buitenland 19 China sluit chemische fabriek na protesten Breivik geeft uitleg op Utoya Piraterij neemt toe, nu ook bij westkust Afrika Indiase jeugd rekent op beter bestaan Vredesmars in Birmingham maandag 15 augustus 2011 informatie van het waterschap mumbai - Vandaag viert India 65 jaar onafhankelijkheid. Ondanks de moeizaam functionerende de mocratie, de alom aanwezige cor ruptie en terugkerende terreurdrei ging, ziet de hardwerkende jonge stedelijke bevolking de toekomst met vertrouwen tegemoet. Swapna Tadhai (24) wijst naar de stoel van haar baas. „Daar wil ik zitten", zegt ze bloedserieus. Swap- na is de jongste uit een gezin met vijf kinderen. Ze is de enige die naar school is geweest. Aan haar inzet zal het niet liggen. „Ik werk heel hard, meestal twaalf uur per dag." Swapna's aspiraties zijn type rend voor jonge Indiase stedelin gen in het hele land, zo blijkt uit een recent onderzoek dat werd uit gevoerd door marktonderzoeksbu reau Monitoring and Research Sys tems (MaRS) in Mumbai. Zij profi leerden een aantal typen jongeren, waaronder 'Wild Bill' en 'Stylish Suzanne'. 'Wild Bill' staat model voor een vijfde van de jonge man nen in de steden. Hij leeft boven zijn stand, gaat vaak uit eten en geeft veel geld uit aan zijn uiterlijk. 'Stylish Suzanne' is zijn vrouwelij ke tegenhanger. Bijna de helft van de jonge vrouwen in de steden is volgens de onderzoekers zo te ty peren. Maar het onderzoek geeft geen eenduidig beeld. 'Wat je ook beweert, het tegenovergestelde is ook waar', luidt een bekende spreuk over India. Dat geldt ook voor het gedrag van de jeugd. Want naast 'Stylish Suzanne' en 'Wild Bill', identificeerden de marktonderzoekers ook 'Careful Kamal', de behoedzaam opereren de jongere die het loon uit zijn of haar veilige (overheids)baan liever opzij zet, dan uitgeeft. 'Careful Ka- mal' typeert zo'n zestig procent van de stedelijke jongeren. Carrière maken en veel geld verdie nen lijkt geen onrealistisch doel meer voor de Indiase stadsjeugd. Sinds de grenzen in 1991 zijn geo pend voor buitenlandse investeer ders, is de economie razendsnel ge groeid. „Jongeren die naar school zijn geweest profiteren daarvan", zegt Bart Hergaarden, eigenaar van het in Bangalore gevestigde ad viesbureau NexusNovus. „Met hun eerste baantje verdienen ze al snel dertien keer zoveel als hun ouders." Onttrekkingsverbod oppervlaktewater opgeheven Met ingang van 15 augustus staat waterschap Schelde- stromen het onttrekken van oppervlaktewater weer toe. Dit betekent dat in het werkgebied het oppervlakte water weer gebruikt mag worden voor het beregenen van gewassen, mits iemand beschikt over een Watervergunning. Door de neerslag van de afgelopen weken heeft het peil in de waterlopen zich kunnen herstellen. Meer weten? Voor vragen kunt u contact opnemen met de afdeling Beheer en Onderhoud Water beheer. telefoon 088-2461000 (lokaal tarief). waterschanSchewestromen Op beelden die Noorse media gis teren verspreidden, is te zien hoe Breivik doet alsof hij een pistool in handen heeft om te laten zien waar en hoe hij op mensen schoot. Hij is met dezelfde veer boot naar Utoya gebracht die hij destijds gebruikte om naar het ei landje te komen. De 32-jarige Breivik, die ook be kend heeft dat hij eerder op die dag een bomaanslag pleegde in de regeringswijk van de hoofdstad Os lo waarbij acht doden vielen, heeft tijdens de reconstructie geen spijt betoond. Uit eerdere verhoren en uit een manifest dat hij kort voor de aanslagen via het internet ver spreidde, bleek al dat hij uit ex treem-rechtse motieven handelde. Hij voerde naar eigen zeggen een kruistocht tegen de volgens hem gevaarlijk toenemende invloed van de islam in Noorwegen en el ders in Europa. De politie zoekt verder naar een videocamera die Breivik zou hebben gebruikt op- Utoya. Hij heeft de camera ge noemd tijdens zijn verhoren en in zijn manifest. Ook overlevenden meldden dat Breivik zijn actie heeft gefilmd. zie onze websiteibuitenland Reportage over de reconstruc tie op het Noorse eiland den haag - De piraterij op de we reldzeeën neemt toe. In de eerste zes maanden van dit jaar vielen pi raten 266 schepen aan. In de eerste helft van vorig jaar gebeurde dat 196 keer. In 60 procent van de ge vallen gaat het om Somalische pira ten. Een nieuw fenomeen is de pirate rij voor de westkust van Afrika, met name bij Benin. Daar waren dit jaar al vijftien aanvallen op schepen. Dit heeft het Internationale Mari tieme Bureau (1MB) bekend ge maakt. Aan de Afrikaanse west kust loopt niet alleen de situatie bij Benin uit de hand. Piraterij komt ook voor bij Guinea en Nige ria. Volgens het 1MB zijn de pira ten bij Benin erg gewelddadig. In de meeste gevallen vallen zij tankers aan. Het overmeesterde schip wordt gedwongen naar een afgelegen oord te varen. Daar wordt de lading olie overgepompt in kleinere schepen. Daarna wordt het schip teruggebracht naar de re gio waar het gekaapt werd. Soms houden de piraten ook enkele be manningsleden vast. Zij komen pas vrij als er losgeld is betaald. Aanvallen komen voor op meer dan duizend zeemijl van de Soma lische kust: 1850 kilometer ver weg. Om zo ver van Somalië af schepen te kunnen overmeesteren werken de piraten met moeder schepen, soms eerder gekaapte vis sersboten of andere kleine sche pen. Met kleine bootjes gaan ze vanaf die moederschepen op weg naar hun prooi. De piraten heb ben nu automatische wapens en bazooka's waarmee ze granaten af schieten. De tijden dat ze alleen met messen aanvielen zijn voorbij. De Somalische piraten hebben nog twintig schepen, die ze eerder gekaapt hadden, onder controle. Ze houden 420 opvarenden vast en eisen miljoenen euro's losgeld. dalian - Na een grootschalig pro test in de stad Dalian in het noord oosten van China hebben de auto riteiten besloten een omstreden chemische fabriek onmiddellijk te sluiten. Naar schatting 12.000 men sen waren op straat om de sluiting af te dwingen. De inwoners van Dalian zijn bang dat de fabriek vervuiling veroor zaakt. In de fabriek wordt paraxy- leen gemaakt, een brandbare en kankerverwekkende stof die wordt gebruikt bij de productie van po lyester. Eerder deze maand sloeg een tropische storm een gat in de dijk rond de chemische installatie, waarna het leger moest worden in gezet om een milieuramp te voor komen. Hoewel het gat in de dijk werd gedicht en de autoriteiten stellen dat er geen giftige stoffen zijn gelekt, zijn de bewoners van Dalian erg geschrokken. Een lokale functionaris beloofde de boze bewoners gisteren in eer ste instantie dat de fabriek ver plaatst zou worden naar een loca tie buiten de stad. De demonstran ten vertrouwden de functionaris echter niet en stelden pas te ver trekken als de plannen op papier werden gezet en er data worden ge noemd. Daarop beloofden de auto riteiten de fabriek per direct stil te leggen. tijdens de reconstructie, gehuld in een kogelvrij vest, op het Noorse eiland Utoya. BIRMINGHAM - Buurtverenigingen in de wijk waar drie jonge mos- in het Britse Birmingham hebben lims omkwamen toen een auto op gisteren een vredesmars gehouden hen inreed. Zij namen deel aan uit protest tegen de rellen waarbij een burgerwacht die een reeks Pa drie stadgenoten het leven lieten. kistaanse winkels tegen plunde- foto Odd Andersen/ANP Talloze burgers verzamelden zich* raars beschermde. Postadres: Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Bezoekadressen: Kanaalweg 1, 4337 PA Middelburg Kennedylaan 1, 4538 AE Terneuzen 088-2461000 (lokaal tarief) info@scheldestromen.nl www.scheldestromen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9