221 sport Er is eindelijk rust in het hoofd van Douglas PSV heeft ineens vijf keeper: Platje bezorgt NEC zege op Excelsior 'Teamspel Twente is beter dan van Benfica' FC TWENTE Verdediger houdt zich gedeisd op het veld Fabregas terug op het oude nest dinsdag 16 augustus 2011 door Fardau Wagenaar ENSCHEDE - Als de verwachtingen waren uitgekomen, had Douglas vorig seizoen al ergens bij een Euro pese topclub gespeeld. Maar vol gens de verdediger is hij nu pas klaar voor een stap omhoog. De storm in zijn hoofd is gaan liggen. De bijna-Nederlander (23) voelt zich 'eindelijk' volwassen. Vanavond treedt Douglas met FC Twente aan tegen grootmacht Ben- fica. De club die in zijn vaderland Brazilië vaak voorbij komt op tele visie en die qua ledenaantal de grootste ter wereld is. Hij spreekt Portugees, dezelfde taal als de te genstanders op het veld. Ergens is er de droom, spelen in Lissabon. Maar de verdediger laat zich niet meer opjagen. Zijn vertrouwen in God is groot en pas als de hemelse vader zegt dat het tijd is om te gaan, dan is het tijd. Douglas heeft rust in zijn hoofd. Hij wil niet meer schreeuwen als de scheids rechter hem dwarszit of geïrriteerd met zijn armen zwaaien als een op hol geslagen propellervliegtuig. „Iedereen vraagt aan me: waarom schreeuw je niet meer? Je schreeuwt altijd tijdens een wed strijd." Douglas grijnst, zijn nieuwe aanpak valt op. De grote les leerde hij in februari van dit jaar in het Franco Teixeira Douglas uitduel tegen AZ. Douglas had vol gens de arbiter Pontus Wern- bloom een tik gegeven en kreeg rood. Er knapte iets. Meerdere spe lers en begeleiders waren nodig om hem van het veld te krijgen. Douglas werd door FC TXvente voor vijf duels geschorst en door de KNVB voor zes duels. Hij ver beet zich tijdens competitieduels op de tribune, deed maatschappelij ke klussen voor TXvente en sprak zichzelf vermanend toe: dit moest anders. „Dat was de ommekeer. Wat kon de scheidsrechter er aan doen? Ik besef dat het voor mijn carrière heel slecht is dat ik me zo gedraag." Eind vorig seizoen liet hij zich nog weieens gaan, zoals in het laatste duel tegen Ajax. Zaterdag tegen AZ was daar het 'sorry-mijn-fout-ge- baar'. Hij maakte de negentig minu ten zonder wanklank vol en qua spel deed hij weer denken aan de onwrikbare verdediger van weleer. Vorig seizoen kreeg hij ook rood in het thuisduel tegen de Alkmaar- ders. „Ja, maar je moet het niet overdrijven, ik heb vaker geen rood gehad tegen AZ." Douglas is in mei vader geworden. „Ook dat heeft rust gebracht. Mijn dochter is mijn hart. Ik heb nu mijn eigen familie hier. Een vrouw, een dochter. Ze zijn Nederlands, ik hoop het ook zo snel mogelijk te worden. Wanneer ik het paspoort krijg, weet ik nog niet. Ik hoop zo snel mogelijk. En dan hoop ik op een telefoontje van de bondscoach. Weer een reden om mijn best te doen en rustig te blijven, want hij belt niet zomaar." Doet het pijn om je Braziliaanse paspoort op te geven? „Ik heb in Brazilië nooit kansen gekregen, hier wel. FC TTvente heeft alles voor me gedaan en als ik hier zou blijven, vind ik dat helemaal goed. Dit is nu ook mijn thuis. Ik denk al leen dat ik wel klaar ben voor een nieuwe stap. Nee, er heeft zich nog geen club voor me gemeld. We wachten af" ENSCHEDE - Vergelijk de namen van de twee ploegen en het kwaliteitsverschil is direct zichtbaar. „Als je de spelers van ons één tegen één laat spelen tegen die van Benfica, dan winnen zij de meeste potjes", zegt FC Twente-trainer Co Adriaanse. „Zij hebben een enorme aanvalskracht en meer 'Ruizen' dan wij. Maar voetbal is nog altijd een teamsport. En ik denk dat ons teamspel beter is. Maar of dat genoeg is om te winnen van Benfica, zal moeten blijken." De spionnen van Twente bekeken de voorbije weken live de wedstrijden van Benfica tegen Arsenal (2-1 winst) en Gil Vincente (2-2). Ook de duels in de vori ge voorronde van de Champions League tegen het Turkse Trabzonspor werden nadrukkelijk geanaly seerd. „En in die wedstrijden bleek dat Benfica ook kwets baar is, want Trabzonspor kreeg de nodige kansen", aldus Adriaanse, die de kansen op 'fifty-fifty' schat. De oefenmeester kan vanavond alleen geen beroep doen op Nacer Chadli. - ,v- BARCELONA - Cesc Fabregas groet het publiek in Nou Camp, het sta dion van FC Barcelona. Bij die club tekende hij even daarvoor een vijfja rig contract. Barcelona bereikte eer der al overeenstemming met Ar senal over een transfersom van naar verluidt 40 miljoen euro. Fabregas genoot zijn opleiding bij Barcelona. Hij verhuisde op zes tienjarige leeftijd naar Arsenal, waar hij in verschillende comf ties goed was voor 57 doelpun De inmiddels 24-jarige Fabn kan morgen al meespelen tijc het tweede duel om de Spaanse percup tussen Barcelona en Madrid. Bij Barcelona beschouwen ze Fa gas al jaren als natuurlijke opvo van Xavi, die in januari zijn 32e jaardag viert en regelmatig get NIJMEGEN - Trainer Alex Pastoor won gisteravond met zijn nieuwe club NEC van zijn oude werkgever Excelsior (2-0). De Nijmegenaren zijn na twee speelronden nog ongeslagen, de Rotterdammers nog puntloos. Meivin Platje teken de in het duel voor beide doelpun ten. In de eerste helft was vooral de wisselwerking tussen de nieuwko mers Stef Nijland en Meivin Platje opvallend. Met een ingenieus hakballetje en een fraaie steekpass werd laatstgenoemde twee keer in stelling gebracht. Beide malen redde Excelsior-doelman Wesley de Ruiter: eerst met de vuisten, daarna met de linkervoet. George (naast en voorlangs) en Remy Amieux (reflex De Ruiter) ver zuimden ook de score te openen. Na de rust kreeg plotseling Excel sior een aantal mogelijkheden. Hoogtepunt was het schot van Joost Broerse dat via de vingertop pen van Jasper Cillessen tegen de lat ging. Niettemin kon NEC-spe- ler Platje na zeventig minuten de 1-0 maken. Hij verschalkte De Rui ter met een subtiele boogbal. Acht minuten later maakte Platje ook de tweede treffer. Telstar (van trainer Jan Poort vliet) en FC Den fiosch speelden gisteravond doelpuntloos gelijk. Beide clubs uit de Jupiler League wachten nog op de eerste competi tiezege. Doelman Michel Vorm maakte bij Swansea City zijn debuut met een 4-0-nederlaag tegen Man chester City. De reservedoelman van het Nederlands elftal, overge komen van FC Utrecht, moest in de tweede helft capituleren bij in zetten van Edin Dzeko, Sergio Agüero (2x) en David Silva. Bij Manchester City speelde Nigel de Jong het eerste uur mee. door Rob de Bruyn EINDHOVEN - En zo had PSV er in eens een vijfde keeper bij. Przemyslaw tyton werd gisteren medisch gekeurd en tekent van daag een contract in Eindhoven. De 24-jarige Pool komt over van Roda JC, waar hij nog een verbin tenis had tot medio 2013. Roda ont vangt naar verluidt ongeveer 2,5 miljoen euro voor de doelman. Tyton wordt in Nederland gezien als een goede, betrouwbare goalie. Hij vertrok vier jaar geleden van het bescheiden Górnik Leczna, dat was betrokken bij een omkoop schandaal, naar Roda. In Kerkrade kwam hij in zijn eerste twee sei zoenen tot slechts één optreden in het eerste elftal. Daarna ging het snel. Begin 2010 pakte Tyton zijn kans en hij stond zijn basisplaats niet meer af In mei vorig jaar de buteerde hij in de Poolse nationale ploeg. De komst van Tyton is verrassend omdat PSV de voorbije periode nooit aangaf op zoek te zijn naar een doelman. Maar Tytons entree is wel een duidelijk signaal naar de wisselvallige en weinig populaire Andreas Isaksson: de club wil niet meer met hem verder. Dat bleek eerder al impliciet uit het feit dat men het contract van de Zweed (tot volgende zomer) maar niet wilde verlengen. PSV beschikt nu over vijf doelman nen. Isaksson, Cassio Ramos, Kha- lid Sinouh en de aan RKC verhuur de Jeroen Zoet zijn de anderen. De vraag is ook wat het aantrekken van Tyton betekent voor de verde re transferplannen van PSV. Een spits moet er sowieso bij, maar komt er na Timothy Derijck (giste ren gekocht van ADO) nu nóg een verdediger? Of alleen als Erik Pie- ters vertrekt? Met Tyton heeft PSV wéér een spe ler uit de Nederlandse competitie binnengehaald. Kwamen in eerde re jaren exoten als Stanislav Mano- lev, Marcelo en Atiba Hutchin nu zijn het vrijwel allemaal sp die al in de eredivisie actief w, Mertens, Strootman, Sinouh Utrecht), Wijnaldum (Feyenc en Derijck (ADO Den Haag) leen Rabiu Ibrahim kwam van tenaf De spelers die PSV haalt, zijn het algemeen allemaal jong. gens voor de toekomst', zoals c teur Tiny Sanders vrijdag ker maakte. In dat licht is het logi< dat de club bij het aantrekken een spits aan Tim Matavz (22 FC Groningen) denkt dan aan cied El Hamdaoui (27). Daar 1 nog bij: Matavz' afkoopsom is stuk hoger (contract tot m 2013), maar de Sloveen is qua ris beter te verantwoorden da Hamdaoui, die weinig tot van zijn huidige inkomen vai miljoen per jaar wil inleveren. Als PSV Erik Pieters verkoopt Newcastle United, zou de kt van Matavz haalbaar zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54