81 buitenland Havenstad Latakia zwaar onder vuur Aan touw gebonden Michele Bachmann op kop in peilingen VS SYRIË Doden en gewonden bij legerofFensief Protest op de Dam tegen bloedbad Ontslag van premier stort Nepal in nieuwe crisis kpri winkel kpn..com./tv 0800 0115 maandag 15 augustus 2011 H9HBHMBSNSH DAMASCUS - De Syrische strijd krachten. hebben dit weekeinde zware beschietingen uitgevoerd op de havenstad Latakia. Volgens het Observatorium voor Mensenrech ten, een vanuit het buitenland ope rerende oppositiebeweging, zijn ze ker 21 mensen omgekomen en zijn tientallen anderen gewond geraakt tijdens het jongste offensief van het regeringsleger. Het regime van president Bashar al-Assad, dat al bijna een halfjaar het mikpunt is van hevige protes ten, zette tanks en oorlogsschepen in om Latakia onder vuur te ne men. Het is voor het eerst dat de Syri sche strijdkrachten de opstand te gen Assad vanaf zee bestrijden. La takia is de belangrijkste havenstad van Syrië en telt ruim 600.000 in woners. „Ik kan de silhouetten zien van twee grijze schepen. Ze vuren hun wapens af en de bommen komen terecht op de wijken al-Raml al-Fi- listini en al-Shaab", aldus een oog getuige. In de straten van Latakia rijden tanks, die gisteren zeker acht mensen zouden hebben om gebracht. Telefoon- en internetver bindingen zijn afgesloten. De troepen richten zich vooral op de voorstad Ramleh. Grote aantal len inwoners, vooral vrouwen en kinderen, zijn gevlucht uit het ge bied, aldus het Observatorium. Dergelijke informatie is echter nau welijks te verifiëren, omdat buiten landse journalisten niet vrij kun nen werken in Syrië. Ook in Damascus zijn de veilig heidsdiensten weer actief In voor steden als Saqba en Hamriya werd in de nachtelijke uren geschoten en werden mensen gearresteerd. „De troepen arriveerden in vijf tien militaire vrachtwagens, acht gepantserde wagens en vier jeeps", aldus de activisten. Syriërs betogen al sinds februari te gen Assad, die met harde hand op treedt tegen zijn eigen volk. Vol gens mensenrechtenactivisten zijn al"zeker 2000 doden gevallen bij de onderdrukking van de protes ten. De internationale gemeen schap veroordeelt het geweld scherp, maar kan het niet eens worden over maatregelen. Veel westerse landen hebben zelf sanc ties ingesteld. De Amerikaanse president Barack Obama deed opnieuw een drin gende oproep aan Assad om het geweld tegen de burgerbevolking te staken. Obama deed dat na tele fonisch overleg met de Britse pre mier David Cameron en de Saudi- sche koning Abdullah, die zich vo rige week ongekend kritisch uitliet over het regime in Syrië. AMSTERDAM - Circa vijftig mensen hebben zaterdag gedemonstreerd op de Dam in Amsterdam tegen het regime in Syrië. Ze vroegen de Nederlandse regering zich 'eendui dig en onomwonden' uit te spre ken tegen het beleid van Assad. Ook willen ze dat de ambassadeur wordt teruggeroepen. Op spandoe ken en bordjes stonden teksten als: 'Vrijheid voor Syriërs', 'Stop bloed bad' en 'Stop killing the children'. OSLO - Anders Breivik, de dader van de bloedige aanslagen in Noor wegen, is zatérdag onder zware po litiebewaking naar het eiland Utoya gebracht voor een recon structie van de gebeurtenissen van 22 juli. Hij schoot toen op Utoya 69 vooral jonge mensen dood. Breivik werd onder begeleiding van zwaarbewapende agenten aan een touw over het eiland geleid. De reconstructie duurde acht uur. Breivik was kalm, gaf gedetailleer de informatie en werkte goed mee, aldus de politie. Door de rondgang herinnerde hij zich gege vens, die hij eerder nog niet had verteld. Welke informatie dat was, wilde de politie niet zeggen. De details die Breivik heeft ver strekt, zullen worden gebruikt bij verdere verhoren. Rechercheurs hebben de hele reconstructie op Utoya gefilmd en gefotografeerd. KATHMANDU - Premier Jhalanath Khanal van Nepal is gisteren afge treden. Daarmee is het land in de Himalaya opnieuw in een politie ke crisis verzeild geraakt. De poli tieke partijen blijken niet in staat het met elkaar eens te worden over een nationale verzoening. De centrumlinkse Khanal (60), voorzitter van de Verenigde Mar- xistisch-Leninistische Partij, trad in februari aan, nadat het land sinds juni vorig jaar zonder rege ring had gezeten. In Nepal is het al jaren onrustig. Met Interactieve TV, Internet en Belten •De eerste 3 maanden is Interactieve TV gratis, daarna betaal je voor het Alles-in-één Pakket Basis inclusief 2 tv-ontvangeTS 45r/mnd. Vraag de verkoper naar de voorwaarden enbeschikbaarheid of kyk op kpn.com/tv Standaard 55 tv-zenders, nu ook BBC 1 en 2 Interactieve TV standaard op 2 tv's BEB9KBBBEH AMES - Congreslid Michele Bach mann heeft zaterdag nipt de eerste grote test om de nominatie van de Republikeinen voor de presidents verkiezingen gewonnen. Ze wist Ron Paul net voor te blijven in de voorlopige peiling in de staat Io wa. De officieuze steekproef in Io wa is traditioneel de eerste kracht meting tussen de presidentskandi daten. De voormalige gouverneur van Minnesota Tim Pawlenty werd met afstand derde. Toch be sloot hij zich terug te trekken. Zijn campagne had niet het soort stuw kracht en steun in de rug gekregen waarop hij had gehoopt. Pawlenty heeft niet aangegeven welke kandi daat hij nu steunt. Toen Pawlenty (50), zoon van een vrachtwa genchauffeur, eind mei zijn kandi datuur bekendmaakte werden hem goede kansen toegedicht, om dat hij zwevende kiezers aan spreekt. Pawlenty was van 2003 tot januari dit jaar gouverneur van Minnesota, waar de meerderheid doorgaans Democratisch stemt. Als gouverneur wist hij het begro tingstekort weg te werken zonder de belastingen te verhogen, iets waaraan .veel Republikeinen grote waarde hechten. Pawlenty is voor stander van een kleinere overheid en tegenstander van abortus en stamcelonderzoek. Een vrouw leest het Noorse blad The Verdens Gang met een foto van Breivik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8