Zeeland 'Patiënt heeft veel te zeggen' In acht maanden fietsen naar Malawi Bouwcrisis nekt WTS architecten WALCHEREN 18 en 19 ZIEKENHUIS Lokale Partij Vlissingen wijst bevolking op eigen kracht 17 20 almanak Grootvaders Dinsdag 16 augustus 2011 Vlissingse kok trekt met veldkeuken langs campings door Wendy van den Hurk vlissingen - De handdoek in de ring gooien, dat doet de Lokale Par tij Vlissingen (LPV) niet. Nooit. Maar, zegt ze, in de strijd voor be houd van een volwaardig zieken huis op Walcheren heeft de bevol king veel meer te vertellen dan ze denkt. „Veel meer dan wij." Na zich jaren te hebben vastgebe ten in de ziekenhuiskwestie, durft de lokale partij wel te concluderen dat de meeste Walchenaren onte vreden zijn over het zorgaanbod in Vlissingen. De klachten liegen er volgens woordvoerder Arjan Wisse niet om. „En we hebben de ziekenhuisdirectie vaak genoeg ontmoet om tevens te kunnen stel len dat die niet naar de mensen luistert. Naar ons evenmin." Dat is heel jammer, maar daar houdt het niet op. Consumenten kunnen zelf ook wat doen, wil Wisse maar zeggen. „Ook al zitten we hier geografisch gezien in een uithoek, We zijn niet afhankelijk van het ADRZ. Niet voor specialis tische ingrepen, en voor basiszorg evenmin. Zolang het ADRZ niet genegen is haar aanbod te verbete ren en zich nog geen andere zorg aanbieder op Walcheren heeft ge vestigd, want dat zou natuurlijk dé oplossing zijn, dan kan het ergens anders wel." De lokale partij zou graag zien dat de grootste zorgverzekeraar in Zee land, CZ, haar klanten daarop wijst. „Maar daar hoor je niets van. Terwijl wij ook wel eens een klanttevredenheidsonderzoek over het ziekenhuis hadden verwacht. Maar CZ is met contracten aan het ADRZ verbonden. En Zeeuwen zijn hondstrouw. Dat zei laatst ie mand zo treffend: Zeeuwen zitten bij de Rabobank, de ZLM en de CZ. Terwijl ook dat laatste hele maal niet verplicht is. Over vier maanden mogen mensen weer gaan polisshoppen. Misschien zijn andere zorgverzekeraars wel veel hulpvaardiger in het vinden van een goed zorgaanbod." Dat betwijfelt CZ uit monde van Misha Eibers, die direct wijst op de klanttevredenheidsonderzoe- ken die op internet staan. „Wij staan achter de fusie en voor zover wij weten, denken andere verzeke raars daar hetzelfde over. Juist om dat de kwaliteit verbetert doordat het ziekenhuis zich specialiseert. Op Walcheren blijven poliklini sche diensten en afbehandelingen en dat is toch waar de meeste klan ten voor komen. En voor de beste zorg willen ze best een stukje ver der rijden, denken wij." Hans Jansen is vertrokken voor weer een nieuwe mega-fietstocht. Deze keer via het Midden-Oosten naar zuidelijk Afrika. „Als je fietst kom je op plekken waar toeristen nooit komen. Je leert op die manier de wereld goed kennen." foto Ruben Oreel door Emile Calon vlissingen - Hans Jansen is weer op pad. Deze keer fietst de 31-jari- ge Vlissinger naar Malawi in zuide lijk Afrika. Gisteren vertrok hij vanuit de ouderlijke woning aan de Vrijdom- weg. Over acht maanden verwacht hij aan te komen. Zijn route loopt via België, Frankrijk, Italië, Grie kenland en Turkije. Hij hoopt dat hij vervolgens Syrië kan doorkrui sen om via Jordanië, Egypte, Soe dan, Ethiopië, Kenia en Tanzania zijn einddoel te bereiken. Nu al houdt hij er rekening mee dat hij mogelijk van Turkije naar Jordanië moet vliegen omdat de grenzen van Syrië gesloten zijn. Het kan ook goed zijn dat hij in Afrika een andere route neemt omdat er mo menteel een enorme hongersnood heerst in de Hoorn van Afrika. De problemen in die landen weer houden hem er echter niet van om toch de fietstocht aan te gaan. Hij maakt de tocht om in contact te komen met andere culturen en zoveel mogelijk schoolmaaltijden voor kinderen in Malawi via spon soring bij elkaar te fietsen. Tijdens een gesprek vorig jaar, met vesti gingsmanager Anton Swennen van Post.nl, kwam ter sprake dat het bedrijf in Malawi een project ondersteunt van het World Food Programme. Swennen vroeg of de Vlissinger via een fietstocht dat project wilde steunen. Omdat Jan sen nog wel zin had in een avon tuur, is hij maandag vertrokken. Enkele jaren geleden fietste hij al eens van Vlissingen naar Tokio. Tij dens die tocht maakte hij mee hoe veel gastvrijheid er nog bestaat. „Zeker in islamitische landen. De gastvrijheid is daar enorm." Vader Wim Jansen zei gisteren 'trots en een beetje jaloers te zijn' op zijn zoon. „Want hij doet en durft dit toch allemaal." Senior be kende dat hij ook graag een derge lijk tocht had gemaakt, maar dat het er nooit van is gekomen. „Ik heb bewondering voor de keuze die hij maakt." De vorderingen van Hans Jansen zijn te volgen via de website www.hansnaarmalawi.nl Aantal aanmeldingen Hogeschool Zeeland stijgt Tip? walcheren@pzc.nl door Wendy van den Hurk vlissingen - WTS Architecten uit Vlissingen is failliet. Het bureau dat in 1946 is opgericht door de ar chitecten Steen en Tuinhof, is ge struikeld door de bouwcrisis. Met al die vooruitgeschoven en ge annuleerde opdrachten als gevolg van de crisis was de situatie niet vol te houden, volgens Don Mon- fils. Hij nam het bureau vijfjaar ge leden met zijn compagnon over. „De omzet is sindsdien met een derde gekelderd. We hebben van alles gedaan aan bezuinigingen om het bedrijf te redden, van deel- tijd-ww tot natuurlijke afvloeiing, maar dat mocht niet baten." Opdrachtgevers hoeven niet te vre zen dat hun huis half afgebouwd blijft. „We maken alles af en bekij ken in overleg met de curator of er op basis van lopende opdrachten een doorstart in zit. Het zou zon de zijn om een bureau dat al zo lang bestaat, zomaar te laten ver dwijnen. Alleen kunnen dan niet alle personeelsleden mee. Drie van de acht waren sowieso al weg." Het nieuwe bureau gaat terug naar waar de architecten goed in zijn: tekenen. Ook wil Monfils meer sa menwerken met vakgenoten. „Dat heeft de toekomst. Ook al duurt de bouwcrisis nog steeds voort, er komt wel weer werk." Tot die tijd hoopt Monfils dat de politiek zich bewust raakt van de gevolgen als zij projecten vooruit schuift. „Niet alleen voor architec ten, ook voor notarissen, make laars, bouwmarkten, noem maar op. Bovendien zou het goed zijn wanneer we als Zeeuwen de Zeeuwse economie koesteren. Ik zie veel opdrachten naar architec ten van ver buiten de provincie gaan. Niet omdat wij duurder zijn, want dat zijn we niet, maar kenne lijk zijn we soms niet hip genoeg. Terwijl we minstens even gedegen werk leveren." Tip? redactie@pzc.nl Op de luchthaven van Zaventem hoorde een Middelburger afgelopen zondag twee mannen trots praten over hun kleinkinderen. Terwijl de twee wachtten op hun bagage vertel den ze elkaar hoe leuk het is om grootvader te zijn en hoe ze telkens weer uitkijken naar hun kleinkinde ren. De een bekende zelfs aan de ander dat hij onlangs op bezoek was bij zijn dochter in Engeland en dat de kleine helaas al in bed lag voor haar middagslaapje. Hij vond dat zo'n enorme teleurstel ling dat hij maar even weg was ge gaan naar de pub om enkele uren la ter pas terug te keren toen ze weer wakker was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17