Zeeland PZCI 17 Machine haalt mosselzaad van pijlers Onderzoek herstel fontein Zierikzee almanak Tip? redactie@pzc.nl SCHOUWEN-DUIVELAND 18 en 19 20 Hotel Bom is dicht Grootvaders Stille wandeling naar Mariakapel begin van jaarlijkse traditie Dinsdag 16 augustus 2011 Aantal aanmeldingen Hogeschool Zeeland stijgt Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl ZEELANDBRUG Mosselkweker uit Zierikzee begint volgende maand met proef door Lilian Dominicus ZIERIKZEE - Mosselbedrijf Gebroe ders Kouijzer uit Zierikzee begint pas volgende maand met een proef om mosselzaad machinaal van de pijlers van de Zeelandbrug af te halen. Kramer Machines uit Colijnsplaat heeft daarvoor in sa menwerking met innovatiecen trum voor mkb Syntens een spe ciaal apparaat ontwikkeld. „Mensen vragen me steeds: wan neer begin je?", zegt Evert van de Zande, samen met Patrick Kouij zer eigenaar van het mosselkweek- bedrijf „Maar dat is dus pas over een maand. We moeten eerst ruimte creëren op de mosselperce len, anders kunnen we niet zaaien. Een logistiek probleem." Het mosselkweekbedrijf maakt ge bruik van zijn recht om het zaad van de Zeelandbrug af te schra pen. „We zijn gedwongen naar dit soort methoden te zoeken omdat we niet meer zonder meer mossel zaad van de bodem mogen halen." Tot voor kort werd het oogsten van het zaad handmatig gedaan, een arbeidsintensief karwei. „Met grote afsteekijzers steken we het zaad van de pijlers af, waarna het mosselzaad in speciaal daarvoor ontwikkelde korven terechtkomt. We kunnen het werk alleen uit voeren bij laag water en als er niet te veel golfslag is", zo schetst hij. Gebroeders Kouijzer riep de hulp in van Kramer Machines uit Co lijnsplaat, dat al over ruime kennis van oogstmachines beschikte. Zo heeft het bedrijf oogstmachines ge maakt voor Belgische mosselvis sers die stalen boeien op zee ge bruiken om zaad te winnen. Die basiskennis is ingezet voor de ont wikkeling van de nieuwe oogstma- chine. Syntens werd erbij gehaald om het proces te begeleiden. Het mossel kweekbedrijf mocht van het inno vatiecentrum een kennischeque van 6500 euro inzetten voor de ontwikkeling van de machine. De demontabele installatie gaat als een maaibalk horizontaal langs de pijlerwand en schraapt het jonge mosselzaad af De aandrijving is hydraulisch en afgesteld op een be paalde druk, al naar gelang de af stand tot de pijler. De maaibalk is 1,5 meter breed en kan ook onder water werken. Als de proef aan slaat ziet directeur John Kramer van Kramer Machines kansen voor andere toepassingen. „Denk aan het winnen van mosselzaad van bijvoorbeeld sluisdeuren." BURGH-HAAMSTEDE - Hotel Bom en restaurant te brengenwij hebben ons best gedaan, Volgens eigenaar Marcel Melieste is er alleen Melieste is ook exploitant van Het Getij in Zie- het Regthuis in Burgh-Haamstede zijn dicht, het heeft niet zo mogen zijn." Ook de website sprake van een time-out. Hij verwacht binnen- rikzee en hij was exploitant van Duinzicht in Sinds zaterdag hangt een briefje van het per- van het hotel is inmiddels uit de lucht. Het be- kort rond te komen met een herfinanciering Ouddorp. Duinzicht ging in maart failliet, soneel op de deur om klanten op de hoogte drijf zit naar verluidt in financiële problemen, en eind van deze week weer open te gaan. foto Dirk-Jan Gjeltema Miwiimill,mwiwwwHttaa")MIMWAWIW nI'MMMMMMBBMMHII iiiWMiiirtimi i'i11 1 MI i door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Waterleidingbedrijf Evides zoekt uit of het mogelijk is de fontein op de kruising van Nieuwe Kooiweg en Zandweg in Zierikzee te herstellen. De fontein staat bij een zoge naamd opjaagstation van Evides. Het blauwbetegelde monumentje is voorzien van de wapens van de voormalige gemeenten op Schou wen-Duiveland. De wapens ko men van de watertoren, die in 1945 door de Duitse bezetter werd opgeblazen. De fontein is al jaren niet meer in gebruik. Op de site Zierikzee Monumenten- stad werd enkele weken geleden het idee geopperd de fontein in ere te herstellen. Het heeft er alle schijn van dat Evi des het bouwsel uit het oog is ver loren. „We gaan uitzoeken wie de eigenaar is en waarom de fontein het niet meer doet," zegt een woordvoerster van het waterbed rijf „Mogelijk heeft dat met ver gunningen te maken of mogelijk met de waterkwaliteit." Als dat al lemaal weer helder is, toont Evi des zich bereid de Zierikzeese wa terspuiter weer aan te zetten. Het nutsbedrijf heeft deze toezegging gisteren gedaan aan de redactie van Monumentenstad Zierikzee. Op de luchthaven van Zaventem hoorde een Middelburger afgelopen zondag twee mannen trots praten over hun kleinkinderen. Terwijl de twee in de aankomsthal stonden te wachten op hun bagage, vertelden ze elkaar hoe leuk het is om grootvader te zijn en hoe ze tel kens weer uitkijken naar hm klein kinderen. De een bekende zelfs aan de ander dat hij onlangs op bezoek was bij zijn dochter in Engeland en dat de kleine helaas al in bed lag voor haar middagslaapje. Hij vond dat zo'n enorme teleurstel ling dat hij maar even weg was ge gaan naar de pub om enkele uren la ter pas terug te keren toen ze weer wakker was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 49