niets blijkt min der waar. Bleker wil niet alleen het hamsterbeleid, maar ook de bijko mende torenhoge boetes bij de provincie over de schutting gooien, zo blijkt uit een brief van zijn hand aan de provincie Lim burg. „Ik ga ervan uit dat u na de overdracht van het hamsterdossier de Europeesrechtelijke verplichtin gen in acht neemt", schrijft de staatssecretaris. „Een enorm risico voor de provin cie", zegt Van Noorden. „Wij wil len best voor de korenwolf zorgen. Maar als ze niet met geld over de brug komen en wij wel verant woordelijk zijn voor de boetes, gaan we natuurlijk niet akkoord", zegt Van Noorden. Muskens loopt alsmaar verder de Limburgse korenvelden in. „Wij moeten voor de hamster opko men, zelf kunnen ze dat niet." De Stichting Das&Boom heeft een kort geding aangespannen tegen staatssecretaris Bleker omdat die de geldkraan voor het fokprogram ma van de bedreigde korenwolf heeft dichtgedraaid, ondanks dat hierover internationale afspraken bestaan. Dit kort geding is het eer ste in een reeks, zo kondigt Das&Boom aan. Er volgen nog za ken over de verkoop van natuurre servaten, het uitsterven van de kor hoen, de herintroductie van de ot ter en de bezuiniging van 100 mil joen op Staatsbosbeheer. door Annemieke Kooper AMSTELVEEN - Het kwam de zwan gere Esther (27) eigenlijk wel goed uit dat een van haar vriendinnen een feestje voor haar wilde organi seren. Naar Amerikaans gebruik, met slingers, spelletjes, een etagère vol geglazuurde muffins, veel ca deaus en het huis vol vrouwen. Een babyshower genaamd, om te vieren dat haar eerste kind in aan tocht is. „Erg leuk", vond de bijna-moeder. „Fijn om de fase zonder kinderen zo af te sluiten." Daarbij was het nog handig ook. „Veel vriendin nen willen me nog even zien nu ik nog dik ben. Maar met een fullti me baan trek ik het niet om met ie dereen individueel af te spreken. Nu had ik iedereen mooi in één keer bij elkaar." De babyshower wint aan terrein, meent Ineke Strouken, directeur van het Neder lands Centrum voor Volkscultuur en Immaterieel Erfgoed. Of beter gezegd: het is terug van wegge weest, zegt ze. Want het feestje is niet overgewaaid vanuit Amerika, maar kent zijn oorsprong gewoon in Nederland. „Deurzichten heette het fenomeen in de jaren twintig en dertig", ver telt Strouken. „Vrouwen uit de fa milie van de zwangere vrouw, haar buren en vriendinnen kwa men op bezoek om te keuren of de vrouw na zeven maanden zwangerschap wel klaar was voor de komst van het kind. De moe ders maakten dan het huis schoon en er werd gecontroleerd of het wiegje wel klaar was en er genoeg kleertjes in huis waren. Was dat niet het geval, dan hielp iedereen ervoor te zorgen dat het uiteinde lijk wel zo was." Daarbij, vervolgt Strouken, kreeg de zwangere vrouw adviezen. Dat ze bijvoorbeeld niet naar parende honden moest kijken omdat ze an ders een Siamese tweeling zou ba ren. Maar omdat de kraamzorg het 'keuren' later overnam, verdween ook het deurzichten. Pas een aantal jaren geleden begonnen soortgelij ke feestjes terug te komen, zag Strouken. „Ingegeven door een be hoefte aan rituelen. Rituelen als een babyshower zorgen ervoor dat je je het moment goed blijft herin neren. Voor veel vrouwen is het belangrijk om bewust stil te staan bij de overgang naar het moeder schap." De moderne babyshower, die daar mee het midden houdt tussen deurzichten en een vrijgezellen- avond, is daarmee niet zomaar ver maak, maar een feestje met een diepere betekenis, zegt Strouken. Al ontbreekt ook de commercie niet. „De cadeaus die de moeder in spe krijgt worden exorbitanter, de feestjes zelf worden steeds va ker professioneel georganiseerd." Niet alle genodigden zijn enthou siast. Tot voor kort, redeneren zij, was er alleen de kraamvisite. In Amerika gaat men alleen naar de babyshower. Nu moeten ze twee keer, een dure grap. En is er wel re den tot feest als je nog niet weet of de bevalling wel goed zal gaan? De toename van het aantal feesten dat kan worden gevierd, brengt voor de bezoeker een grotere sociale druk met zich mee, beaamt lohn Helsloot, feestdeskundige aan het Meertens Instituut. Maar voor de persoon die het feestje houdt, biedt het een praktisch voordeel. „Je hóéft namelijk niet alles te vie ren, maar kan juist beter kiezen waar je zin in hebt." Door één feestje voor of na de geboorte te ge ven, voorkom je dagen 'bezoek en geleuter' in de kraamtijd, wanneer veel moeders moe zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5