io I zittend bestaan Kom uit die stoel... en snel Moderne mens wordt 'Homo sedentarius' De vakanties lopen ten einde, Neder land keert terug naar schoolbank en werkvloer. Dat bete kent voor veel men sen stilzitten. En dat kan dodelijk zijn, daar is de we tenschap het steeds meer over eens. dinsdag 16 augustus 2011 door Dewi Gigengack Zit u lekker? Ga eens staan. En maak wat bewegingen terwijl u dit leest. Als u daar een gewoonte van maakt, leeft u 4 misschien wat langer. 'Waarom zou ik dat doen', denkt u wellicht, 'ik sport toch al twee keer per week?' Ja, maar ga eens na hoeveel u eigenlijk zit op een dag. In de auto, achter uw bureau, c aan tafel en voor de tv. Wie zit tend door het leven gaat, heeft meer kans op hart- en vaatziekten, suikerziekte, botontkalking, bepaal de kankersoorten en depressie dan iemand die veel in beweging is. Stilzitten is dodelijk, daar raken wetenschappers de laatste tijd steeds meer van overtuigd. Inacti viteit is zelfs doodsoorzaak num mer twee in westerse landen, na roken. Op drie staat alcohol. Waaróm lang stilzitten zo slecht is, is nog relatief onbekend. „Je kunt het niet zomaar omdraaien en zeggen: wat er bij bewegen in je lichaam gebeurt, gebeurt bij stil zitten ook maar dan andersom", zegt hoogleraar bewegingsweten schappen Matthijs Hesselink van de Universiteit Maastricht. „Waar schijnlijk is er op moleculair ni veau iets heel anders aan de hand bij stilzitten." Sporten wordt soms ten onrechte gezien als antwoord op de schade lijke gevolgen van niet bewegen. „Bij roken en drinken wordt ge zegd: stop ermee", geeft Hesselink aan. „Zo zou je ook moeten stop pen met stilzitten. Maar dat is niet hetzelfde als een half uur bewegen per dag." De Amerikaanse medicus James Levine kwam erachter dat de be wegingen die je in de loop van de dag kunt maken, zoals gaan staan, bukken of zelfs wiebelen met je voet, veel meer bijdragen aan je to tale energieverbruik op een dag dan bijvoorbeeld een half uur hardlopen. „Natuurlijk, sporten is goed voor je, dat staat vast", zegt Matthijs Hesselink. „Maar los daarvan staat ook vast: hoe langer je stilzit, hoe slechter." Zijn collega Hans Savel- berg illustreert dit aan de hand van een onderzoek dat hij zeer re cent uitvoerde. De universitair hoofddocent liet 18 studenten vier dagen lang stilzitten. Ze mochten alleen de hoognodige bewegingen uitvoeren, zoals naar het toilet lo pen en douchen. T\veeweken later deden ze hetzelfde, alleen moch ten ze elke dag één uur fietsen. In de derde testperiode gingen de stu denten wandelen, maar moesten ze dezelfde hoeveelheid energie ge bruiken als voor een uur fietsen. 'In gebouwen vind je vaak eerst de lift en moet je zoeken naar de trap' „Ze wandelden dus zo'n vijf uur per dag. Het stilzitten werd geredu ceerd van 23 uur per dag in de eer ste week, tot 22 uur en tenslotte 18 uur." Aan het einde van elke week werden schadelijke vetten in het bloed die bijdragen aan aderverkal king gemeten. De eerste resultaten lijken er op te wijzen dat ondanks hetzelfde aantal calorieën dat werd verbrand, het spreiden van energiegebruik over een langere pe riode gunstiger effecten heeft dan het verrichten van intensievere ar beid gedurende een kortere perio de. De schadelijke vetten lijken het laagste te zijn in de situatie waarin het zitten werd 'beperkt' tot r8 uur. Savelberg: „Mijn conclusie is: een zittend bestaan is niet te com penseren met sporten." Slecht nieuws dus voor mensen met een zittend beroep. Urenlang stilzitten is dodelijk, of je daarna nou gaat hardlopen of thuis op de bank tv gaat kijken. Zittend werk is volgens Vincent Hildebrandt van onderzoeksinstituut TNO zelfs een 'arbeidsrisico', net zoals zware dingen tillen en hard geluid dat is. „Als je werk je veroordeelt om acht uur per dag op een stoel te zitten, loop je gezondheidsrisi co. Dat is na werktijd moeilijk te compenseren. Werkgevers zouden hun verantwoordelijkheid moeten nemen en met maatregelen moe ten komen. Ze hebben daar zelf ook belang bij: van zitten worden mensen minder fit, waardoor ze, vaak op latere leeftijd, klachten krijgen en minder productief wor den. Maar veel werkgevers denken daar nog niet over na. De overheid zou hen dus moeten stimuleren met richtlijnen." Daarom komt TNO dit najaar met een voorstel voor een norm hoe lang mensen maximaal aaneengesloten stil mo gen zitten. En het instituut gaat kij ken naar wat bepaalt of iemand te veel zit. „Pas als je dat weet, kun je passende maatregelen bedenken." Ook gebouwen en steden moeten worden heringericht, vindt univer sitair hoofddocent Savelberg. „In gebouwen vind je vaak eerst de lift en moet je zoeken naar de trap. Steden zouden een voorbeeld kun nen nemen aan Houten, dat is ont worpen voor fietsers. Als je met de auto van de ene wijk naar de andere wilt, moet je eerst hele maal de ring op." Hoewel de werkplek een van de grootste boosdoeners is, kunnen mensen zelf ook iets doen om te gen te gaan dat hun aderen dichtslibben en hun botten broos worden. Dus neem de fiets naar het werk, loop naar een collega in plaats van een mail te sturen en maak een wandeling tijdens je lunch. Zorg dat de tijd dat je aan eengesloten zit, zo kort mogelijk is. „Het zal nog wel een paar jaar duren voordat mensen van het be sef zijn doordrongen dat velen in de gevarenzone zitten", zegt Hilde brandt. „Vooral op het werk is een grote slag te maken." De mens heeft in zijn be staan nooit veel gezeten. Eerst waren we jagers, daarna boeren. Ons lichaam heeft zich in de evolutie steeds aangepast. Gaat dat weer gebeuren nu we een zittend be staan leiden? Iedereen kent dat bekende plaatje wel van de evolutie van de mens, waarbij een aan tal figuren achter elkaar aan loopt: van de mensaap via de Ho mo erectus en Neanderthaler naar de Homo sapiens, de moderne mens. Kenmerkend is dat we steeds rechterop gingen lopen. Maar de laatste jaren wordt daar voor de grap vaak nog een laatste figuur aan toegevoegd: de zittende mens, die met een kromme rug op een bureaustoel zit en naar zijn computerscherm staart, de han den zwevend boven een toetsen bord. Zijn houding is alsof we een stap terug doen in de evolutie. Is de 'Homo sedentarius' pure satire of zit er toch een kern van waar heid in? „Overbodige lichaamsfuncties ster ven uiteindelijk uit", zegt evolutie bioloog Joost van den Heuvel van de Universiteit Leiden. Oftewel: if you don't use it, you lose it. „Dar win deed daar al onderzoek naar. Dat zie je bijvoorbeeld bij vissen die in donkere grotten leven. Die hebben geen ogen meer en ook hun huidpigment is verdwenen." Ook bij mensen kan zoiets gebeu ren, denkt Van den Heuvel. „Door het vele zitten worden onze spie ren en botten minder belast. Ik kan me voorstellen dat ons lijf daardoor steeds zwakker wordt." Amerikaanse wetenschappers ont dekten vorig jaar bij muizen een zelfde soort relatie tussen activiteit en lichaamsbouw. In dit onder zoek werden de meest actieve mui zen geselecteerd om te reproduce ren. De nakomelingen werden niet alleen steeds actiever maar hun botten werden ook steeds ster ker. „Muizen lijken meer op mensen dan je zou denken", legt de bio loog uit. „De moleculaire proces sen in het lichaam en de werking van de botten zijn vergelijkbaar. Je kunt dit resultaat dus ook bij men sen verwachten." Een ander gevolg van stilzitten is dat je er dik van wordt. Van den Heuvel: „Mensen met overgewicht hebben meer moeite met kinde ren krijgen. Mannen én vrouwen die te dik zijn, zijn minder vrucht baar. Als gewicht deels erfelijk is, wil dat zeggen dat de groep met 'slechte gewichtsgenen' op den duur steeds kleiner wordt. Men sen die genetisch gezien minder kans hebben om dik te worden, zijn in deze zittende maatschappij in het voordeel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10